23. október 2020. Alojzia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kam za svetovým vínom?

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  31.10.2014 31.10.2014  

Leto sa skončilo a turistická sezóna pomaly ustupuje do úzadia. No len pre tých, ktorí cestujú za morom a plážami. Počas jesenných mesiacov totiž na cesty vyrazia milovníci vína a ochutnávajú úrodu hrozna práve stočenú do sudov. Mladé víno má svoju nezameniteľnú chuť, no vždy sa oplatí vyskúšať aj staršie ročníky. Prinášame menu, ktoré poteší každého cestovateľa a milovníka nápoja bohov.

 

Bordeaux, Francúzsko

Francúzske vína a syry majú vo svete unikátnu povesť, a preto je vhodné začať práve v mekke vinárskeho priemyslu v oblasti Bordeaux. Patrí k najznámejším a najzaujímavejším vinárskym oblastiam nielen v Európe, ale aj na celom svete. Okrem lánov viníc je tu skvelá atmosféra vďaka veľkolepým pamiatkam prevažne z 18. storočia, ale taktiež aj z obdobia gotiky. Neprehliadnuteľná je najmä gigantická katedrála St. André.

Miestni vinári každoročne robia ochutnávky novej úrody. Snúbi sa tu história Francúzska s vôňou a chuťou vyberaných vín. Je to miesto, ktoré je na jeseň krásne, no ešte krajšie po pár pohároch lahodného červeného.

Mendóza, Argentína

Argentínske vína sa dostávajú na slovenské stoly čoraz častejšie. Ich kvalita je vysoká, no ak chceme ochutnať skutočné poklady, oplatí sa vydať do Mendózy. Argentína sa stala známou medzi milovníkmi vín najmä chutnými Cabernet Sauvignon a Shiraz. Vinárstva v Mendóze ponúkajú ochutnávky, večere aj výlety po vinohradoch. Miestni sprievodcovia vám spravia unikátnu vinársku trasu celou oblasťou.

Toskánsko, Taliansko

Talianska oblasť, v ktorej sa dopestujú tie najkvalitnejšie viniče, sa každoročne pripravuje na privítanie smädných turistov. Toskánsko je krásne v každom počasí a v každom ročnom období. Aspoň tak to hovoria miestni. Toskánsko je pre gurmána ako siedme nebo. Vyberané syry, kvalitné cestoviny a v pohári kvalitné červené. Nájdete tu známe odrody vín vyrábané tradičným postupom. Vína sa skladujú v dlhých podzemných pivniciach a klasických sudoch, čo zaváňa skutočnou nostalgiou. Priemysel sa tejto oblasti ešte nedotkol, a preto ak zakotvíte na vínnej ceste práve do Toskánska, nebude sa vám chcieť odísť. Ak budete musieť, tak len preto, aby ste sa o rok (a možno aj skôr) mohli vrátiť.

Kapské mesto, Južná Afrika

Región leží skutočne len na skok autom od Kapského mesta a nesie meno Kapské vinohrady. Pestujú sa tu jemnučké odrody Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Shiraz či obľúbený a chutný Pinot Noir. Juhoafrické vína majú v sebe nádych exotiky aj v prípade, že ide o otestované odrody. Predstavujú dúšok ďalekého sveta. Vinárstvo tu má dlhú históriu, hoci cesta produkcie na európsky stôl bola pomalšia. Medzi najzaujímavejšie miesta patrí vinohrad Groot Constantia, najstaršia vinohradnícka farma v regióne. Stačí sa zastaviť na ochutnávku a zistiť, že Afrika je kontinentom, ktorý si zaslúži byť na vinárskej mape sveta zapísaný veľkými písmenami.

Barcelona, Španielsko

Do Barcelony určite áno! Na svoje si tu prídu najmä muži. Je to mesto futbalu, umenia, kyprých, temperamentných žien a kvalitného vína. Stredozemné more prináša do tejto slnečnej metropoly netradičné gurmánske zážitky a katalánska kuchyňa rezaná šumivým vínom Cava je kombinácia, pre ktorú sa sem oplatí prísť aspoň na víkend. Katalánsko je zložené z deviatich samostatných regiónov a každé je bohaté na vínne špeciality. Na jeseň sa tu vždy objavia najväčší znalci vín. Dobre vedia prečo.

Yarra Valley, Austrália

Keď exotika, tak poriadna. Hodinu od mesta Melbourne leží vinohradnícka oblasť plná dediniek tradičnej architektúry a chutných odrôd vína. Chardonnay, Pinot Noir a Shiraz sú tu hlavnými odrodami, no každý vinohrad dáva do vína svoj vlastný grif. Žiadne preto nechutí rovnako, a keď už merať cestu do Yarra Valley, treba ochutnať z každého rožka troška. Na turistov sú dobre pripravení. Ponúkajú kvalitné reštaurácie, turistiku a nádherné zážitky. A víno, to tu skrátka nikdy nechýba. 

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow