30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Jazdectvo- vášeň, šport aj relax

NextFuture NextFuture NextFuture  23.5.2013 23.5.2013  

Kone od nepamäti sprevádzali životy ľudí a neraz pomáhali písať aj svetové dejiny. Ušľachtilými zvieratami sa pýšili zámožní páni, no nezaobišli sa bez nich ani chudobní roľníci. Aj dnes sú kone pýchou a často priam srdcovou záležitosťou ich majiteľov, no využívajú sa predovšetkým na šport a relax. Jazdectvo sa rozdeľuje do viacerých športových disciplín, z ktorých každá má odlišné, no presne určené pravidlá. Ústrednú rolu, samozrejme zohrávajú prenádherné kone.

 

 

Kone v dejinách

Z histórie poznáme viacero prípadov, keď kôň pre svojho majiteľa znamenal tak veľa, že sa s ním nechal zvečniť na obraze či soche. S mnohými vládcami kone vyhrali významné boje, ako to bolo napríklad v Turecku či starovekom Ríme. Azda najznámejšou asociáciou rýchlych koní je divoký západ a vetrom ošľahaný western. Mustangy premávajúce sa po prériách Ameriky.

Za stáročia sa vyšľachtili plemená, ktorých vlastnosti presne zodpovedajú potrebám konkrétnej krajiny a ľudu. Sila, ušľachtilosť a krása týchto zvierat sa rokmi len znásobila.

 

Jazdecké disciplíny

Dnes sa jazdectvo vyprofilovalo do množstva športových disciplín, medzi ktoré patria: vytrvalostné jazdenie, dostihy, klusácke dostihy, parkúr, drezúra, western, záprahy a iné. Nachádzajú sa medzi nimi aj disciplíny, ktoré sú kombináciou jazdectva a zručnosti iného športu. Príkladom je voltížne jazdenie, pri ktorom sa využíva gymnastika a akrobacia, alebo zručnosť vyžadujúca konské pólo. Pri každom type jazdenia sa využívajú iné charakteristické prvky a pravidlá jazdy. Podobne je to aj pri koňoch, s ktorými sa tieto športy vykonávajú. Na každý typ disciplíny je vhodné iné plemeno koňa. Predstavte si, že by ste chladnokrvného ťažného koňa nechali bežať veľkú pardubickú. To by zrejme nešlo. Príroda sa pri plemenách koní s ich charakterom vyhrala a aj vďaka tomu dnes nachádzame krásu a jedinečnosť v každom z nich. Cena koní sa posudzuje podľa rodokmeňa či dosiahnutých súťažných úspechov. Hodnota niektorých niekoľkonásobne prevyšuje cenu luxusných automobilov.

Móda, elegancia a kone

Krása zvierat inšpirovala nie len priaznivcov jazdeckého športu, ale aj svet módneho návrhárstva. Najskôr sa jazdecká móda klasifikovala ako účelová, no neskôr sa z nej stali štýlové doplnky oblečenia. Povestné kožené sáry pochádzajúce z westernu dnes objavíme na väčšine nohavíc známych značiek módneho sveta. Viete, že prvotný plán zakladateľa značky Gucci – Guccio Gucciho spočíval v tom, že poskytoval plný komfort jeho priateľom z jazdeckého klubu? Chronicky známe je logo Ralph Lauren, ktoré zobrazuje jazdca póla spolu s koňom.  Preslávená je aj anglická tradícia dostihov. Pompézne klobúky a žakety na tribúnach dodali tomuto športu luxusný štýl. Ak by sme nahliadli do temperamentnejších oblastí južnej pologule, našli by sme módu plnú žiarivých odtieňov červenej, rytmy tanga, toreadorov a eleganciu nebojácnych koní.

 

Rekreačné jazdectvo

Určite poznáte príslovie: „Najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta.“ Kone predstavujú pre mnohých zosobnenie nespútanej slobody a krásy. Veľa ľudí sa jazdectvu venuje len ako záľube či relaxu. Nepozerajú sa pri tom na to, akú trofej získali, či na ktorom mieste sa umiestnili. Ak máte radi čas trávený v prírode, vďaka koňovi s ňou budete spútaný o to viac. Kone sú spravidla plaché zvieratá, ktoré na nebezpečenstvo reagujú útekom. Čarovné je však to, keď vám toto 400 kilové zviera plne dôveruje a oddá sa vám. Zažijete tak pocit na nezaplatenie. Relax v podobe jazdy na koni je stále obľúbenejšou a vyhľadávanejšou aktivitou. Inšpirujte sa nápadom na jarné víkendy a popozerajte sa po jazdeckých kluboch vo vašom okolí. Potešíte tak telo i dušu.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow