27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Inovácie poháňajú región strednej a východnej Európy

NextFuture NextFuture NextFuture  16.7.2014 16.7.2014  

Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Severného Írska v Budapešti organizuje 24 júla workshop automobilového a leteckého priemyslu, ktorý je súčasťou kampane „This is GREAT“. Cieľom workshopu je jednak predstaviť poznatky a podnikateľské príležitosti v regióne strednej a východnej Európy (CEE) a taktiež ukázať to najlepšie, čo Veľká Británia ponúka v oblasti technológií a inovácií. Prihlásiť sa na workshop je ešte stále možné.

Účastníci workshopu získajú prehľad o súčasných trendoch v automobilovom a leteckom priemysle, pričom odborné informácie im sprostredkujú experti z danej oblasti, konzultanti Formuly 1, ako aj univerzity a výskumné centrá. Podujatie poskytne účastníkom jedinečnú príležitosť nadviazať obchodné kontakty s členmi dodávateľských reťazcov automobilového a leteckého priemyslu z Veľkej Británie a regiónu CEE.

Jonathan Knott, britský veľvyslanec v Maďarsku, hovorí: „Priemysel v strednej a východnej Európe si stále viac vyžaduje vysoko kvalitných dodávateľov, s výbornou reputáciou, schopnosťami v oblasti výskumu a vývoja ako aj dobré podnikateľské prostredie. A britskí automobiloví dodávatelia tieto požiadavky spĺňajú lepšie ako ktokoľvek iný.“

Automobilový sektor je dynamicky sa rozvíjajúcou časťou priemyslu CEE regiónu. Obrat tohto priemyslu prekročil 100 miliárd libier, čo je takmer dvojnásobok obratu tohto priemyslu vo Veľkej Británii (60 miliárd libier). V CEE regióne predstavuje automobilový sektor približne 10% HDP, vytvára viac ako pol milióna pracovných miest a v období od roku 2009 do 2014 zvýšil produkciu regiónu o 170%.   

Za minulý rok bolo v štyridsiatich štyroch závodoch po celom regióne vyrobených viac ako 3,5 milióna vozidiel. V roku 2012 zaznamenalo Slovensko najvyššiu mieru automobilovej produkcie na obyvateľa v Európe, keď počet vyrobených áut na Slovensku dosiahol 167 vozidiel na 1000 obyvateľov, čo je štvornásobok priemeru EU (35 vozidiel na 1000 obyvateľov). Nasleduje Česká republika s počtom 112 vozidiel na 1000 obyvateľov a Nemecko so 69 vozidlami na 1000 obyvateľov. V Českej republike, ktorá je najväčším producentom automobilov v regióne, pôsobí v tejto oblasti viac ako 800 spoločností, pričom  celkový objem ich výroby tvorí takmer pätinu celkovej priemyselnej produkcie krajiny.

Letecký priemysel v regióne je menej výrazný, no v súčasnosti zaznamenáva dvojciferný nárast. Kým automobilový a letecký priemysel sú pre Britániu strategicky dôležité, v mnohých krajinách CEE regiónu sú azda ešte dôležitejšie.  

Týka sa to obzvlášť automobilového priemyslu, ktorý ak má obstáť v konkurencii, musí sa vedieť rýchlo adaptovať. Aby mohol čeliť silnej konkurencii z rozvíjajúcich sa východných ekonomík, nemôže sa naďalej spoliehať iba na blízkosť západnej Európy a na nižšiu cenu práce. Región sa musí zamerať aj na inovácie, výskum a vývoj, čo sú kľúčové kompetencie tohto priemyslu vo Veľkej Británii.

Záujemcovia, ktorí sa nemôžu zúčastniť workshopu osobne, sa môžu zapojiť do webináru, ktorý sa tiež koná 24 júla. Workshop ako aj webinár sú pre záujemcov prístupné bezplatne. 

Zdroj: TS UK Trade and Investment

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow