26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Koncept PEUGEOT EXALT: nová edícia pre MONDIAL PARIS

NextFuture NextFuture NextFuture  16.9.2014 16.9.2014  

PEUGEOT predstaví na Autosalóne v Paríži koncept EXALT opätovne s novými materiálmi. Karoséria prichádza v odtieňoch sivej, je vyrobená zo surovej ocele, odetá vo farbe Shark Skin. Kabíne prepožičal Newspaper Wood svoj vlastný odtieň novín. Veko batožinového priestoru, v súlade s inovatívnym mechanizmom otvárania, umožňuje prístup k inovatívnemu elektrickému skútru - HYbrid-kick, ktorý je integrovaný pod podlahou batožinového priestoru. Pokiaľ ide o materiály, koncept EXALT je vycibrená vízia hatchbacku a je súčasťou procesu, ktorý značka PEUGEOT začala v roku 2012 konceptom ONYX : vyvážené použitie, lokálne zásobovanie, výsledok recyklácie a ďalšie. Toto nové stelesnenie umenia cestovania je poháňané benzínovým HYbrid4 s výkonom 340 k.

 

Dynamický hatchback

EXALT má elegantné a športové línie a zobrazuje silu dizajnu PEUGEOTv celej svojej kráse. Tento 5-dverový hatchback je postavený na širokom rázvore s výrazne zaoblenými oblúkmi. Svoj štýl demonštruje v celkovej dĺžke 4,70 m. Kombinácia plochých povrchov a rovných rezov vyvažuje agresivitu a plynulosť.

EXALT je radikálny, všetky nadbytočné materiály sú odstránené tak, aby sa zachovalo iba to, čo je skutočne potrebné. Všetky materiály boli starostlivo vyberané za účelom efektívnosti. 

Umelecký klampiar ručne vyrobil karosériu zo surovej ocele, ako poctu francúzskemu automobilovému umeniu rokov 1920-1930.

EXALT - tento unikát prevzal historické kódy, ktoré vytvárajú vášeň pre automobily: pretiahnuté a dynamické línie, vysoko položená línia okien, šikmé čelné sklo, nízka strecha (len 1,31 m), veľmi štíhly profil, ktorý však ukrýva priestrannú kabínu, tesne tvarované bočnice na prahoch z čadičových vlákien a 20-palcové kolesá.

Dlhá kapota vychádza z mimoriadne expresívnej prednej časti, kde dvojité svetlomety vsadené do nárazníka vytvárajú identifikovateľný svetelný podpis značky. V strede sa z karosérie vynára výrazná mriežka chladiča, kde je umiestnený lev. V spodnej časti je prietok vzduchu privádzaný do motora predelený rebrami, kde sú umiestnené LED smerovky.  

Na zlepšenie koeficientu aerodynamického odporu je zadná časť EXALT-u odetá do efektnej textílie "Shark Skin" (žraločej kože). Tento materiál vychádza zo štruktúry biomimikry a vďaka technike zŕn výrazne zlepšuje aerodynamické vlastnosti automobilu a znižuje spotrebu paliva. Jej použitie je zdôraznené zreteľnou líniou medzi zadnými dverami a zadným blatníkom a vytvára sofistikovaný prechod tón v tóne medzi prirodzeným vzhľadom surovej ocele a sivým odtieňom Shark Skin. Výsledná konečná verzia je odlišná od tej, ktorá bola predstavená v Pekingu. 

Tento materiál zlepšuje aerodynamické vlastnosti EXALT-u: s 0,6 SCx - v kombinácii s inými prvkami ako odsávanie vzduchu v zadnom nárazníku, zakrivenie strechy, tvarované zrkadlá.

S takouto pozoruhodnou aerodynamikou EXALT zanecháva výrazný vizuálny dojem. Horizontálny pás v dutine zadného spojlera poukazuje na šírku vozidla a zdôrazňuje svetelný podpis značky. 

PEUGEOT EXALT tiež ponúka nezvyčajnú univerzálnosť hatchbacku. Dvere batožinového priestoru s inovatívnym spôsobom otvárania pantografu. Táto architektúra umožňuje maximálne otvorenie pri menšej vonkajšej ploche veka. Veko batožinového priestoru s integrovaným, motorizovaným hobby odkrýva batožinový priestor s nízkym prahom nakladania, čo poskytuje prístup ku koncepcii HYbrid-kick.  

Skladací elektrický skúter je ideálnym doplnkom pre mobilitu na posledný kilometer a je pripravený pod podlahou batožinového priestoru. Inštinktívne používanie skútra uľahčuje cestovanie v meste. 

PEUGEOT EXALT tiež ponúka nezvyčajnú univerzálnosť hatchbacku. Dvere batožinového priestoru s inovatívnym spôsobom otvárania pantografu. Táto architektúra umožňuje maximálne otvorenie pri menšej vonkajšej ploche veka. Veko batožinového priestoru s integrovaným, motorizovaným hobby odkrýva batožinový priestor s nízkym prahom nakladania, čo poskytuje prístup ku koncepcii HYbrid-kick.  

Skladací elektrický skúter je ideálnym doplnkom pre mobilitu na posledný kilometer a je pripravený pod podlahou batožinového priestoru. Inštinktívne používanie skútra uľahčuje cestovanie v meste. 

Vizionársky dizajn

PEUGEOT EXALT rozširuje koncept, ktorý v roku 2012 zahájil ONYX.

Čo sa týka práce vykonanej na karosérii, použitá oceľ je surová, aby hrubosť materiálu zdôraznila línie automobilu. Doplnky ako ráfiky sú zachované surové, aby vynikla kresba, ktorú vytvoril frézovací nástroj.

Oceľ zostáva nahá vo všetkých oblastiach, kde neprichádza do kontaktu s telom štyroch pasažierov. V oblasti lakťov a ramien je EXALT upravený v teplých tónoch dreva. Od spodnej línie skla prenecháva miesto textílii na báze prírodnej vlny, ktorá pokrýva vnútorné čalúnenie dverí, prístrojovú dosku a interiér strechy. Medzi týmito dvomi materiálmi je pruh vytvorený 3D tlačou a ukrýva zdroje HiFi systému. Jeho štruktúra čerpá svoju inšpiráciu z izolovanej komory, kde dvojité steny znižujú akustické rušenie.

Na palube PEUGEOT EXALT-u je každý pasažier, vodič alebo cestujúci, osobne privítaný. Sedadlá z kompozitného materiálu kombinujú sedaciu časť a operadlá v strakatej textíli a patinovanú kožu na bočných plochách.

Textília a koža sú implementované v procese optimalizácie využitia zdrojov. Textília je naformátovaná pomocou klieští a tým sa zníži množstvo odrezkov a odpadu. Tento jednoduchý proces je inšpirovaný tradíciou veľkých módnych domov, kde sa šili pánske obleky. Táto textília vytvára plochy bez záhybov a bez šitia.

Zvyčajne je koža používaná v automobile vyberaná pre nedostatok označenia značky a následne je vyčinená, aby sa stala dokonalou. EXALT optimalizuje pokožku a privlastňuje si tieto vzhľadové nedostatky, čím vytvára jedinečný podpis každej z nich. Neskôr koža prirodzene zostarne, bez použitia chemikálií.

Z hľadiska zásobovania najbližšie k zóne predaja EXALT vybral v Číne eben, z dôvodu jeho rastu na ázijskom kontinente. Tento materiál v Európe nahradil Newspaper Wood, vyrobený z použitej dennej tlače. Tento nový druh dreva prešiel vývojom od jeho prvého použitia na koncepte ONYX. V skutočnosti je teraz získavané recykláciou novín, ktoré spôsobujú jeho charakteristické lososové zafarbenie.

A nakoniec, uhlíkové vlákna ustúpili čadičovým vláknam, prírodnému kompozitu. Ten je vyrobený z pretavenia kameňa s rovnakým názvom a znižuje použitie petrochemických zdrojov.

Výkonná motorizácia

PEUGEOT EXALT váži iba 1 700 kg a je poháňaný agregátom HYbrid4 plug-in s maximálnym výkonom 340 k, ktoré sú rozdelené na štyri kolesá.

Tvarovaná kapota ukrýva motor 1.6 THP 270 vyvinutý tímom PEUGEOT Sport. Tento benzínový 4-valcový motor v spojení so 6-stupňovou automatickou prevodovkou vyvíja špecifický výkon takmer 170 k / l, čím sa radí medzi najlepšie na svete.

V zadnej viac-prvkovej náprave je integrované elektrické zariadenie s výkonom 50 kW pre jazdu s elektrickým alebo hybridným pohonom.Toto zariadenie sa používa aj pri dobíjaní batérie rekuperačným brzdením. Po uvoľnení plynového pedálu je brzdenie produkované krútiacim momentom odporu elektrického prístroja. Technológia HYbrid4 teda premieňa kinetickú energiu na elektrickú, ktorá je rozdeľovaná na disky a brzdové doštičky. 

Inteligentná technológia HYbrid4 sa výberom vhodného režimu okamžite prispôsobuje želaniam vodiča: len elektrický režim, len benzínový režim, režim benzínovo-elektrická hybridizácia. Vodič tak pocíti intenzívne potešenie z jazdy vďaka know-how značky PEUGEOT v oblasti správania sa vozidla na ceste.

S PEUGEOT EXALT značka povznáša hatchback. Opäť ukazuje, že emócie sú neoddeliteľnou súčasťou jej dedičstva a génov.

Zdroj a foto: TS PEUGEOT

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow