27. november 2020. Milan. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  13.7.2016 13.7.2016  
 

PODIVNÝ PRÍPAD SO PSOM (DIVADLO ANDREJA BAGARA, NITRA)

Hlavným hrdinom divadelnej hry Podivný prípad so psom je pätnásťročný Christopher, ktorý má Aspergerov syndróm. Po smrti mamy žije len s otcom, ktorý sa ho snaží „uchrániť“ pred nástrahami okolitého sveta. Keď na povrch vyplávajú skutočné dôvody otcovho zvláštneho správania, Christopher z domu utečie do Londýna. Táto cesta navždy zmení jeho život. Pohľad na svet očami autistu je inšpiratívny aj obohacujúci. Inscenácia, ktorú pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravila režisérka Soňa Ferancová, je funkčne zinscenovaná a navyše má aj hlboký humanistický rozmer. V hlavnej úlohe postihnutého chlapca exceluje Tomáš Turek. Výrazným prvkom inscenácie je scénografia vytvorená z kovových konštrukcií, na ktorých sú uložené desiatky očíslovaných plastových zásuviek. Tie slúžia ako vodidlo pre Christophera, ktorý musí mať všetko prehľadne usporiadané, ale aj samotným hercom, ktorí z nich počas deja vyťahujú rekvizity a šaty. Napriek vážnosti témy je vitálnou súčasťou inscenácie aj humor.

JUST ANOTHER CUP OF TEA (DIVADLO BRIDGIN' DRAMA, BRATISLAVA)

Pre anglicky hovoriacich divákov žijúcich v Bratislave, ako aj v jej okolí, pripravil divadelný súbor zložený zo Slovákov, Britov či Američanov ďalšiu divadelnú komédiu vychádzajúcu zo slovenskej klasiky. Po Kukučínovi a Tajovskom tentoraz padol výber na hru Čaj u pána senátora od Ivana Stodolu, politickú frašku, ktorá kritizuje slovenské malomeštiactvo, politikárčenie, ako aj snahu prísť rýchlo a bezbolestne k moci a k majetku. Značne skrátená a upravená anglická verzia stavia predovšetkým na prirodzenej komike hlavných hereckých predstaviteľov, ako aj na dynamickej a nápadmi prekypujúcej réžii absolventa VŠMU Vojtecha Kolejáka. Hra je plná narážok na súčasnú slovenskú politiku, pričom si zachováva univerzálnu výpoveď, ktorú odčítajú aj cudzinci. Dobrou správou je, že divadelný súbor bude svoju novú inscenáciu hrávať aj cez leto, pretože bratislavskí turisti sú jednou z kľúčových cieľových skupín, ktorou sa divadlo aj touto cestou snaží priblížiť slovenskú kultúru a zmýšľanie.

SISSI (SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO, BRATISLAVA)

Manželku rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Alžbetu Bavorskú poznajú ľudia najmä pod prezývkou Sissi. Ako prvý si väčšina ľudí vybaví obraz mladej herečky Romy Schneider, ktorá Sissi stvárnila v rovnomennom televíznom filme z päťdesiatych rokov. Nová inscenácia SND, ktorá vznikla podľa hry Viliama Klimáčeka, prináša omnoho komplexnejší obraz rakúskej cisárovnej než spomínaný film. Autor napríklad vypátral, že Sissi bola posadnutá svojou postavou, a preto v mladosti neustále cvičila, ako aj to, že v neskoršom veku svojmu manželovi tolerovala milenky, dokonca ho v nevere aj podporovala. Inscenácia Sissi rozhodne nie je nudnou životopisnou drámou, pretože autor, povestný svojím groteskným humorom, ju prešpikoval množstvom komických momentov, cez ktoré pranieruje vtedajšiu dvornú spoločnosť. V titulnej úlohe sa v SND predstavila Táňa Pauhofová. Výraznú hereckú kreáciu jej svokry zahrala Anna Javorková. Komický prvok priniesli najmä výstupy chóru a Gabriely Dzúrikovej v úlohe kráľovej milenky.

NA SLEPAČÍCH KRÍDLACH (BRATISLAVSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO)

Panuje domnienka, že bábkové predstavenie je určené pre deti a musia v ňom vystupovať herci s bábkami. Oba predpoklady už niekoľko rokov rozhodne neplatia. Bábkové divadlá nahrádzajú bábky prácou herca s rozmanitými objektmi, pričom oveľa bližšie majú ich inscenácie ku „klasickej“ činohre. Navyše si divadlá vyberajú témy, ktoré oslovujú aj dospelých, nielen deti či mládež. To je aj prípad inscenácie Na slepačích krídlach, ktorá sa odohráva v päťdesiatych rokoch v Československu, a jej hlavnou hrdinkou je dospievajúce dievča. Inscenácia vznikla podľa rovnomenného románu švajčiarskej spisovateľky slovenského pôvodu Ireny Brežnej. Invenčnej a hravej réžie sa chopila Katarína Aulitisová, ktorá stavia celú inscenáciu na dynamickej hereckej akcii, ako aj na dôslednej práci s rekvizitami. Dospelých zaujme najmä kontrastom medzi politickou realitou v niekdajšom Československu a tým, ako sa na ňu pozerá mladé a hravé dievča, ktorej režim poslal mamu do väzenia.

 

Foto a zdroj: Koscik photos, Jakub Gulyás, Braňo Konečný DIVADLO ANDREJA BAGARA, NITRA, DIVADLO BRIDGIN' DRAMA, BRATISLAVA, SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO, BRATISLAVA, BRATISLAVSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow