26. september 2020. Edita. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Jachting na „slovenskom“ mori

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  18.7.2016 18.7.2016  

Popularita Chorvátska ako dovolenkovej destinácie pre Slovákov je nespochybniteľná. Obľuba lokality rastie aj vďaka skvelým podmienkam pre jachting. Jadran je blízko, je krásny a ponúka zážitky, ktoré ľahko predstihnú aj plachtenie v Karibiku. Najväčšia výhoda? Zábava sa začína len približne 700 kilometrov od Slovenska.

 

V úlohe skutočného moreplavca

Jachting a plachtenie po Jadranskom mori neprináša len potešenie zo zdolávania spenenej vodnej hladiny. Jachtári si tento kus sveta vyberajú ako nevyčerpateľný zdroj možností na relax aj dobrodružstvo. Kúpanie v osamelých zátokách, kotvenie pri malých ostrovoch, či plavba pozdĺž jedného z najdlhších pobreží na svete s 5 835 kilometrami umožňujú zažiť svet doslova z iného pohľadu. Pritom 4 058 kilometrov pobrežia je obsadených skalnatými útesmi a ostrovmi a zvyšné kilometre patria pevnine.

Zážitok bez skúseností

Vlastniť jachtu a voziť ju autom, alebo mimo sezóny parkovať v niektorom z prístavov či suchých dokov je finančne aj legislatívne náročná záležitosť. No aj napriek tomu môžete zažiť dovolenku v Chorvátsku inak. Dokonca nepotrebujete prakticky žiadne znalosti a môžete sa plaviť celé dni aj noci. V takomto prípade je nutné vybrať si loď aj s kapitánom. Za iných okolností je potrebné, aby mal minimálne jeden člen posádky vlastnú kapitánsku licenciu. Ak vám neprekáža na palube niekto cudzí, slovenský kapitán vyjde pri týždňovej plavbe približne na 500 eur, Chorváta si najmete za dvojnásobok. Posádka sa o kapitána navyše stará vo forme poskytnutia jedla aj pitia. V najvyššej sezóne sa prenájom lode pre 6 – 8 osôb pohybuje od 1 500 eur plus cena paliva. Strop, prirodzene, neexistuje, určuje ho komfort, vybavenie aj výkon lode. Stále to však nie je omnoho drahšie ako pobyt v lepšom apartmáne a z dovolenky si odnesiete úplne iné zážitky. Spoločností, ktoré ponúkajú prenájom lode s kapitánom aj cez internet, je dostatok, najviac ich nájdete v jachtárskych strediskách oblastí Splitu, Dubrovníka, Šibenika, Zadaru a Puly.

Pohodlie aj dobrodružstvo

Na mori je to o maximálnej slobode, ale treba si dať pozor na vysokú obsadenosť marín. Preto ak chcete nájsť bezpečné miesto na kotvenie, je vhodné priplaviť sa pred 16-tou hodinou.

S loďou si môžete užívať krásu miest, na ktoré by ste sa inak nedostali. Často nepotrebujete ani pláž, tou vám je samotná loď a vykúpať sa dá v krásnych zátokách a zálivoch, na malých plážach či iba tak, niekde, kde sa vám to práve hodí a páči. V platených prístaviskách sa ceny pohybujú rádovo v desiatkach eur, ale zvyčajne ponúkajú vynikajúcu vybavenosť, kvalitné služby, elektrinu, možnosť sprchy aj nákupov.

Európska destinácia roku 2016 na jachte

Podľa stránky Best European Destination bol pre rok 2016 ako najlepšia letná destinácia zvolený Zadar. Za Zadarom v hlasovaní skončili aj Atény, Amsterdam, Barcelona, Madrid a iné metropoly, ktoré tiež lákajú jachtárov. Zadar je však dlhodobo obľúbeným jachtárskym prístavom nielen preto, že prakticky otvára bránu do jachtárskeho raja. Je príznačný vysokou členitosťou ostrovnej pevniny, vďaka čomu táto oblasť prispieva k malým vzdialenostiam medzi jednotlivými ostrovmi, a to je sen každého jachtára. Výhodou je aj fakt, že jachting v okolí Zadaru prebieha na uzatvorenom mori bez veľkých vĺn a silných vetrov. Línie ostrovov vytvárajú dokonalé predpoklady plavby aj pre menej skúsených moreplavcov. To oblasti neuberá na kráse. Práve naopak, s možnosťou oboplávať 24 väčších a 300 menších ostrovčekov je extrémne obľúbenou lokalitou. K dispozícii je približne množstvo bezpečných prístavov a medzi najkrajšie ostrovy patria Dugi Otok, Pašman, Uglijan, Ist, Iž, Kornat, Molat, Olib, Vir a Žut, Pag, Ugljan a Premuda, Vrgada. Do Zadaru sa môžete dostať už za sedem hodín autom a priamo tu si prenajať jachtu s kapitánom, alebo aj bez neho. Prenájom je široký od malých katamaránov až po motorové jachty.

Oblasti na oboplávanie

Dubrovník

Dubrovník je mesto, ktorého okolie je priam stvorené pre plavbu jachtou. Kamenný svojský nádych je vidieť už z diaľky, a je nielen perlou južnej Dalmácie, ale prakticky celého Chorvátska. Má nádherné pláže a na skok loďou je k ostrovom Koločep a Loktrum. Nemusíte sa vôbec plaviť ďaleko a táto oblasť uspokojí vaše túžby po zážitkoch.

Mljet

Chorvátsko a národné parky sú kapitola sama o sebe. Jedným z najpreferovanejších práve jachtármi je Mljet. Ponúka príjemnú plavbu, krásne pláže a množstvo zátok, ktoré zvedavý moreplavec nenechá bez povšimnutia.

Korčula

V obľube medzi chorvátskymi ostrovmi vedie a pravidelne tu kotvia jachty nielen preto, že krásne stredoveké hradby v kombinácii s morskou hladinou pôsobia úchvatne, ale neďaleko chrámu sv. Marka sa údajne narodil známy moreplavec Marco Polo. Domáci túto legendu pestujú ako poklad, hoci spoľahlivé dôkazy chýbajú. To jachtárom vonkoncom neprekáža, aby si tento tajuplný ostrov Marca Pola užili.

Vis

Menej preskúmaný a o to charizmatickejší. Dostanete sa naň loďou najrýchlejšie z Hvaru a je zaujímavý množstvom podzemných stavieb s tunelmi v dĺžke 70 kilometrov. Morská jaskyňa Bičevo určite stojí za trochu snahy vyplávať ďalej od chorvátskeho pobrežia.

Pula

Medzi jej najväčšie lákadlá patrí národný park a súostrovie Brijuni. Pláže v tejto oblasti získali prestíž vďaka čistote a rozhodne ide o voľbu číslo jedna aj základňu pre tých, ktorí sa rozhodli vyskúšať prostredie Istrie.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow