23. október 2020. Alojzia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Jachting – morským vlkom na počkanie

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  26.6.2014 26.6.2014  

Plavba jachtou po šírom mori, to je zážitok, adrenalín a nádherný pocit, že ste sa odpútali od obligátnych starostí a bežnej rutiny. Máte možnosť popasovať sa s morom doslova holými rukami. Niet sa čo čudovať, že tí najbohatší muži planéty sa predbiehajú vo veľkosti a počte jácht. Je to viac ako auto, viac ako jazda kabrioletom po dlhej ceste, je to sloboda, vášeň a zápas so životom. Vraví sa, že kto vstúpi na jachtu, ten raz a navždy prestane byť suchozemcom. Od tej chvíle bude počítať dni do návratu na vlny. Chcete so skúsiť?

 

Požičať si môžete loď aj kapitána

Užívať si morské prúdy a stráviť letnú dovolenku na mori môžete s partiou kamarátov aj bez toho, aby ste sa zaoberali takými maličkosťami ako je kapitánsky kurz. Stačí jediné. Dohodnúť sa s kapitánom napríklad v Chorvátsku, alebo sa obrátiť na niektorú zo sprostredkovateľských agentúr. Je na vás, či si zvolíte plachetnicu, obľúbený katamarán či luxusný cruiser. Cena za full servis starostlivosť obsahuje náklady na loď a kapitána, pohonné hmoty, registráciu, turistickú taxu a záverečné upratovanie lode. Plus si musíte prirátať cestu do Chorvátska a výdavky za prístav, ak budete chcieť kotviť v oficiálnych prístavoch počas plavby. Pri obsadení menšej lode napríklad šiestimi členmi posádky je cena na osobu od 400 eur plus sa staráte o kapitána – o jeho jedlo aj pitie a on sa zasa stará o loď a vaše bezpečie. Celkom dobrý obchod, ak si spočítate, že okrem vypekania krabov a kúpania sa nestaráte o nič iné.

Kapitánsky kurz pre milovníkov mora

Dovolenka na jachte sa dá prežiť aj inak ako relaxom na vlnách. Týždeň tvrdej prípravy, ale na druhej strane to znamená spojiť príjemné s užitočným. Spraviť si kapitánsky kurz v Chorvátsku stojí približne 500 eur plus réžia na cestu, jedlo, skúšky a nejaké drobné. Za titul viesť loď to však stojí. Počas týždňa na lodi sa oboznámite, ako funguje navigácia, námorná abeceda, označenie bójí, čítanie z námorných máp, vodné cesty, meteorológia, základné pravidlá bezpečnej plavby na mori, práca s kompasmi, vysielačkou. Hovorí sa po anglicky, niektoré kurzy sú aj v slovenčine. Vždy sa treba opýtať, aké osvedčenie dostanete. Kapitánsky preukaz by ma byť minimálne úrovne Boat skipper category B, čo znamená, že veliteľ rekreačného plavidla morskej plavby je oprávnený viesť rekreačné plavidlo na mori s obmedzením do vzdialenosti najviac 200 námorných míľ od pobrežia. Stupeň C totiž umožňuje viesť plavidlo iba 12 námorných míľ od pobrežia, zato stupeň A je určený pre plavidlá oceánskej plavby a oprávňuje viesť rekreačné plavidlo na mori bez obmedzenia. S béčkom je to ako s vodičákom. Stačí vám na všetko, čo potrebujete. Potom už len vybrať si správnu jachtu, odpichnúť sa z prístavu a tráviť leto na mori ako skutočný miliardár.

Najkrajšie jachtárske pobrežia

Chýr o tých najkrajších miestach pre milovníkov jachtárstva si odovzdávajú morskí vlci ako štafetu. Môžete oboplávať pobrežie Španielska či francúzskej Riviéry a zakotviť v každom prístave, kde sú diskotéky, bary a more opálených žien. Stanete sa novodobým dobyvateľom pobreží zábavy. No zvoliť si môžete aj skutočne malebnú prírodu, ktorá na vás čaká bez telefónu, často bez pripojenia na internet, ale s pokladmi úplne iného charakteru.

jachting

Chorvátsko

Je to doslova poézia pre plachetnice. Svojimi ostrovmi, pobrežiami a pokojným morom je ideálne pre slovenských jachtárov. Doslova za pár hodín autom vystúpite v inom svete. Odviažete lodné lano, napnete plachty a vydáte sa po mori od Splitu, cez Makarsku až po Mlejt, Dubrovnik, Trstenik, Korčulu, Hvar, Brač, spravíte si okruh Dalmáciou alebo si vyberiete inú trasu. Život na mori je iba o vás. Chorvátsko predstavuje voľbu číslo jedna pre slovenských jachtárskych začiatočníkov, no kontakt s jeho ostrovmi sa mnohým tak zapáčil, že sa mu stávajú dokonale verní. Veď Chorvátsko, to je viac ako 1 000 ostrovov, čo je skutočný raj každého námorníka.

Grécko

Rovnako blízko a rovnako dobre. Menej ostrovov, zato unikátne krásne. Niet sa čo čudovať, že mnohé celebrity práve tu kotvia svoje jachty a vydávajú sa s nimi na malé pláže ďaleko od zraku verejnosti. Grécko to je história a 23 veľkých s dvestovkou malých ostrovov. Zátoky plné dobrodružstiev a mestá dýchajúce históriou. Dokonalá dovolenka, ktorá uspokojí všetkých členov posádky.

Francúzska Riviéra

Upravené pláže, množstvo zábavy, ale aj Port Cros známy ako francúzsky Karibik. Cannes, Nice a svetové Monte Carlo. Kto ho neoboplával, nevie čo je to pravý jachting. Na skok do Monaka a skúsiť, aké je to plaviť sa po boku s tými najbohatšími mužmi planéty. Kotviť zrejme nebudete, ale more je k dispozícii a celebritné večierky na jachtách milionárov sú atraktívnym zážitkom, aj keď nie ste priamym účastníkom.

Španielske pobrežie

Známe sú predovšetkým Kanárske ostrovy ako destinácia pre rodinné dovolenky, no jachtári túto oblasť spoznali a zaradili medzi top miestečká. S divokejším morom sa v týchto španielskych vodách popasoval aj Krištof Kolumbus pred tým, ako sa vydal objavovať nový svet. Oboplávať Gran Canaria a Lanzarote sú dve výzvy, pri ktorých čaká na milovníka speneného mora mnoho prírodných krás. Keď už zalovíte dobrodružstvá v španielskych vodách, určite sa oplatí zvrtnúť kormidlo aj na Puerto Banús. Najluxusnejší prístav na pobreží Stredozemného mora. Nachádza sa len 6 kilometrov juhovýchodne od mesta Marbella. Nie je to práve miesto na táborenie, keďže ide o Mekku boháčov, ale vidieť limitované edície lodí, megajachty, ultra moderné plavidlá je určite zaujímavou súčasťou poznania, inšpirácie a zážitkov z dovolenky, ktoré načerpáte len v Puerto Banús.

Ako si vybrať správnu loď?

Plachetnica – predstavuje skutočne najtradičnejšie plavidlo. V podstate neposkytuje príliš veľa priestoru, ale je vhodná na romantickú, prípadne rodinnú dovolenku. Je značne zložitejšia ako motorový čln, no ide o skutočne klasickú plavbu s plachtami a vetrom. Pre tých, ktorí si chcú vyskúšať pozíciu morského vlka, je plachetnica ideálna.

Katamarán – predstavuje omnoho stabilnejšie riešenie ako plachetnica a preto je mimoriadne vhodný pre začiatočníkov. Dva trupy poskytujú viac priestoru aj lepšiu stabilitu na mori. Zároveň vďaka menšiemu ponoru umožňuje bezpečnejší a lepší prístup k pobrežiu. Pre morských pionierov je katamarán často voľbou číslo jeden.

Motorová jachta – ide o luxusnejší štýl plavby. Bez veľkých starostí, ako stvorená pre trochu chvastúnstva pred kamarátmi. Motorový pohon zaručuje plavbu bez obmedzení a rýchlosť je neporovnateľne vyššia ako v prípade natiahnutých plachiet. Je to dovolenka pre vyšší štandard a, samozrejme, aj cena za prenájom sa už odrazí poriadne od dna.

Gullet – pre každého, kto miluje tradíciu a históriu, je to loď snov. Drevená, často zdobená ako pirátska. Má motor a vie sa vďaka plachtám kombinovať aj so silou vetra. Je to viac o romantike, zážitku. Má vysokú palubu a gullet je typ lode, ktorý vidieť v každej dovolenkovej destinácii ako vozí výletníkov na blízke ostrovy. Prenajíma sa zvyčajne aj s posádkou.

Cruiser – veľká motorová luxusná jachta. Je to najvyšší štandard, ktorý sa dá požičať. Je ako stvorená na dlhé plavby po Jadranskom mori a určená všetkým, ktorí chcú rýchlosť, pohodlie plus prestíž v jednom balení. Je to veľká výzva pre každého námorníka a ani v monackých vodách sa s ním nebudete cítiť ako chudobný príbuzný.

Foto: fotobanka

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow