18. september 2020. Eugénia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy Výtvarné umenie

Jana Ondrejka Jana Ondrejka Jana Ondrejka  20.10.2016 20.10.2016  
 

Sen × skutočnosť

Umenie & propaganda 1939 – 1945

(Výstava)

Obdobie existencie slovenského štátu (1939 – 1945) patrí k najkontroverznejším obdobiam našich novodobých dejín. V poslednom čase vyšiel celý rad publikácií, ktorý sa venuje vývoju slovenskej spoločnosti v tomto období z rôznych aspektov; dodnes však nevznikla publikácia, resp. iné odborné výstupy, ktoré by komplexnejšie interpretovali dejiny výtvarnej kultúry tohto obdobia. Výstava so sprievodným katalógom mapuje postavenie a premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v týchto rokoch. Cieľom je ukázať paradoxy fungovania vizuálneho umenia v sieti doteraz viac či menej tabuizovaných kontextov, ideologických a sociokultúrnych väzieb v rámci vtedajšieho režimu v celej žánrovej šírke (maliarstvo, sochárstvo, kresba, grafika, fotografia, film, úžitkové umenie a dizajn); reflektovať možnú závislosť – ne-závislosť (autonómnosť) umenia od spoločnosti (štátu, moci), špecifiká výtvarnej prevádzky, problematiku propagandy či vizuálnej kultúry každodenného života. Výstava bude trvať od 21. 10. 2016 do 26. 2. 2017 v priestoroch Esterházyho paláca.

Kurátori: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová; Výstavu finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj.

Foto: Jozef Teslík: Oslavy II. celoštátneho nástupu HM v Bratislave. 1943. Archív STK, SNA, Bratislava Peter Matejka: Pred zrkadlom. 1942. SNG, Bratislava

Zdroj a foto: SNG

Aktuálne výstavy v priestoroch Domu menia/Kunsthalle Bratislava

Výsostne aktuálnu výstavu venovanú reflexii tematiky slovenského štátu v súčasnom vizuálnom umení naprieč rôznymi médiami môžu návštevníci galérie vidieť na prvom poschodí priestorov Domu umenia. Výstavný projekt s názvom A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení dramaturgicky nadväzuje na politicky ladené projekty, ktorým sa kurátori KHB v minulosti venovali, a zároveň vytvára autonómny doplnok k výstave Sen x skutočnosť v Slovenskej národnej galérii. Na výstave spolupracovali kurátori z KHB, SNG aj z externého prostredia. Ponúknu nám výber z diel autorov, ktorí sa problematike venovali v celej šírke aktuálnych žánrov. Predstavené budú fotografie, karikatúry, inštalácie, obrazy, sochy i videá. Autorsky sa kurátorky zamerali na celú súčasnú scénu a zastúpení budú klasici (Rudolf Sikora či Jozef Jankovič), ako aj mladšia generácia (Martin Piaček, Jaroslav Kyša, Anabela Sládek či Kassaboys). Názov výstavy odkazuje na román Timura Vermesa, ktorý hravou formou, ale s mrazivým výsledkom odhaľuje nástrahy a zákerné podprahové mechanizmy fašizmu.

Na druhom poschodí sa v novembri už tradične predstaví výber fotografických projektov pripravených v rámci podujatia Mesiac fotografie.

Výstavný program v priestore Kunsthalle LAB tento rok ponúkne dva zahraničné tituly. Samostatné výstavy Esther Stockerovej a Agnès Thurauerovej.

Aktuálne je v spomínaných priestoroch inštalácia od v Rakúsku pôsobiacej autorky talianskeho pôvodu Esther Stockerovej. Atraktívna, abstraktno-geometrická inštalácia s názvom Z budúcnosti v tradičnom materiáli dreva navodzuje dojem virtuálneho priestoru. Výstavu KHB pripravila v spolupráci s festivalom Biela noc.

Špecificky na detského diváka bude aj naďalej zameraný úspešný galerijno-pedagogický program pre rodiny a školy pod názvom Kunsthalle KIDS.

Zdroj: Dom umenia/Kunsthalle Bratislava Foto: Esther Stockerová s názvom Z budúcnosti, autorka fotografie: Luiza Margan

Farebná šeď v Slovenskom múzeu dizajnu

(výstava)

Slovenské múzeum dizajnu v spolupráci s J&T bankou pozýva na prehliadku najlepšieho produktového dizajnu z ČSSR a NDR z rokov šesťdesiatych a sedemdesiatych. Nová výstava s názvom „Farebná šeď“ objavuje nepoznané, odstraňuje predsudky a ponúka súťaž dizajnu medzi dvomi socialistickými krajinami, v ktorých sa napriek šedivej politickej situácii tvoril farebný dizajn. Slovenské múzeum dizajnu pripravilo výstavu v spolupráci s niekoľkými nemeckými inštitúciami, medzi nimi napríklad aj s Múzeom európskej kultúry v Berlíne. Priestory Slovenského centra dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave tak hostia kvalitný produktový dizajn s profilmi dizajnérov, bez zbytočnej nostalgie či politizácie.

„Výstava má zároveň multimediálny charakter. Návštevníci sa môžu hrať s písmenkovou polievkou, spúšťať dobové zvukové stopy či zúčastniť sa na zbieraní konkrétnych predmetov,“ dodáva Maroš Schmidt, hlavný kurátor výstavy Farebná šeď.

Výstava je otvorená od 1. októbra a potrvá až do 28. 2. 2017. Návštevníci si ju môžu pozrieť v Podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach na Kollárovom námestí 10 v Bratislave.

Zdroj: Slovenské múzeum dizajnu (SNG), J&T banka,

Foto: Jana Ondrejka, redakcia NF

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow