31. október 2020. Aurélia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Keď sa Molière zamiluje do Judit Bárdos...

NextFuture NextFuture NextFuture  13.11.2015 13.11.2015  

Jean Baptiste Poquelin – známy pod umeleckým menom Molière, patrí medzi jednu z najvýraznejších osobností francúzskeho klasicizmu. Herec a dramatik, ktorý bol po celý život oddaný láske k ženám, vytvoril nezabudnuteľné diela svetovej drámy, ktoré každoročne plnia sály divadiel po celom svete.

 

Práve jeho životom sa inšpiroval ruský dramatik Michail Bulgakov, ktorý vytvoril dielo narábajúce s témou umeleckej neslobody, ktorú počas svojho života absolvoval asi každý umelec vrátane samotného Molièra. Hra s rovnomenným názvom je situovaná do obdobia vlády francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., ktorý bol pre svoju samoľúbosť prezývaný le Roi Soleil (Kráľ Slnko). Ten sa podobne ako všetci francúzski panovníci rád obklopoval umelcami a jeden z jeho dvorných obľúbencov bol i samotný Molière. Idylický a výhodný vzťah s panovníkom sa mu však začne rúcať ako domček z karát v momente, keď sa zaľúbi do krásnej, mladej herečky. Spaľujúca vášeň z neho v momente urobí personu non grata, zamotanú do spleti intríg a nemilosti.

Bulgakov vykresľuje Molièra ako starnúceho a nehanebného kritika pokryteckej cenzúry a falošnej ortodoxnosti spôsobom, ktorý je paralelou na neomylnosť vtedajšieho sovietskeho policajného štátu, a teda aj kritikou na všetky systémy súčasnosti, ktoré sa snažia nezmyselne obmedzovať či už umelcov, alebo vlastných občanov.

„Hovorí sa, že Bulgakovova divadelná hra je dráma závislosti. Takéto situácie nastávajú, ak umelec nemôže byť slobodný. Jeho jedinou možnosťou na prežitie je umenie, preto je nútený ponížiť sa v prospech svojich živiteľov,“ uviedlo v spojitosti s touto inscenáciou Jókaiho divadlo v Komárne.

Vy toto dielo máte možnosť vidieť už 2. decembra o 19.00 hod. v historickej budove SND, kam spolu so súborom Jókaiho divadla z Komárna zavíta aj skvelá Judit Bárdos, ktorá momentálne patrí medzi najúspešnejšie filmové herečky. Partnera na javisku jej bude robiť výborný Attila Mokos, ktorý stvárni postavu kontroverzného Molièra.

Foto: SND

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow