26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  16.6.2016 16.6.2016  
 

EXTRAKTY A NÁHRADY (DIVADLO SkRAT, BRATISLAVA)

Držiteľom Hlavnej ceny z májového festivalu súčasných divadelných hier Nová Dráma 2016 sa stalo divadlo SkRAT z Bratislavy. Dej jeho najnovšej inscenácie Extrakty a náhrady sa odohráva v kaviarni, v ktorej sa cez zoznamovaciu agentúru stretávajú štyridsiatnici túžiaci po partnerovi. Napríklad Milan si hľadá ženu cez sprostredkovateľa už dvanástykrát, pričom s poslednou kandidátkou si vyskúšal aj testovaciu verziu spoločnej domácnosti. Výskumníčka Ingrid trpí viacerými úchylkami. Jedna z nich spočíva v tom, že potenciálnym partnerom ovoniava podpazušie a prirodzenie, aby sa vedela správne rozhodnúť, koho si vybrať za muža. Inscenácie divadla SkRAT vychádzajú často z osobných skúseností tvorcov, ktorí vytvárajú svoje hry metódou kolektívnej tvorby, pričom často idú až za hranice absurdného. Prostredníctvom neho odkrývajú naše skryté túžby a strachy. Neboja sa tabu, čomu zodpovedá jazyková expresívnosť, ako aj rúcanie bariér v otázke nahoty na javisku.

SOLO LAMENTOSO (DIVADLO SĽUK, BRATISLAVA)

Predlohou pre divadelnú hru či performance sa môže stať skutočne čokoľvek. V prípade inscenácie Solo Lamentoso to bola kauza spievajúceho domu v Štúrove, ktorého majiteľka štrnásť rokov od rána do večera púšťala susedom v okolí jednu a tú istú opernú áriu, čím ich podľa ich slov terorizovala. Dôvodom tohto jej konania však pôvodne bola len snaha o prehlušenie neznesiteľného štekania susedovho psa. Emócie striedali ďalšie emócie, čo viedlo k niekoľkonásobným poškodeniam cudzieho majetku, pričom sa celá kauza skončila aj na súde a v televízii. Režisérka a performerka Sláva Daubnerová, ktorá si zahrala aj hlavnú postavu, vyskladala svoj divadelný projekt z prvkov pohybového divadla, autentických zvukových nahrávok, ako aj opernej hudby. Solo Lamentoso má silnú tému, s ktorou je ľahké stotožniť sa, dynamický spád a navyše aj divácky veľmi vďačný humor. Rozhodne patrí k tým najlepším divadelným kúskom, aké v sezóne 2015/2016 v slovenskom divadle vznikli.

CHLAD (DIVADLO LAB, BRATISLAVA)

Dvaja škandinávski neonacisti, jeden miestny moslim a jeden žid z Južnej Európy. Všetci stredoškolskí spolužiaci. Traja útočníci, jedna obeť. To sú štyri postavy výbornej divadelnej hry Chlad od švédskeho autora Larsa Noréna, ktorého inscenáciu uviedlo v slovenskej premiére vysokoškolské divadlo LAB v Bratislave. Drsná komorná hra otvára tému prisťahovalectva spojenú s rasizmom, extrémizmom a násilím, ktoré sú dnes v Európe veľmi aktuálne. Autora k napísaniu hry inšpirovala skutočná udalosť vraždy mladého Švéda s českými koreňmi, za ktorú bola zodpovedná skupina nacionalistov. Štvrtáci herectva na VŠMU Adam Jančina a Martin Kochan hrajú švédskych neonacistov na doraz. Výborný je aj Marek Koleno ako Ismael s posttraumatickou stresovou poruchou. Inscenácia pritom stojí práve na precíznej réžii Jakuba Mudráka s hercami. Študentské divadlo LAB preukázalo veľkú odvahu pri výbere hry, ako aj remeselnú zručnosť pri jej naštudovaní.

ZOJKIN BYT (SÚKROMNÉ KONZERVATÓRIUM, NITRA)

Meno Michaila Bulgakova sa mnohým spája najmä s jeho románom Majster a Margaréta. Ruský spisovateľ bol však aj výborným dramatikom. Keďže vo svojich dielach kritizoval úpadok morálky a demaskoval totalitný a byrokratický systém, v Rusku bol prenasledovaný, pričom platil zákaz vydávať a uvádzať jeho diela. Hlavnou hrdinkou tragikomédie Zojkin byt je žena, ktorá sa v čase bytovej krízy snaží prežiť najlepšie ako sa len dá. Pod rúškom krajčírskeho salónu organizuje v byte ópiové a telesné orgie pre zámožných pánov. V divadelnej hre vystupujú aj postavy dvoch Číňanov, prostredníctvom ktorých Bulgakov odkryl postoj Rusov k emigrantom v dvadsiatych rokov minulého storočia. Zojkin byt pripravil so študentmi Súkromného konzervatória v Nitre, ako ich absolventské predstavenie, pedagóg a divadelný režisér Peter Oravec. Ich spoločná inscenácia, okorenená výbornými výkonmi Michaely Liptákovej a Rada Konečného, by bez problémov obstála aj na profesionálnom javisku.

Foto:  Ctibor Bachratý, Katarína Cinová, DIVADLO SkRAT, DIVADLO SĽUK, DIVADLO LAB, SÚKROMNÉ KONZERVATÓRIUM, NITRA

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow