26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  23.9.2016 23.9.2016  
 

Vincent van Gogh, The Sower, 1888,

Ikonické diela slovenských výtvarníkov na Magio pláži

Spolupráca J&T banky so Slovenskou národnou galériou už v minulosti priniesla bezplatné vstupné pre všetkých návštevníkov SNG v Bratislave a Pezinku. Vďaka tomu sa návštevnosť galérií zvýšila o takmer sto percent.

Aktuálne banka v spolupráci so SNG predstavila nový projekt, ktorého cieľom je bližšie predstaviť umenie aj širokej verejnosti. Prináša prehľad dvanástich najvýznamnejších diel zo zbierok Slovenskej národnej galérie, ktoré na tri týždne vystaví pre všetkých návštevníkov na mestskej pláži na bratislavskom Tyršovom nábreží. Umelecké diela od slovenských výtvarníkov pre tento projekt vybrala riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá. Návštevníci pláže uvidia kultové kúsky, ako napríklad maľbu Matka od Mikuláša Galandu, Bielikovu fotografiu August 1968, návrhy posledných federálnych bankoviek od Albína Brunovského a ďalšie.

„V období, keď je naša sídelná budova v rekonštrukcii, máme o dôvod viac pripraviť zbierku ikonických diel a „priniesť“ umenie k ľuďom. Efektívna forma umožní návštevníkom spoznať významných výtvarníkov, fotografov, ilustrátorov a ich dielo,“ hovorí riaditeľka SNG Alexandra Kusá.

Zdroj a foto: J&T Banka, SNG

Mikuláš Galanda: Matka (Ružová Madona), 1933. SNG, Bratislava Albín Brunovský: Návrh bankoviek I. – IV., 1986 – 1987. SNG, Bratislava.

La Biennale di Venezia – Bienále Benátky

Na tohtoročnom práve prebiehajúcom bienále architektúry v Benátkach 2016 bude Českú a Slovenskú republiku reprezentovať projekt Starosť o architektúru: vyzvanie arché architektúry do tanca (Care for Architecture: Asking the Arché of Architecture to Dance). Pavilón Českej republiky a Slovenskej republiky v Benátkach bol pre odbornú verejnosť a médiá sprístupnený 26. mája 2016. Autorský tím, ktorý porota vybrala, aby reprezentoval Slovensko na tohtoročnom architektonickom bienále, sa rozhodol prezentovať príbeh jednej stavby, Slovenskej národnej galérie. Autori a kurátori expozície sú Benjamín Brádňanský, Petr Hájek, Vít Halada, Ján Studený, Marián Zervan.

Starosť o (slovenskú) architektúru, ale aj ďalšie architektonické expozície z celého sveta, môžete v Benátkach vidieť od 28. 5. až do 27. 11. 2016.

Začiatkom septembra uzavrela SNG taktiež aj termín výberového konania pre 57. medzinárodné bienále výtvarného umenia v Benátkach, ktoré sa bude konať v termíne od 13. 5. do 26. 11. 2017. Výsledky budú známe do konca septembra a reprezentanta vyberie odborná komisia, ktorá bude zostavená z popredných osobností v oblasti vizuálneho umenia, zástupcu MK SR, SNG a českej scény. Reprezentanta mohli navrhnúť kurátori, galeristi, historici a teoretici umenia, príp. samotní umelci. Odborná komisia bude vyhodnocovať relevanciu na scéne, umelecký potenciál a schopnosť pripraviť projekt.

Expozíciu pre československý pavilón na 56. ročníku bienále umenia v Benátkach 2015 vytvoril Jiří David. Projekt bol prezentovaný pod názvom Apoteóza s podtitulom „Kde domov môj“. Apoteóza je posledným dielom Slovanskej epopeje od Alfonza Muchu, v ktorom zhrnul dejiny slovanských národov a zobrazil víziu slovanského triumfu ako príklad pre celé ľudstvo. Dielo Jiřího Davida na minuloročnom bienále v Benátkach malo byť konfrontáciou so spomínaným Muchovým obrazom.

La Biennale di Venezia patrí k najstarším prehliadkam výtvarného umenia a architektúry. Výtvarné bienále bolo založené v roku 1895 a dnes patrí k najprestížnejším podujatiam na medzinárodnej výtvarnej scéne. Od roku 1980 sa organizuje aj špecializované Bienále architektúry. Prehliadka pozostáva z medzinárodnej výstavy v pavilóne Talianska, z expozícií v národných pavilónoch a zo sprievodných podujatí. Pavilón bývalej Československej republiky (dnes Českej a Slovenskej republiky) patrí k najstarším (1926) a je situovaný v centrálnej oblasti parku. Obe republiky sa v organizovaní prehliadky striedajú. Výkonom štátnej reprezentácie v Benátkach boli poverené národné galérie oboch krajín.

Zdroj a foto: SNG

Starosť o architektúru: vyzvanie arché architektúry do tanca Autori a kurátori expozície: Benjamín Brádňanský, Petr Hájek, Vít Halada, Ján Studený, Marián Zervan.

EURÓPSKE HVIEZDY – MIRÓ & COBRA

Výstavu mimoriadnych kvalít pod názvom Európske hviezdy – Miró & CoBrA pripravila DANUBIANA pre mimoriadnu príležitosť, akou určite je predsedníctvo Slovenskej republiky v Európskej únii. Skutočnosť, že na Slovensku sme v posledných desaťročiach výstavu prezentujúcu rozsiahly súbor vynikajúcich osobností a umeleckých diel na špičkovej európskej a svetovej úrovni doposiaľ nemali, podčiarkuje výnimočnosť tohto podujatia. Kolekcia prezentovaných diel Joana Miróa je zapožičaná zo súkromnej zbierky rodiny Joana Miróa a Successio Miróa z Palmy de Mallorca, ktorú doplnil súbor grafík zo zbierky Meulensteen. Zastúpené sú diela zo všetkých výtvarných oblastí, v ktorých Miró tvoril: maľby, sochy, kresby, grafiky, tapisérie i originálna ilustrovaná kniha (spolu 38 diel). Mnohé z nich doteraz neboli v oblasti strednej Európy vystavené, a teda majú u nás premiéru.

Na slovenské pomery mimoriadnu výstavu si v krásnych priestoroch galérie Danubiana môžete pozrieť do 13. novembra 2016.

Okrem spomínanej výstavy má galéria pre návštevníkov k dispozícii aj širokú zbierku umenia nosných diel od významných slovenských výtvarníkov, akými rozhodne sú Miroslav Cipár, Rudolf  Fila, Jozef Jankovič, Rudo Sikora, Viera Kraicová, Rudolf Uhra, Milan Paštéka, Alojz Klima, Vladimír Kompánek alebo Vladimír Popovič. Zastúpenie má aj generácia mladších slovenských umelcov, vidieť môžete napríklad diela od Ladislava Terena, Ivana Csudaia, Petra Pollága, Doroty Sadovskej, Mareka Ormandíka, Erika Schilleho, Viktora Freša či Erika Bindera, ktorí potvrdzujú životaschopnosť súčasného slovenského umenia.

Riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková k partnerstvu so SNG dodáva: „Už od začiatku spolupráce so SNG bol náš cieľ jasný – sprístupniť umenie širokej verejnosti zrozumiteľnou formou, o tom je aj projekt Ikonické diela SNG na Magio pláži. Všetky maľby a fotografie, ktoré vystavíme, patria k slovenskému kultúrnemu dedičstvu. V jednotlivých anotáciách si návštevníci môžu prečítať aj ich históriu a dôvod zaradenia medzi ikony,“ hovorí riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková.

Zdroj: DANUBIANA MEULENSTEEN ART MUSEUM Foto: Jana Ondrejka (redakcia Next Future)

Seurat, Signac, Van Gogh

„Ways of Pointillism“

Múzeum Albertina vo Viedni láka milovníkov umenia opäť jednou neodolateľnou umeleckou „chuťovkou“. Aktuálne pripravila expozíciu zostavenú zo 100 vybraných diel od hlavných predstaviteľov pointilizmu. Umelecký smer, ktorý sa vyznačuje mozaikovým kladením farieb v podobe bodiek, predstaví svojich najznámejších predstaviteľov a zakladateľov. Názov výstavy je „Ways of Pointillism“ (Cesty k pointilizmu). Od polovice septembra tak môžete v Albertine vzhliadnuť diela od Seurata a Signaca, rovnako ako aj pôsobivé obrazy, akvarely a kresby modernistických majstrov, ako sú Van Gogh, Matiss a Picasso.

Výstava potrvá od 16. septembra do 8. januára 2016.

Paul Signac, Venice, The Pink Cloud, 1909,

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow