21. október 2020. Uršuľa. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  13.6.2016 13.6.2016  
 

FANNY A ALEXANDER (SND, Bratislava)

Najnovšia inscenácia SND Fanny a Alexander je rodinnou ságou zo začiatku minulého storočia, ktorá vznikla podľa rovnomenného filmu a divadelnej hry švédskeho režiséra Ingmara Bergmana. Do kontrastu stavia svet liberálnych divadelníkov s bigotným svetom náboženských príkazov a trestov. Jedným zo základných pilierov inscenácie, ktorú pripravil režisér Marián Amsler, je snímanie diania na javisku viacerými kamerami a jeho paralelné premietanie na dve veľkoplošné obrazovky umiestnené po bokoch javiska. Fanny a Alexander poskytuje účinkujúcim veľké herecké príležitosti. V nových neopozeraných polohách má divák možnosť vidieť napríklad Dianu Mórovú alebo Milana Ondríka, ktorý si dokonale vychutnáva scénu milostného nadbiehania pestúnke v podaní Dominiky Kavaschovej. Strhujúcu kreáciu farizejského biskupa s tyranskými sklonmi predvádza Richard Stanke. Fanny a Alexander je veľkolepou inscenáciou, ktorá bude bez pochýb patriť k divácky obľúbeným titulom SND, a to aj napriek svojej vyše tri a polhodinovej dĺžke.

MORÁLKA 2000+ (SND, Bratislava)

Technologický pokrok, napríklad v oblasti medicíny, nezadržateľne napreduje, čím stavia ľudstvo pred nové otázky a morálne dilemy. Reaguje na ne aj SND, ktoré oslovilo troch režisérov mladej generácie, aby zinscenovali tri krátke autorské drámy, ktoré sa zaoberajú otázkami biomedicíny a bioetiky. V prvom príbehu žiada žena svojho bývalého partnera o súhlas s vynosením ich zmrazených embryí, s čím však on nesúhlasí. V druhej hre sa ľudstvo zahráva s implantovaním nových orgánov do vlastných tiel, aby dosiahlo dlhovekosť až nesmrteľnosť. Tretia divadelná poviedka hovorí o staršom mužovi, ktorý vďaka genetickej úprave prestal cítiť bolesť, ale spolu s ňou zároveň stratil aj svoje rodinné spomienky. Všetky tri hry sú inteligentne premyslené, nesú silné témy, nečakané zvraty aj morálne dilemy. Nevyhnú sa však ani istej miere moralizovania. Inscenácia Morálka 2000+ je ojedinelým zjavom na slovenských javiskách, pretože prináša témy a kladie otázky, ktoré momentálne v žiadnom inom divadle neuvidíte.

BRATSTVO HROMU (OPEN HOUSE THEATRE, Viedeň)

Mladý homosexuál, ktorý umiera na AIDS, nájde útočisko na fare u rímskokatolíckeho kňaza. Tak znie základná dejová linka divadelnej hry Brothers of Thunder škótskej dramatičky Ann Marie Di Mambro, ktorú v európskej premiére uviedlo viedenské divadlo Open House Theatre hrajúce svoje predstavenia výlučne v anglickom jazyku. Komornej inscenácii, ktorá je určená pre maximálne štyridsať divákov sediacich na javisku, dominujú herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov. Vzájomné neporozumenie oboch postáv postupne prechádza do krehkého priateľstva, ktoré je v závere opäť vystavené skúške. Anglický text nie je komplikovaný, navyše herci ho prednášajú zrozumiteľne, takže inscenácia je určená aj všetkým, pre ktorých nie je angličtina materským jazykom a ovládajú ju minimálne na úrovni B2. Návšteva viedenského divadla sa tak môže popri výlete a umeleckom zážitku stať aj lekciou angličtiny.

KONIEC PSÍM DŇOM (TANZQUARTIER, Viedeň)

Inscenácia s pôvodným anglickým názvom The Dog Days Are Over je pohybovým predstavením, v ktorom osem tanečníkov počas sedemdesiatich minút bez prestávky skáče na javisku. Pri dvoch skokoch za sekundu to vychádza na osemtisícštyristo rôzne komponovaných a kombinovaných skokov počas celého predstavenia. Autorom tohto originálneho kúska je uznávaný belgický tanečník a choreograf Jan Martens. Inšpiráciu pre svoju choreografiu našiel v diele amerického fotografa z 50. rokov Philippa Halsmana, ktorý fotografoval skáčucich ľudí, vrátane Audrey Hepburn či Marilyn Monroe. Podľa Martensa ľudia pri skákaní ukazujú svoju pravú podstatu. Výsledkom je fyzicky náročná performance, ktorá posúva hranice možností ľudského tela, keďže od tanečníkov vyžaduje okrem fyzickej sily aj ich veľmi dobrú kondičnú prípravu.

Spracoval: Peter Scherhaufer

Foto: SND, OPEN HOUSE THEATRE, Viedeň, TANZQUARTIER, Viedeň (Autor fotiek: Piet Goethals)

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow