28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Jarné športy, ktoré vás nabijú novou energiou

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  21.3.2016 21.3.2016  

Prichádza čas odložiť lyžiarky do skrine a ohliadnuť sa po športoch, ktoré nás ani na jar nenechajú vysedávať pri televízore. Jar je dokonalou príležitosťou spoznať niečo nové a užiť si naplno športy v prírode.

 

Geocaching

Skvelá jarná zábava, ktorú nám umožňujú prežiť moderné technológie v kombinácii s pohybom. Stojí síce za váženie, či ide o šport, alebo jednoducho len o skvelý čas strávený pri zábave. V každom prípade v sebe zahŕňa pohyb na čerstvom vzduchu, námahu, niekedy aj krkolomné dobýjanie lesov a výlety na zvláštne a tajomné miesta. Stačí sa pripojiť prostredníctvom niektorej z aplikácií do celosvetovej siete a hľadanie „kešiek“, teda akýchsi pokladov, maličkostí či vtipných vecí, sa môže začať. Dnes je ich vraj po svete rozmiestnených viac ako dva milióny a pribúdajú ďalšie. Zapnite si GPS a staňte sa tak trochu hľadačom pokladov a dobrodruhom. Užívajte si sám alebo v tíme. Pritom počúvajte spev vtákov a tešte sa z prichádzajúcej jari. Kombinovať môžete beh, lezenie, chôdzu, skrátka je to nová aktivita, ktorej prepadáva čoraz viac ľudí.

Paintball

Prečo je atraktívny práve na jar, keď sa dá hrať aj celoročne? Jarné mesiace ponúkajú extrémne výhodné podmienky na simuláciu skutočného boja. Naháňať sa v kombinéze po vyprahnutej krajine počas leta nie je také atraktívne ako sa sem-tam šmyknúť na blate, prejsť rozmočeným močiarom a podobe. Zároveň netreba znášať extrémne teploty. Na jari je zaujímavé aj to, že hoci je už krásne slnečno, aj tak nie je príliš horúco a maskáče a ochranné prvky nepredstavujú záťaž pre telo. Vyrazte proti sebe na dobrodružný jarný boj.

Horský bicykel

S príchodom jari prichádza konečne aj možnosť vyraziť si na „dvoch kolesách“. Na rozdiel od motoriek sa s bicyklom môžete dostať aj na lesné cesty. To znamená mnoho kilometrov v prebúdzajúcej sa prírode. Je až škoda jazdiť v tomto ročnom období po asfaltkách, keď práve počas prvých mesiacov jari je v prírode najkrajšie. Horský bicykel je nielen zárukou adrenalínu, ale aj solídnym záberom na vaše svaly. Výber trate je len na vás.

Beh

Ak ste v zime rezignovali na dlhé trate, alebo ste sa uspokojili s tréningom na páse vo fitnes centre, tak jar prináša právoplatnú pozvánku na prvé kilometre odbehnuté v exteriéri. Je najvyšší čas začať trénovať. Je to obdobie, v ktorom ak začnete, ešte stále môžete natrénovať nohy na letné a jesenné bežecké maratóny. Prvý jarný beh skrátka nemôže žiadny nadšenec športu vynechať. Pritom je jedno, či v lete plávate, v zime lyžujete a na jeseň zbierate huby alebo lozíte po skalách. Jarným behaním v prírode si telo pripravíte na akýkoľvek druh športovej aktivity.

Kroket

V našich končinách stále trochu neznáma športová hra, ktorú si mnohí majú tendenciu zamieňať s kriketom. Ide o typickú jarnú hru, ktorá sa hodí k prvým piknikom a posedeniam v altánku. Tento šport môžete hrať vo dvojici, no je aj pre viacerých hráčov. Princípom je cez rozostavené bránky údermi špeciálneho kladiva dostať guľu do cieľa. Znie to jednoducho, no na tento šport treba o niečo viac tréningu ako sa zdá. Odhodlanie, že to zvládnete ľavou zadnou nestačí. Vyskúšajte kroketové zápolenie a okrem zábavy sa aj poriadne zapotíte.

Nordic walking

Minimálne investície, ale maximálne potešenie. Už nepotrebujete protišmykové podrážky a môžete vyraziť do prírody. Malá investícia do dobrých palíc na chodenie zvýrazní váš zážitok z aktívnej turistiky. Nech už vyrazíte kamkoľvek, užijete si to. Aj na Slovensku nájdete množstvo trás k tomu, aby ste si vychutnali začiatok nového ročného obdobia  v spoločnosti endorfínov. Keďže je chôdza pre ľudské telo najprirodzenejšou činnosťou, nenásilne a prijateľnou formou vás dostane do kondície aj v príprave, že ste zimu preležali na gauči. Je to vynikajúci štart do športových aktivít pre každého.

Lukostreľba

Predstavuje oficiálny olympijský šport, ku ktorému je treba pristupovať so všetkou vážnosťou. Strieľanie z luku je úžasná zábava, relax a po pár dobre odstrelených šípoch na druhý deň spoznáte, koľko nových svalov ste objavili na vašom chrbte. Precvičíte celú hornú časť tela a budete nesmierne štýloví. Tento šport v sebe nesie istú romantiku a noblesu bez ohľadu na to, či triafate do čierneho, alebo ledva do terča.

Plávanie

Na jar to každého ťahá do prírody, ale nie všetkým je umožnené prežívať radosť z kvitnutia prírody naplno. Ani alergici však nemusia zvesiť hlavu a kúpiť si domov videohru. Pre nich je najlepším jarným športom plávanie. Pri plávaní sa aktivujú svaly na tele, ktoré žiadny iný šport neumožňuje precvičiť. Plávanie v plavárni alergikom súčasne pomôže prekonať aj najhoršie mesiace kýchania. Vo vlhkom prostredí sa prečistia pľúca, dýchaniu sa uľaví tak, akoby ste boli niekoľko minút či hodín na inhalácii. Plávanie na jar odporúčajú aj imunológovia, pretože alergikom pomáha prekonať kritické fázy ich sezóny, umožňuje sa hýbať a posilniť telo. Skvele nakombinované.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow