5. december 2020. Oto. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Inteligencia v podobe SUV

NextFuture NextFuture NextFuture  25.7.2013 25.7.2013  

Nový Ford Kuga prináša medzi kompaktné SUV špičkovú úroveň technológií, úspory paliva, pohonu, bezpečnosti i miery pohodlia. Je pripravený zničiť mýtus, že vozidlo SUV nemôže byť ekologické, výkonné a zároveň výnimočné.

 

Nová Kuga je ďalším globálnym modelom v duchu stratégie One Ford. Jej základ tvorí platforma segmentu C, ktorú dopĺňajú inovatívne technológie. Inteligentný systém pohonu všetkých kolies priebežne vyhodnocuje jazdné podmienky 20-násobne vyššou rýchlosťou, než trvá žmurknutie oka. Rovnako rýchlo upravuje rozdelenie hnacej sily medzi všetky kolesá, čím poskytuje vodičovi optimálnu kombináciu ovládania vozidla a prenosu ťažnej sily. Zvlášť pri nízkych rýchlostiach systém optimalizuje trakciu. Nad 30 km/h pohon vylepšuje pocit z riadenia vozidla, jeho ovládanie a reakcie. Na unikátnom združenom displeji sa vodičovi kedykoľvek zobrazí krútiaci moment každého kolesa.

Novinkou je systém automatického zníženia rýchlosti pri vjazde do zákruty Curve Control. Pri príliš rýchlom nájazde do zákruty elektronika zmierni kritickú mieru nedotáčavosti zabrzdením a v prípade, že vodič stále drží nohu na plynovom pedáli, dokáže znížiť aj krútiaci moment motora. Príkladom je výjazd z diaľnice. Ak vodič dostatočne nezníži rýchlosť, tento systém dokáže zakročiť a bezpečne za jednu sekundu spomaliť vozidlo asi o 16 km/h. Dynamike a ovládateľnosti prospieva aj vylepšený systém smerovania krútiaceho momentu Torque Vectoring Control. Systém pri prejazde rýchlymi zákrutami pribrzďuje vnútorné kolesá.

Štýlová nová Kuga ponúka viac priestoru pre batožinu a tiež lepší prístup dovnútra. Veko batožinového priestoru s automatickým otváraním sa uvedie do pohybu jednoduchým pokývaním nohy pod zadným nárazníkom. Do vozidla sa tak dostanete aj s plnými rukami. Objem batožinového priestoru v novej Kuge narástol o 46 litrov oproti predchádzajúcej generácii. Zadné sedadlá sa teraz dajú sklopiť jediným pohybom.

V porovnaní s odchádzajúcim modelom sa v novej Kuge významne znížila úroveň aerodynamického hluku i hluku od kolies. Nový model sa môže pochváliť jedným z najtichších interiérov vo svojej kategórii. Zlepšenie sa podarilo dosiahnuť najmä použitím modernej technológie eliptických akustických zrkadiel na meranie zdrojov vonkajšieho hluku, ktoré môžu ovplyvňovať hladinu hluku a vibrácií vo vnútri vozidla.

„Kugu sme vyvinuli s cieľom pridať jej viac priestoru a dynamickejšiu siluetu, precíznejšie spracovanie i vyšší pocit vnímanej kvality,“ uviedol Martin Smith, výkonný riaditeľ Ford of Europe pre oblasť dizajnu. Potvrdzujú to špáry medzi panelmi karosérie, ktoré nie sú širšie než 0,5 mm. Remeselné spracovanie interiéru kladie dôraz okrem vizuálnej kvality aj na dotykové vnemy prostredníctvom mäkkých povrchov palubnej dosky či výplní dverí.

Prvotriednu úsporu paliva prináša Kuga vďaka významnému zlepšeniu energetickej účinnosti pohonných jednotiek. Po prvý raz je v tomto modeli použitá technológia EcoBoost v podobe 1,6-litrového prepĺňaného benzínového motora s výkonom 110 kW (150 k). V kombinácii s pohonom predných kolies dosahuje kombinovanú spotrebu 6,6 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 154 g/km. Verzia s pohonom všetkých kolies a automatickou prevodovkou disponuje výkonom 134 kW (182 k) a dosahuje kombinovanú spotrebu 7,7 l/100 km, čo zodpovedá emisiám CO2 na úrovni 179 g/km.

Dieselový motor 2.0 TDCi z radu Duratorq sa ponúka v dvoch výkonových verziách. Slabšia so 103 kW (140 k) sa kombinuje s pohonom predných alebo všetkých kolies, dosahuje kombinovanú spotrebu 5,3 resp. 5,9 l/100 km, čo zodpovedá emisiám CO2 na úrovni 139, resp. 154 g/km. Verzia s výkonom 120 kW/163 k s kombinovanou spotrebou 5,9 l/100 km a emisiami CO2 154 g/km sa dodáva len s pohonom všetkých kolies. Pre obe naftové motorizácie je k dispozícii aj prevodovka PowerShift.

K priaznivým hodnotám spotreby paliva vo veľkej miere prispieva súbor úsporných technológií Ford ECOnetic. Do neho patria ekologický program palubného počítača Eco Mode, ukazovateľ radenia prevodových stupňov Gear Shift Indicator či aktívne zatváranie mriežky chladiča Active Grille Shutter, ktoré znižuje aerodynamický odpor a tým aj spotrebu paliva.

Druhá generácia modelu Kuga získala najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie organizácie Euro NCAP pri nárazových testoch. Organizácia ďalej udelila novému modelu Kuga ocenenie Advanced za systém SYNC s funkciou núdzového volania Emergency Assistance. Ak systém zaregistruje, že došlo k vystreleniu airbagu alebo k aktivácii núdzového odpojenia prívodu paliva, prostredníctvom bluetooth pripojeného telefónu, uskutoční tiesňové volanie v miestnom jazyku a zároveň poskytne súradnice systému GPS.

K ďalším pomocníkom pre vodiča v novej Kuge patria aktívny parkovací asistent Active Park Assist, systém monitorovania mŕtveho uhla Blind Spot Information System, systém predchádzania nárazom pri nízkych rýchlostiach Active City Stop, asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu Lane Keeping Aid, sledovanie vybočenia z jazdného pruhu Lane Departure Warning, automatické diaľkové svetlá Auto High Beam, systém na sledovanie pozornosti vodiča Driver Alert a systém rozpoznávania dopravných značiek Traffic Sign Recognition. Kuga ponúka tiež stabilizačný systém proti prevráteniu Roll Stability Control a systém minimalizácie rozhojdania prívesu Trailer Sway Control.

„Toto všetko pomáha Kuge stať sa celkovo lepším vozidlom a ponúknuť zákazníkom inteligentnejšie SUV,“ uzatvára Michael Nentwig, zástupca hlavného programového konštruktéra Ford of Europe pre segment C.

Zdroj: Summit Motors Slovakia, spol. s r. o.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow