6. august 2020. Jozefína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Jeffery Deaver: Tak trochu šílení

NextFuture NextFuture NextFuture  25.9.2014 25.9.2014  

Amerického autora Jefferyho Deavera netreba fanúšikom chrumkavých krimi príbehov zrejme predstavovať. Je to úspešný autor dvadsiatich troch bestsellerov a do tohto roka troch poviedkových knižiek.

V tretej poviedkovej knihe ponúkol čitateľom skutočne atraktívnu knižnú lahôdku, ktorá je ako stvorená na dlhšie zimné večery, pretože hoci ide o zbierku príbehov, rozsahom cez 600 strán strčí do vrecka akýkoľvek kriminálny román. Trinásť príbehov, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné. Ani postavy, ani prostredie. Spoločným menovateľom je akurát mierna šialenosť. Alebo práve normálnosť? Čitateľ pri tejto filozofickej úvahe ostáva sám. Sám Jeffery tvrdí, že miluje poviedky a keby mal do poviedkovej formy prepísať známy príbeh o Lessie, začal by rozprávaním o páde chlapca do vody. O Lessie, ktorá beží stredom lesa ako šialená. Chlapec sa práve topí, keď sa na brehu zjaví labka. Chytí sa jej a vďaka tomu vylezie z vody. Lenže Lessie zdravo šantí desiatky kilometrov inde na dvore a na premrznutého chlapca hľadí vlčia hlava, premeriavajúca si hlavný chod. V tomto duchu sú všetky jeho poviedky.

Nečakané zvraty, humor, zimomriavky aj napätie. To všetko Jeffery sľubuje v každom jednom príbehu. A svoj sľub plní. Do posledného slova, až do poslednej bodky celej knihy. Ak máte chuť na príjemné poviedky z krimi žánru a veľký román sa zdá byť veľké „sústo“, trinásť poviedok vám spríjemní chvíle plné oddychu.  

Čo je na knihe zaujímavé?

Sám Jeffery v prológu hovorí o rozdiele medzi poviedkou a románom. Romány nás zadlávia množstvom dejov, súbehom príbehov, no dobrá poviedka je ako rýchla narkóza. Okamžite si vás získa a autor má priestor na netradičné zvraty. Magických trinásť poviedok sa pritom vždy končí presne inak ako by sa zdalo. 

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow