25. september 2020. Vladislav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  6.9.2016 6.9.2016  
 

SOCÍK, SLADKÝ SOCÍK (GUNAGU, BRATISLAVA)

Návraty do minulosti pred novembrom 1989 bývajú v divadle, ale aj vo filme často ponímané nostalgicky až komicky. Výnimkou nie je ani nová inscenácia divadla GUnaGU, ktorú si napísal a zrežíroval jeho principál, dramatik Viliam Klimáček. Príbeh inscenácie sa odohráva v legendárnej pivničnej vinárni U Julky, ktorá sa kedysi nachádzala v aktuálnych priestoroch divadla. Hlavným hrdinom je mladý vojak (Vladislav Plevčík), vracajúci sa na priepustku domov z vojenskej služby. Vo vinárni stretáva panoptikum postáv a postavičiek, medzi ktorými vyniká socialistická kultúrna referentka (Darina Abrahámová) či zdravotné postihnutie simulujúci vekslák (Viktor Horján). Najnovšiu inscenáciu divadla GUnaGU vystihuje asi najviac označenie činoherno-muzikálová komédia s vážnymi prvkami, živou hudbou a litrami bieleho vínečka. Prídavkom k nej je pätnásťminútová báseň Sobáš (Marriage) od beatnického básnika Gregoryho Corsa, v ktorej ako ženích pripravujúci sa na obrad exceluje v igelitovom kostýme natiahnutý Viktor Horján.

PORUCHA (VIANOCE V STALKVILLE) (DPM, BRATISLAVA)

Netradičný divadelný koncept pripravila v spolupráci s generačným Divadlom Petra Mankoveckého (DPM) mladá česká režisérka Petra Tejnorová, ktorá svoju inscenáciu Porucha (Vianoce v Stalkville) umiestnila do chátrajúcej budovy v centre Bratislavy. Na jej troch poschodiach rozmiestnila niekoľko hracích plôch, na ktorých desať hercov a herečiek rozohráva viacero paralelných príbehov. Diváci sa počas dva a pol hodiny pohybujú po budove, pričom si sami vyberajú, na ktorý príbeh sa budú v ktorom okamžiku pozerať. Herci sa pritom niekedy nachádzajú len niekoľko centimetrov od divákov, čo vytvára nielen pocit intimity, ale najmä spoločného prežívania emócií – akýsi nový typ diváckeho zážitku. Raz je to hádka mileneckého páru, inokedy spoveď u psychiatra či plač na schodoch. Hoci divák môže svojou prítomnosťou do divadelného diania aktívne vstúpiť, zároveň pre neho platí prísny zákaz rozprávania. Herecké prejavy sú maximálne autentické, pričom všetci zúčastnení podávajú koncentrovaný a kompaktný výkon.

ŽIVOT JE TAKÝ (DIVADLO ASTORKA, BRATISLAVA)

Významný izraelský dramatik, režisér a básnik Hanoch Levin napísal počas svojho života šesťdesiattri divadelných hier. Jednou z nich je aj groteskná komédia Život je taký, ktorú pre bratislavské divadlo Astorka zrežíroval bard slovenského divadla Vladimír Strnisko. Inscenácia Život je taký sa odohráva počas jednej búrlivej noci, ktorá navždy zmení život staršieho manželského páru. Jona (Ľubo Gregor) a Leviva (Zita Furková) spolu navonok žijú šťastne už päťdesiat rokov. V osudnú noc sa však Jona rozhodne svoju manželku opustiť, pretože si vsugeruje, že po jej boku prežil nudný život. Sníva o mladých milenkách a vzrušujúcich zážitkoch. Naivne očakáva, že svet vonku mu bude ležať pri nohách. Do komicky vystavaného manželského rozhovoru počas hry nečakane vstúpi sused Gunkel (Vlado Černý), ktorý obom manželom nastaví zrkadlo. Groteskná komédia z Astorky je postavená najmä na hereckých výkonoch hlavných predstaviteľov, ktorí aj napriek svojmu veku predvádzajú na javisku nie nenáročné fyzické kreácie a posteľové scény.

STRACH (SND, BRATISLAVA)

Zo Strachu netreba mať strach! Ani z racionálneho, ani z toho iracionálneho. Nová inscenácia SND, ktorá vznikla podľa divadelnej hry slovenského dramatika Petra Lomnického, hovorí o tom, čoho sa bojíme, aj z čoho máme paranoje. Muž zaseknutý vo výťahu. Dvaja policajti vyšetrujúci podivuhodnú nehodu. Vysoko postavená manažérka trpiaca nespavosťou a strachom zo zlyhania. Mačka a myš zatvorené v urýchľovači častíc pod Ženevským jazerom. Bratislavské nákupné centrum pri Dunaji zaliate storočnou vodou. Aj to sú niektoré z divadelných obrazov inscenácie Strach, ktorú pre SND zrežíroval originálny český divadelný režisér David Jařab. Ten sa podpísal aj pod jej scénografiu, ktorej – pozdĺž celej dĺžky javiska – dominuje nádrž s tečúcou vodou. V nej musia časť svojich úloh odohrať aj herci Dominika Kavaschová, Ján Koleník, František Kovár, Emil Horváth či Jana Oľhová. Strach vyžaduje vnímavého diváka. Diváka, ktorý sa nebojí ponoriť do svojho vlastného vnútra, chvíľu v ňom zotrvať, a súčasne sa v ňom neutopiť.

Foto a zdroj: Ctibor Bachratý, Dominik Žižka, Robert Tappert, GUNAGU, DPM, DIVADLO ASTORKA, SND

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow