3. apríl 2020. Richard. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Knihy: Biznis schovaný za príbehy

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  2.4.2015 2.4.2015  

Kniha je studnicou múdrostí, poznania a množstva príbehov. Knihy sú cenným artiklom, skvelým zdrojom príjmov, zberateľským kúskom a pre niekoho doslova celým životom. Za tajomstvami príbehov sa však skrýva mnoho ďalších dejstiev.

 

Bestseller verzus „prepadák“

V knižnom svete platia rovnaké zákony ako v každom inom odvetví podnikania. Napísať knihu ešte neznamená, že sa z nej stane bestseller. Podľa odhadov sa ročne vydá viac než milión kníh, na rebríček bestsellerov sa dostane len pár desiatok. Povedať, že rozhoduje dobrý príbeh, je úsmevné a rovnako naivné, ako spoliehať sa na to, že v rulete nám vždy padne správne číslo. Dvanásť londýnskych vydavateľstiev odmietlo jednu z najúspešnejších kníh súčasnosti. Autorka nemala peniaze na výchovu detí a jej potupu ešte viac prehlboval nezáujem vydavateľa o dielo. Hovoríme o fenoméne Harry Potter. Okamžite po vydaní sa však stala jednou z najbohatších spisovateliek súčasnosti. Stephen King publikoval v lacných porno časopisoch, aby dokázal zaplatiť lieky pre svoju dcéru. Dnes patrí k najlepšie zarábajúcim autorom a každá jeho nová kniha je svetovým hitom. Prvý záujem o knihu roztočí záujem médií a marketingu, vďaka čomu sa z mena autora stane doslova značka. To, či by príbeh nenapísal iný autor dokonca lepšie, už nikto nerieši. Stephen King alebo John Grisham spravili zo svojho mena značku, ktorá predáva. Doslova kult a zberateľskú vášeň. Čakanie na príbeh sa tak do istej miery podobá čakaniu na nový model tenisiek od obľúbenej značky. Niektorí autori to pochopili a predávajú viac ako píšu.  

Ghostwriteri na vrchole predajnosti

Na to, že bestsellery o športovcoch, filmových hviezdach alebo spevákoch majú svojich autorov, ktorí napíšu knihu z autentických rozhovorov, sme si zvykli. Je to prirodzené a sme ochotní pripustiť, že hoci je dej osobnosti nesmierne zaujímavý, pre ňu samotnú by to bol problém votkať svoj život do úhľadných slov. Ghostwriteri sa však dnes už používajú aj v beletrii. Tajomní muži, ktorí pre najlepších spisovateľov planéty píšu knihy. Jeden z dlhodobo najpredávanejších autorov sveta James Patterson používa celé tímy autorov. Klasik Balzac za svoj život napísal viac ako 50 románov, ale denne vypil aj 50 šálok kávy, ktoré mu srdce roztrhli po päťdesiatke. Patterson vyprodukuje podobné číslo za jediný rok, hoci začínal ako každý bežný spisovateľ.

Dnes ako jeden z mála predstaviteľov rebríčka najpredávanejších autorov New York Times priznal farbu. S písaním mu pomáha tím autorov. Často funguje na báze napísania hlavných ideí, postáv, zápletiek a zvyšok dopíšu celé tímy redaktorov. Patterson je už viac značkou ako samotným spisovateľom. Podobne postupoval maliar Salvador Dalí, ktorý si nechával svoje obrazy lacno maľovať študentmi, dohliadal na prácu a obraz podpísal. Vznikali tak originálne falzifikáty. James Patterson v roku 2011 pod svojím menom vydal 14 kníh, v roku 2014 to bolo šestnásť kusov a za prvý mesiac tohto roka sa na pulty kníhkupectiev dostali už tri nové knihy s podpisom James Patterson. Aj preto sa v rebríčku najpredávanejších kníh The New York Times v minulom roku objavil trikrát s troma rozdielnymi titulmi. S veľkou pravdepodobnosťou, hoci to iní autori nepriznali, nepracuje takto iba on.

Novinky menia svet, stálice ostávajú

Z Harryho Pottera sa predalo viac ako 400 000 miliónov kusov a stal sa najpredávanejšou ságou posledných rokov. Päťdesiat odtieňov sivej v prvej sérii malo predaj viac než 100 miliónov a tržby rastú aj vďaka aktuálnemu sfilmovaniu, ktoré zvyšuje zisky z predaja kníh a čitatelia čakajú na ďalšie diely. Stephen King už napísal viac než štyridsiatku kníh, z ktorých každá mieri k miliónovým predajom. Knihy, ktoré sa dokázali stať bestsellermi a knižný svet doslova zmenili, sú iné. Najčastejší argument, ktorý počúvala J. K. Rowlingová bol, že deti nebudú čítať hrubé knihy. E L James svoje erotické príbehy Päťdesiat odtieňov sivej nemohla publikovať z dôvodu, že ženy uprednostnia romantiku namiesto sexuálnych príbehov. Zrazu sa ukázalo, že milujú štipľavý výprask po zadku. Knihy, ktoré dokázali narušiť ustálený rybník autorov, boli prevratné a neboli v línii masových vydavateľstiev. Po úspechu ich však zomlel klasický marketing. Nastupuje reklama, filmy, darčeky a na svoje si prídu aj ghostwriteri.

Slovenský trh je malou šťukou

Ak hovoríme o bestselleroch, ide rádovo o miliónové predaje. Nie však na Slovensku. U nás kniha dostáva titul bestseller už pri piatich tisícoch predaných kusov. Aj my však máme svojich bestsellerových autorov. Táňa Keleová-Vasilková pred troma rokmi oslávila  úspech v podobe milióna predaných kníh. Háčik je v tom, že ide o súčet predajov za spolu viac ako dvadsiatku je titulov. Je jednou z mála spisovateliek, ktoré sa na Slovenku písaním kníh živia. Medzi autorov žijúcich z písania možno zaradiť Jozefa Kariku či Juraja Červnáka, no zatiaľ ich je menšina. Evita Urbaníková či Pavel Baričák k svojej spisovateľskej praxi pridali aj činnosť vydavateľskú. Patria aj vďaka tomu medzi top slovenských autorov čo sa týka predajov. Jozef Banáš či Dominik Dán sa radia k slovenským bestsellerovým autorom, ktorých predaje ďaleko prekračujú priemer a pohybujú sa na slovenskom hviezdnom nebi v úrovni 20 – 50-tisíc predaných kníh. Všetci sa však zhodujú na tom, že ghostwriterov zatiaľ nepotrebujú.

Najpredávanejšie knihy modernej doby

Každý rok sa predajú milióny bestsellerov, no už dlhé roky si s výtlačkami nad 100 miliónov kusov niektoré knihy otvorili brány k titulu modernej klasiky. No a stále sa predávajú. TOP najpredávanejších kníh momentálne vedie pätica, o ktorej už počul každý z nás. Dvadsiate storočie rozhodne nemožno považovať za obdobie, kde knihy začali upadať. Pravdepodobne sa pretransformuje len ich spracovanie. V roku 2010 už Amazon predal prvý raz viac e-kníh ako výtlačkov v tvrdej väzbe. Knihy ostanú, hoci možno nie v knižnici. Ale forma nie je podstatná. Ako hovoria milovníci kníh, hlavným je aj tak príbeh...

Knihy s najväčšími predajmi

Pán prsteňov – J. R. R. Tolkien – 150 miliónov

Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry – 140 miliónov

Harry Potter a kameň mudrcov – J. K. Rowlingová – 107 miliónov

10 malých černoškov – Agatha Chistie – 100 miliónov

Sen o Červenom pavilóne – Cchao Süečchin – 100 miliónov

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow