26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  20.10.2016 20.10.2016  
 

NIŽINSKIJ – BOH TANCA (BALET SND, BRATISLAVA)

Svoju genialitu nededia umelci takmer nikdy zadarmo. Daň, ktorou za ňu platia, je však aj napriek tomu niekedy privysoká. Ruský tanečník a choreograf Václav Nižinskij je považovaný za jedného z najlepších mužských baletných majstrov začiatku minulého storočia. Umelec priťahovaný ako ženami, tak aj mužmi; spolupracovník Pabla Picassa i Hénriho Matissa; tanečný revolucionár, ktorého kariéru ukončila v mladom veku zhoršujúca sa schizofrénia, s ktorou musel bojovať ďalších tridsať rokov. Život a dielo Václava Nižinského zaujali aj Balet SND, ktorý o nich pripravil pôvodnú inscenáciu Nižinskij – Boh tanca. Inscenácia cituje viaceré z jeho slávnych postáv, vrátane prelomového baletu Svätenie jari, ktorý vznikol na hudbu Igora Stravinského. Autorom hudby k samotnej inscenácii SND ja legendárny anglický skladateľ muzikálov a baletu Carl Davis, ktorý je držiteľom britskej ceny BAFTA z roku 1982 za najlepšiu hudbu k filmu Francúzova milenka. V úlohe Nižinského sa v Balete SND strieda vedúci sólista Artemyj Pyzhov z Ruska so sólistom Igorom Leushinom z Uzbekistanu.

BOŽSKÁ FLORENCE (FILM)

Najhoršia speváčka všetkých čias! Túto nelichotivú nálepku si kedysi vyslúžila americká mecenáška umenia a amatérska sopranistka Florence Foster Jenkins. Aj napriek falošným tónom sa jej na prahu sedemdesiatky podarilo vystúpiť v slávnej newyorskej Carnegie Hall, čím si splnila svoj detský sen. Jej životný príbeh inšpiroval nielen divadelníkov, ale aj filmárov. Kým návštevníci SND majú už päť rokov možnosť vidieť na javisku komédiu Petra Quiltera Je úžasná! s Kamilou Magálovou v hlavnej úlohe, do kín prichádza Božská Florence v podaní Meryl Streep práve teraz. Réžie komediálneho hitu sa ujal Brit Stephen Frears, ktorý má so životopisnými snímkami bohaté skúsenosti. Za posledných desať rokov boli hrdinami jeho filmov okrem iných i cyklista Lance Armstrong, boxer Muhamed Ali, ale aj kráľovná Alžbeta II. Božská Florence však nie je čisto komický film. Hovorí totiž aj o tom, ako ďaleko sú naši blízki ochotní zájsť, aby nás uchránili od bolesti či hanby. Pekná myšlienka je navyše zahalená do skvostnej výpravy a kostýmov zo štyridsiatych rokov minulého storočia, kedy sa dej filmu odohráva.

MILUJEM SVOJ MOBIL (GUNAGU, BRATISLAVA)

Hádam žiadny iný vynález súčasnosti neovplyvnil medziľudskú komunikáciu tak výrazne ako internetové pripojenie a následne aj inteligentný mobilný telefón. Hravú komédiu Milujem svoj mobil, ktorá pravdivo a s ľahkosťou hovorí o našej závislosti od mobilnej komunikácie, ako aj o neschopnosti bežnej ľudskej interakcie, pripravilo kultové bratislavské divadlo GUnaGU. Inscenácia autora a režiséra Viliama Klimáčka pokojne znesie označenie bláznivá „road movie“, keďže sa takmer celá odohráva v starom cadillacu, v ktorom sa štyria Slováci vezú naprieč americkou púšťou. Turistického sprievodcu (Martin Meľo), zamilovaného farára (Roman Pomajbo), prenasledovaného študenta (David Hartl), ako aj marketingového manažéra (Viktor Horján) navonok spája len to, že každý z nich má v ruke jeden inteligentný telefón. V skutočnosti však každý z nich pred niečím uteká, predovšetkým však sám pred sebou. Príjemným vyvrcholením komédie GUnaGU je absurdná situácia, v ktorej jednej z hlavných hrdinov oblečie svojmu mobilnému telefónu závoj a ožení sa s ním.

JULIETA (FILM)

Slávny španielsky režisér Pedro Almodóvar sa na medzinárodnej filmovej scéne úspešne pohybuje už približne tridsať rokov, počas ktorých dokonca vyhral dve sošky Oscara. Kým v roku 2000 triumfoval s filmom Všetko o mojej matke v kategórii najlepší neanglicky hovorený film, o tri roky neskôr vyhral pozláteného muža s mečom za pôvodný scenár k filmu Hovor s ňou. Hoci Almodóvarov najnovší opus Julieta nepatrí k jeho najvydarenejším filmom, určite stojí za videnie, a to najmä kvôli zaujímavej zápletke, ako aj ženským hereckým výkonom. Hlavnou hrdinkou filmu je žena v strednom veku, ktorá sa rozhodne urovnať si svoj život, konkrétne vzťah s dcérou. Prostredníctvom retrospektív, ktoré idú až do jej ranej mladosti, sa dozvedáme nielen o okolnostiach dcérinho počatia, ale aj o vzťahu manžela s cudzou ženou. Julieta sa odvíja ako napínavá detektívka, v ktorej nechýbajú ani režisérove obľúbené filmové prvky, ako napríklad pestrofarebná scénografia a kostýmy, či dramatické momenty hraničiace s pátosom. Jediná výčitka voči filmu smeruje k tomu, že niektoré miesta v scenári pôsobia občas trochu neuveriteľne.

Foto: Peter Brankus, Ctibor Bachratý, Magic Box, SNG, redakcia NF

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow