29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kajmanské ostrovy, exotika v exkluzívnom balení

NextFuture NextFuture NextFuture  15.8.2014 15.8.2014  

Okolo roku 1500 sa slávny moreplavec Krištof Kolumbus vydal hľadať Indiu. Zrejme to nebol najlepší moreplavec v starej Európe, nakoľko Indiu vôbec nenašiel. Doplavil sa ale na nádherné miesta v Karibiku a objavil mnoho čarovných ostrovov v nádhernom tyrkysovom mori. Skoro na každom z nich sa vylodil, ale práve ostrovy, ktoré sú dnes najväčšou ozdobou Karibiku, chcel obísť. Dôvodom malo byť, že keď sa na pobrežie ostrova pozrel zo svojej lode, videl len samé veľké kamene, z čoho usúdil, že ostrov je nehostinný. Našťastie, niekto z posádky sa predsa len rozhodol, pozrieť sa na ostrov. Vysvitlo, že „kamene“ sú vlastne korytnačky a že tento ostrov nie je nehostinný, ale práve naopak. Krištof to tu nazval Las Tortugas (Korytnačkovo). Po ňom prišiel ďalší moreplavec menom Francis Drake, ktorý si zase leguány pomýlil s krokodílmi, z čoho vychádza aj dnešný názov Kajmany – Kajmanské ostrovy.

 

Sedemmíľová pláž, ktorá má „len“ päť a pol míle

Kajmanské ostrovy sú tri – Grand Cayman, Little Cayman a Cayman Brac. Administratívne tento prírodný ale aj daňový raj patrí Veľkej Británii. Najviac obývaný a navštevovaný je najväčší ostrov Grand Cayman. Leží tu hlavné mesto Georgetown, kde sídlia všetky štátne orgány a nachádza sa tu aj väčšina hotelov, reštaurácií a atrakcií pre turistov. Najvyhľadávanejšou plážou na ostrove je Seven Mile Beach, ktorá sa pravidelne objavuje v top rebríčkoch najkrajších pláží sveta. Je síce dlhá „len“ päť a pol míle (8,9 km), ale svojou krásou vyráža dych. Biely piesok a priezračná čistá voda, cez ktorú vidíte až na dno, odráža všetky odtiene modrej, tyrkysovej a zelenej. To všetko vás presvedčí, že ste na jednom z najkrajších miest v Karibiku. Turisti sa tu môžu celé hodiny prechádzať, alebo sa šnorchlovať, potápať, voziť na vodných skútroch, či len tak ležať pod píniami a palmami. Na Kajmanských ostrovoch neexistuje súkromná pláž. Všetky pláže patria štátu a na všetky je verejný prístup. Pri svojich prechádzkach tak návštevníci môžu nazrieť do všetkých hotelov a obdivovať súkromné rezidencie. Každý hotel má na pláži zásobu studenej vody, z ktorej sa môžete napiť a taktiež sprchu. Samozrejmosťou je bar s pestrou (a to aj doslova) ponukou drinkov. Hlavnou ingredienciou väčšiny z nich je karibský rum a všetky sú farebné a silné.

Na ostrove sú aj ďalšie krásne pláže, ktoré treba vidieť. V západnej časti nazvanej West Bay je dlhá pláž Spanish Bay. Neupravená, divoká, využívaná najmä domácimi na rodinné grilovačky a športovcami na kitesurfing. Blízko centra hlavného mesta je pláž Smith Cove. Rozlohou je to asi najmenšia pláž na ostrove, no zároveň je to najlepšie miesto na šnorchlovanie. Spots Beach je vyhľadávaná pre korytnačky, ktoré na ňu chodia spásať morskú trávu. South Sound Public Beach nie je vhodná na plávanie, lebo je až príliš divoká, ale je to najlepšie miesto na hľadanie veľkých mušlí a romantické prechádzky. Domáci ju volajú aj Lovers Beach a pri západe slnka si tu mnohé páry povedali svoje „Áno!“.

Stingray City, Rum Point a botanická záhrada

Na opačnej strane ostrova sa nachádza ďalšie skvelé miesto na oddych. Či už chcete len tak leňošiť a povaľovať sa v hojdacej sieti, alebo oddychovať aktívne pri vodnom, alebo inom športe, Rum Point je turistami vyhľadávaný aj pre dobré jedlo, ponúkané v reštauráciách na pláži. Voda je na tomto mieste plytká, aj po desiatich minútach intenzívnej chôdze človeku stále siaha po pás. Rum Point je prístupný po súši, ale aj po mori.

Pre návštevníkov, ktorí majú k dispozícii loď, je povinná zastávka Stingray City. Mesto rají. V strede mora je plytčina a na nej asi tridsať skrotených rají. Sú veľké a nádherné. Dá sa s nimi plávať, nechajú sa hladkať, kŕmiť či odfotografovať. Tí odvážnejší dostanú od tohto tvora bozk, prípadne masáž chrbta. Je to jedinečný zážitok. Po ceste odtiaľ priaznivcov šnorchlovania poteší koralový útes, ostatných čaká malá pláž plná červených hviezdic. Celý zážitok dokreslí zaslúžený Mud Slide, teda kávovo-rumový drink a hojdacia sieť na Rum Pointe.

Tí, ktorí pôjdu autom, by sa mali zastaviť v Botanickej záhrade kráľovnej Alžbety II. Okrem nádherných kvetov, orchideí, paliem a ovocných stromov, nachádza sa tu rarita ostrova, modrý leguán. Sú to práve tie leguány, o ktorých si pán Drake myslel, že sú to krokodíly. Zo zvyšku ostrova ich vytlačili zelené leguány, ktoré na ostrov priviezli. Zelené sa síce dajú stretnúť všade na ostrove, omnoho zaujímavejšie a atraktívnejšie sú však práve tie modré. Sú väčšie, majestátnejšie a sú naozaj modré.

Ponúka sa tu tiež ukážka toho, ako žili na ostrove pôvodní obyvatelia, či prechádzka medzi exotickými kvetmi. Zaujímavosťou je aj popínavá rastlina, ktorej plody poznáme ako čierne korenie. Návštevníci na tomto mieste taktiež uvidia, z čoho sa vyrába ratanový nábytok a z ktorej palmy sa plietli lodné laná. Aj botanická záhrada je tak miesto, ktoré treba vidieť.

A čo ešte...?

Turtle Farm, alebo korytnačia farma, je skutočnou farmou na chov korytnačiek a produkciu korytnačieho mäsa a rovnako ponúka veľa zaujímavostí. Na návštevníkov čakajú korytnačie vajíčka či malé korytnačky, ktoré sa snažia vyhrabať na povrch. Vo vodných nádržiach sa dá pohrať s malými korytnačkami a obdivovať aj tie obrovské, ku ktorým sa radšej neodporúča naťahovať ruky. Velikánsky bazén v strede farmy je rozdelený na tri časti. Prvá je určená na šnorchlovanie, a je len sklenenou stenou predelená od nádrže s predátormi, čo umožňuje plávanie v blízkosti žralokov a barakúd. Na farme je tiež jediný žijúci krokodíl na ostrove a veľký bazén s toboganom. V blízkej reštaurácii sa dá ochutnať korytnačie mäso, či už steak, soté alebo polievka. Je to vraj jeden z najzdravších druhov mäsa na svete a chutí podobne ako hovädzie.

Potápanie je obľúbené v celom Karibiku. Na Kajmanoch o to viac, že hneď pri ostrove je druhá najhlbšia priepasť na svete a tá ponúka unikátne zážitky. Niektorým nadšencom však ani krásne koraly, farebné ryby a iné potvory nemusia stačiť. V takom prípade je čas navštíviť Kittwake – obrovskú loď potopenú v roku 2011 blízko pri pobreží, ktorá je dnes atrakciou pre potápačov. Potápačské tímy ju môžu celú preskúmať a urobiť si zaujímavé fotografie. Ani fanúšikovia „prirodzene“ potopených vrakov lodí nebudú sklamaní. Vďaka koralovým útesom ich tu je naozaj dostatok. Ak vám to nestačilo, skúste sa domácich opýtať na morskú pannu. Aj tá prebýva na tomto mieste.

Okrem toho všetkého ostrovy ponúkajú aj možnosť plávať s delfínmi, obdivovať miestne vtáky, naučiť sa stáť na paddle boarde, chodiť na párty na pláži, tancovať salsu, alebo sa v noci prevážať na kajaku pomedzi modrý svetielkujúci planktón.

Daňový raj v inak finančne náročnej destinácii 

Kajmanské ostrovy sú malým rajom hneď dvojnásobne. Krásna príroda a čisté Karibské more z nich robia tropický raj. Nulová daň z príjmu, raj daňový. Aby však štát dokázal pokryť všetky svoje náklady, platí sa tu množstvo iných poplatkov a vysoké clá z dovozu. Dovážať pritom treba všetko.

Ostrov nemá takmer žiadnu vlastnú produkciu potravín a spotrebného tovaru, čo sa, samozrejme, odráža na vysokých cenách v obchodoch. To málo, čo domáci obyvatelia vyprodukujú, predávajú ako „suveníry“, a tak sa môže stať, že lokálne mango kúpené pri ceste stojí aj dvojnásobne viac ako mango kúpené v obchode. Ceny služieb, ubytovania, stravovania či samotnej letenky robia z tohto miesta finančne náročnejšiu destináciu. Za svoje peniaze ale návštevník dostane, na karibské pomery, nezvyčajne kvalitné služby, čisté, upravené pláže a hlavne pocit bezpečia. Kajmany majú totiž v porovnaní s ostatnými ostrovmi v okolí najnižšiu kriminalitu.

Grand Cayman má rozlohu len 260 km², nikto zatiaľ nezistil, ako tu funguje verejná doprava, všade sú sliepky a leguány a všetko je tu drahé. No napriek tomu si tento kúsok zeme ukradne kúsok zo srdca každého návštevníka a jeho krása vyráža dych. 

Foto: Martin Kaša

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow