27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Janko Lašák a projekt Euro deťom

Jana Ondrejka Jana Ondrejka Jana Ondrejka  29.12.2014 29.12.2014  

Janko Lašák počas svojej hokejovej kariéry dosiahol nemalé úspechy. Momentálne pôsobí v hokejovom klube v Liberci a darí sa mu ako na ľade, tak aj doma pri jeho manželke a deťoch. Napriek tomu, že on sám je so svojím životom veľmi spokojný, nezatvára oči pred skutočnosťou, že nie každý má dôvod na radosť a úsmev. Ako sám hovorí, keď môže niekomu pomôcť, má z toho vždy dobrý pocit. Aj to je zrejme jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol podporovať neinvestičný fond Euro deťom a aktívne tak pomáhať deťom s vážnym zdravotným postihnutím.

 

Ste „tvárou“ projektu EURO DEŤOM. Podporujete tento projekt spolu s ostatnými známymi osobnosťami. Ako a kedy spolupráca vznikla a čo vás presvedčilo, aby ste sa zapojili?

Nemuseli ma presviedčať. Poprosili ma, aby som sa do projektu zapojil a ja som súhlasil. Je mi jasné, že tak ako v hokeji potrebujem podporu spoluhráčov, v živote môže niekto potrebovať práve tú moju pomoc. Navyše, niektorých ľudí, ktorí s organizáciou Euro deťom už spolupracovali, som poznal, takže boli pre mňa akousi garanciou.  

K neziskovej organizácii Euro deťom vás priviedla pani Zuzana Kamasová (jedna z tvárí n. f. Euro deťom – pozn. red.), ktorá je známa z profesionálneho golfu. Bola práve ona spomínanou zárukou toho, že ste sa aj vy zapojili? Čo vám o projekte povedala?

Povedala mi najmä to, že ide o dobrú vec, a to ma v podstate presvedčilo. Mám vo svojom okolí aj ľudí a priateľov, ktorým dôverujem, a nepotrebujem od nich počuť zbytočné „omáčky“. V Zuzkinom prípade stačilo požiadať, aby som sa s projektom bližšie zoznámil.

Predsa len, podobných charitatívnych združení a nadácií je veľmi veľa a nie všetky fungujú čestne, neboli ste na začiatku trošku skeptický?

Ste známy človek, iste sa na vás ľudia s podobnými žiadosťami obracajú často. Prečo práve Euro deťom?

Hlavným dôvodom a príčinou toho, že sa spolupráca rozbehla „naplno“, bola vlastne reálna žiadosť o pomoc pre chlapčeka, ktorý mal mozgovú obrnu. O pomoc ma požiadali priamo jeho rodičia a ja som sa skúsil obrátiť na fond Euro deťom. Pri tejto príležitosti som mal možnosť vidieť, ako táto organizácia postupuje v konkrétnej situácii. Páčilo sa mi, že začali ihneď konať a rozbehnuté veci aj dotiahli do konca. Fungovali na 100 %. Výsledkom bolo, že chlapček, ktorý sa len veľmi ťažko pohybuje, nakoniec dostal špeciálne upravené stoličku MADITA, o ktorú jeho rodičia požiadali. Videl som teda „na vlastné oči“, ako sa pomohlo konkrétnemu dieťaťu a to bez toho, aby sa popri tom niekto obohatil. Ani to totiž nie je nič nezvyčajné. Bezcharakterných fondov, ktoré zneužívajú dobrú myšlienku a takýmto spôsobom sa živia, je viacero. Aj z mojich osobných skúseností, žiaľ, poznám zopár nepekných prípadov a organizácií, ktoré by si v žiadnom prípade nemali hovoriť charita. S mnohými som sa nerozišiel v dobrom.   

Vaša osobná zaangažovanosť je obdivuhodná. Viem o tom, že ste sa na sociálnej sieti postavili za dieťa z programu n. f. Euro deťom, ktoré potrebovalo pomoc a vyzvali ste vašich priateľov a známych k „akcii“. Takpovediac ste „vyhlásili“ zbierku. Môžete nám o tom povedať viac? Ako to dopadlo? Podarilo sa pomôcť spomínanému chlapčekovi?

Išlo o chlapčeka, ktorý je hluchý a nevie ani rozprávať. Aby počul, potreboval podstúpiť operáciu, čo by mu zároveň pomohlo aj naučiť sa rozprávať. Časť prostriedkov už bolo vyzbieraných prostredníctvom fondu Euro deťom, aby sa však zaplatila operácia, bolo potrebné vyzbierať ešte 2 700 eur. Mám veľa kamarátov, ktorí majú dostatok finančných prostriedkov nielen pre seba, ale aj na to, aby mohli pomôcť iným. Bol som pripravený a ochotný zaplatiť uvedenú sumu aj sám. Cítil som sa príliš zainteresovaný, takže bez pomoci by som chlapčeka určite nenechal. Podobným spôsobom som to komunikoval aj na Facebooku. Zaručil som sa svojim priateľom, že peniaze pôjdu na dobrú vec a vyzval som ich, aby ma v tom „nenechali“ samého. Zbierka nakoniec dopadla veľmi dobre, našli sa viacerí, ktorí ochotne prispeli. Chlapčeka by mali operovať v najbližších dňoch.

Ako som už povedal, na Slovensku je mnoho ľudí, ktorí môžu a chcú pomáhať, ale často majú, podobne ako ja, aj mnoho negatívnych skúseností. Je veľa združení, ktoré s vyzbieranými prostriedkami nehospodária tak, ako by bolo vhodné a ľudia sú potom, pochopiteľne, skeptickí a strácajú ochotu a chuť pomôcť.

Projektu Euro deťom by som rád dopomohol aj tým, že sa zaň osobne zaručím. Som si totiž istý, že vyzbierané prostriedky sa použijú správne.

Ak dovolíte, na záver sa vás ešte opýtam na vašu hokejovú kariéru, ale aj na súkromný život. Ako sa vám darí?

Momentálne máme s manželkou veľmi krásne obdobie. Cítim sa byť veľmi spokojný a teším sa z každej maličkosti. Táto moja pohoda sa pozitívne odráža aj v mojej kariére. Sústreďujem sa na hokej, momentálne hrám v Liberci. Môžem povedať, že sa mi darí skutočne veľmi dobre. 

Znie to skvele, prezradíte nám, ako sa vám podarilo dosiahnuť takúto pohodu a dokonalú harmóniu doma aj v práci?

Ako sa hovorí: „Keď je manželka spokojná, funguje cela domácnosť.“

Ďakujeme za rozhovor a prajeme vám aj projektu Euro deťom veľa úspechov.

JÁN LAŠÁK

Známy hokejový brankár Ján Lašák sa narodil 10. 4. 1979 vo Zvolene. Medzi jeho najväčšie úspechy patria zlatá, strieborná a bronzová medaila z Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Momentálne pôsobí v hokejovom klube v Liberci.

O projekte Euro deťom:

Euro deťom neinvestičný fond je organizácia založená na účely pomoci deťom so zdravotným postihnutím. Ide najmä o deti s DMO a svalovou atrofiou. Pomáha aj rodinám, ktoré sa o takto postihnuté deti starajú. Každému dieťaťu, ktoré potrebuje pomoc, je na stránke fondu Euro deťom pridelený variabilný symbol, pod ktorým ho môžete podporiť. Deti dostávajú 100 % z vyzbieranej sumy. Bližšie informácie môžete nájsť na stránke: www.eurodetom.sk.

Foto: Ján Súkup

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow