18. január 2021. Bohdana. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Hviezda filmu Rivali

NextFuture NextFuture NextFuture  13.9.2013 13.9.2013  

TAG Heuer, ktorý bol v sedemdesiatych rokoch oficiálnou časomierou Ferrari, sa spoločne s tvorcami filmu Rivali pokúsia oživiť zlatý vek pretekov Formuly 1.

 

Film “Rivali” (Rush) režiséra Rona Howarda s Chrisom Hemsworthom a Danielom Brühlom v hlavných úlohách nás vráti späť do roku 1976, kedy vrcholil súboj dvoch brilantných pretekárov a odvekých rivalov Nikiho Laudy a Jamesa Hunta. Historicky verne je v ňom zmapované zákulisie Formuly 1 do najmenších detailov. Závodné vozy, kostýmy, masky, aj kulisy – všetko je prepracované s neuveriteľnou starostlivosťou. Od slávneho pretekárskeho filmu “Le Mans” z roku 1970 so Steevom McQueenom sa už nikdy v Hollywoode nepodarilo tak autenticky zachytiť akciu, napätie, adrenalín aj luxus a eleganciu tohto najrýchlejšieho zo všetkých športov.

Nie je prekvapením, že TAG Heuer hral v oboch filmoch kľúčovú úlohu.

V Le Mans hral McQueen pretekára Michaela Delaneyho v pretekárskom overale s erbom Heuer na prsiach, na helme, a na svojom závodnom voze. Keď mu v oddelení rekvizít dali na výber z niekoľkých modelov luxusných športových hodiniek, vybral si hranatý štvorcový chronograf Heuer Monaco. Rovnaký nosil aj jeho dobrý priateľ Jo Siffert, vynikajúci švajčiarsky jazdec sponzorovaný firmou Heuer.

Vo filme Rivali sa firemné farby a logo Heuer objavujú na overale Nikiho Laudy (hrá ho Daniel Brühl), jeho stajňového kolegu Claye Regazzoniho (Pierfrancesco Favino), a na oblečení všetkých členov pretekárskeho tímu Scuderia Ferrari. Presne ako v roku 1976. Švajčiarska hodinárska značka Heuer, svetová jednotka vo výrobe prestížnych športových chronografov, sa stala oficiálnou časomierou Ferrari už v roku 1971. V sedemdesiatych rokoch – zlatom veku Formule 1 – mal každý pretekár Ferrari chronograf Heuer so svojim menom a krvnou skupinou vyrytými na zadnom viečku hodiniek.

Firemné farby sa v Rivaloch objavujú na pretekárskej trati v Norimbergu behom Veľkej ceny Nemecka, v Monze počas VC Talianska, i na poslednom závode sezóny na Fuji Speedway v Japonsku. TAG Heuer tiež filmovej produkcii zapožičal časomieru F1, ktorá sa v tej dobe používala. Jack Heuer ju vtedy vyvinul pre stajňu Ferrari. Bola to prvá časomiera, ktorá merala s presnosťou 1/1 000 sekundy, a neskôr ju začali používať takmer všetky tímy na pretekárskom okruhu.

A samozrejme šlo o hodinky …

Filmový Niki Lauda (Daniel Brühl) v Rivaloch nosí hodinky Heuer Silverstone, slávny model sedemdesiatych rokov pomenovaný po Britskom závodnom okruhu. James Hunt (Chris Hemsworth) nosí chronograf z masívneho zlata Heuer Carrera. Jack Heuer ho vytvoril v roku 1963 a pomenoval podľa “Carrera Panamericana Mexico Road Race”, najnáročnejších vytrvalostných cestných pretekov sveta.

Hodinky, ktoré sa stali súčasťou motoristickej športovej histórie, patria v hodinárskom svete k najvyhľadávanejším zberateľským kúskom. Replika pôvodného modelu Silverstone bola vyrobená v roku 2010 v exkluzívnej edícii a charakteristický dizajn modelu Carrera tento rok oslavuje svoje 50. výročie (puzdro Carrera je v súčasnosti osadené novým strojčekom Calibre 1887). Oba pôvodné historické kusy Silverstone a Carrera spoločne s pretekárskou časomierou TAG Heuer sú teraz späť vo vitrínach múzea “TAG Heuer’s 360° Museum” vo švajčiarskom hodinárskom centre La-Chaux-des-Fonds.

Späť do roku 1976...

...Heuer, rodinný podnik z mestečka Saint Imier vo švajčiarskom pohorí Jura, aktívne podporuje Formulu 1 už sedem rokov. Výrobu časomiery pre palubné dosky závodných automobilov vtedy viedol Jack Heuer, ktorý tento rok oslávil svoje osemdesiatiny ako čestný predseda TAG Heuer, a práve on nasmeroval ďalšie firemné aktivity smerom k motoristickému športu.

V roku 1968 Jack Heuer podpísal partnerskú zmluvu s Jo Siffertem. Vtedy to bola prvá zmluva viazaná priamo na konkrétnu osobu, nie na športovú značku alebo tím. V nasledujúcom roku Heuer uviedol na trh legendárny strojček Calibre 11, prvý automatický chronograf na svete, v slávnom puzdre Monaco, ktorý si obľúbilo mnoho automobilových pretekárov na čele so Stevom McQueenom. O dva roky neskôr urobil Jack ponuku Enzovi Ferrari a jeho tímu Scuderia. V autobiografii vydanej v auguste 2013 Jack spomína: “Rozhodol som sa navštíviť Ferrari 7.apríla 1971. V továrni v Maranelle sme stretli Piera Lardi-Ferrari a ponúkli mu vybavenie pre vozy Ferrari pokiaľ bude súhlasiť s umiestnením nášho červeného loga Heuer na ich všetky pretekárske autá F1 vpredu pod čelné sklo. Na mieste sme zostavili zmluvu a s Enzom Ferrari ju podpísali jeho značkovým perom s fialovým atramentom.”

Heuer a technici jeho časomiery sa zúčastnili všetkých pretekov zobrazených vo filme Rivali. Nehoda i heroický návrat Nikiho Laudy sa im živo zapísal do pamäte. Jean Campiche, vtedajší oficiálny časomerač firmy Heuer pre tím Scuderia Ferrari, to popisuje takto: “Mojou úlohou bolo merať časy počas tréningu, kvalifikácie aj pretekov, a to nielen časy dvoch vozov Ferrari, ale aj všetkých ostatných vozov na trati. Ten deň, keď sa Niki Lauda v Monze roku 1976 vrátil späť do svojho vozu, si pamätám veľmi dobre. Cez obväzy mal natiahnutú kuklu. Po pretekoch si ju dal dole a bolo vidieť, že má hlavu pokrytú krvou. Všetci na trati sme veľmi silne pocítili jeho vôľu bez hraníc.”

Po fatálnej havárii, ktorá stála život Jo Sifferta v roku 1971, a po nehode Nikiho Laudy v Norimbergu v roku 1976, si Jack Heuer položil otázku: “Naozaj si nie som istý: je pre našu spoločnosť etické sponzorovať osobnosti spojené s tak nebezpečným športom? Tá tragédia (smrť Jo Sifferta) ma primäla k nastaveniu pravidiel pre účinkovanie pretekárskych jazdcov v našich reklamných kampaniach. Rozhodol som sa nestavať reklamné kampane na jednotlivých jazdcoch, ale radšej na pretekárskych automobiloch.”

Umiestnenie veľkého loga Heuer na kokpit áut Ferrari F1 bolo prvým krokom globalizácie značky Heuer. Tato globalizácia nabrala na rýchlosti hlavne po tom, čo v sedemdesiatych rokoch prenikli preteky F1 na televízne obrazovky. Z firmy Heuer sa v roku 1985 stala firma TAG Heuer, tá v roku 1999 vstúpila do finančnej skupiny LVMH. V roku 1985 bolo nadviazané partnerstvo s tímom F1 McLaren. Pokiaľ ide o sponzorstvo a dlhodobú podporu nielen motoristického športu, TAG Heuer je medzi hodinárskymi firmami bezkonkurenčným rekordmanom. Okrem priamej podpory tímov F1 bol tiež časomierou Indy 500 a partnerom veľkých šampiónov F1, akými sú: Ayrton Senna, Alain Prost, David Coulthard, Kimi Räikkönen, Fernando Alonso, Lewis Hamilton, súčasní jazdci stajne Vodafone McLaren Mercedes Jenson Button a Sergio Perez, a tiež švajčiarsko - francúzsky jazdec F1 Romain Grosjean.

Zdroj a foto: TAG Heuer

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow