26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Hudba je „drahá milenka“

NextFuture NextFuture NextFuture  22.7.2016 22.7.2016  

Po sedemročnej prestávke vydala pred rokom v apríli košická alternatívna pop-rocková kapela NOCADEŇ svoj šiesty štúdiový album s poetickým názvom „Pozemskí astronauti“, s ktorým je spojený viac než úspešný návrat na hudobnú scénu. Kapela v zložení Rasťo Kopina, Róbert Kopina, Boris Mihálik a Peter Gufrovič už takmer dvadsať rokov prináša svojim fanúšikom kvalitnú hudbu. Jedinečný a neopakovateľný zvuk ich skladieb v symbióze s hlbokými textami vytvárajú nielen hudobný zážitok, ale aj priestor zamyslieť sa. Nielen o novom albume sme sa porozprávali s frontmanom kapely NOCADEŇ, Rasťom Kopinom.

 

Budúci rok oslávi kapela NOCADEŇ dvadsiate výročie fungovania na hudobnej scéne. Aké boli vaše začiatky? Niektorí fanúšikovia vás nazývajú „slovenským U2“, bola táto kapela vašou inšpiráciou?

Tých prívlastkov sme za celú našu kariéru dostali mnoho. Skupina U2 bola pre nás významná najmä preto, lebo nás ich koncert inšpiroval k založeniu Nocadeň. Dovtedy sme síce mali nejaké skúsenosti s hraním v kapele, ale až po zážitku vo Wembley, lebo práve tam sme sa na nich boli pozrieť, to nabralo skutočné kontúry.

V predchádzajúcej otázke som schválne použil spojenie „na hudobnej scéne“ bez prívlastku „slovenskej“, a to preto, že istý čas ste boli veľmi populárni v susednom Poľsku.

To už je dávnejšia história. Písal sa rok 2001 a my sme tam vydávali našu prvú platňu. Odohrali sme tam množstvo koncertov a podarila sa nám nie celkom triviálna vec. Kapelu spievajúcu v slovenskom jazyku tam hrali rádiá. Myslím si, že niečo podobné sa už ani snáď nemôže zopakovať.

Doposiaľ ste vydali šesť štúdiových albumov a jeden výberový. Keďže texty (ktoré sú veľmi poetické) pre kapelu píšeš práve ty, dá sa povedať, že ak si človek vypočuje vaše albumy chronologicky, tak si vypočuje život Rasťa Kopinu?

Určite tam je prepašovaných veľa autobiografických prvkov, ale je to okorenené aj fantáziou. Silné momenty z môjho života tam však sú. Kto ma však pozná iba povrchne, nemá šancu to rozpoznať.

Ktorý z albumov je tvoj najobľúbenejší, resp. najintímnejší ?

Dlho som mal istú fixáciu na štvrtý album „Nestrieľajte do labutí“. Pokiaľ ide o texty, som taký zdravo hrdý na album „Ikony“. „Pozemskí astronauti“ v sebe mixujú esencie toho najlepšieho z týchto albumov, a možno aj vďaka tomu môžeme zažívať náš úspešný návrat.

Vaše texty majú hlbší význam a je v nich cítiť kus umenia na rozdiel od masovej produkcie, ktorá sa dnes hrá v rádiách. Kde hľadáš inšpiráciu? Čo je pravdy na tvrdení, že trpiaci umelec je tvorivejší?

Ľahko trýznivý život je určite dobrým zdrojom inšpirácie, ale vo všetkom treba nájsť správny balans. Nepoviem nič prevratné, ale na vybalansovanie je výborný napríklad aj šport. To je jeden z mojich receptov, ako to celé ustáť.

Napriek tomu, že vašu hudbu mnohí označujú za to najkvalitnejšie, čo ponúka slovenská hudobná scéna, veľkému úspechu sa tešíte až teraz po vydaní posledného albumu „Pozemskí astronauti“, prečo to tak podľa teba je? Neuvažovali ste niekedy o tom, že sa prispôsobíte trendu, ktorý sa hráva v rádiách, len preto, aby sa dostavil úspech?

Od začiatku našej kariéry sme boli dosť neústupčiví. Nehľadali sme nejaké životné skratky, ale snažili sme sa robiť veci najlepšie ako vieme. Nikdy sme nepodceňovali poslucháča. Takže sme si trpezlivo počkali na náš úspech. Pre nás nebolo a nie je podstatné nejaké čiastkové víťazstvo, chceli sme sa usmievať na konci celých pretekov.

Nový album ste vydali po sedemročnej prestávke, prečo také dlhé obdobie? Máš pocit, že ste hudobne dozreli?

My sme hlavne prešvihli normálny časový odstup od predposledného albumu, a tak sme si povedali, že na to nebudeme tlačiť. Jedinou podmienkou bolo, aby bol album po všetkých stránkach kvalitný. Preto sme boli odvážnejší aj pri hľadaní spolupracovníkov. Jedným z nich je aj Vlado Meller.

Hudobný mastering vám na novom albume „Pozemskí astronauti“ robil už spomínaný držiteľ dvoch sošiek Grammy Vlado Meller, ktorý sa podieľal na výrobe albumov umelcov ako Kanye West, Pusha T, Beastie Boys, Lil Wayne, Kid Cudi, Frank Oceán, Red Hot Chili Peppers, Linkin Park či Metallica. Ako ste sa dostali k tejto spolupráci? Je výsledok taký, aký ste očakávali?

Tým, že sme nechceli podceniť žiaden detail, hľadali sme človeka, ktorý by mohol svojimi schopnosťami posunúť náš zvuk ešte niekam vyššie. Vlado bol našou hudbou nadšený, tak sa do toho s radosťou pustil. A výsledok je presne taký, aký sme očakávali.

V apríli ste absolvovali koncertné turné, aké pocity máš po jeho skončení?

Keďže išlo o vypredané turné, pocity sú tie najlepšie. Myslím, že sa ním definitívne potvrdili slová o našom úspešnom návrate.

Momentálne sa pripravujete na nakrúcanie videoklipu k piesni Papierové kone. Mimochodom veľmi silný text tejto skladby, ako dlho si ho písal? Magazín NEXT FUTURE je najmä o financiách, sú „Papierové kone“ metaforou na peniaze? („na papierové kone vsádzame, a strácame aj čo nemáme“)

Papierové kone sú o túžbach. Sú o tom, ako jednoducho im vieme podľahnúť a následne prepadávame nejakej fiktívnej nespokojnosti. Takže áno, Papierové kone môžu byť metaforou na peniaze. Táto skladba bola na album napísaná ako posledná a je pointou celej platne.

Aký je tvoj vzťah k peniazom? Dá sa na Slovensku uživiť hudbou?

Ak sa človek chce vyhnúť všakovakým kompromisom, je to možno zložitejšie, ale určite nie nemožné. A pokiaľ ide o môj vzťah k peniazom, viem s nimi nakladať občas aj rozumne. Do nejakých hazardných operácií sa s nimi nehrniem, ak, samozrejme, neberieme hudbu ako istý spôsob hazardu. Je to totiž „drahá milenka“.

Ďakujeme za rozhovor.

Foto: NOCADEŇ

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow