20. január 2021. Dalibor. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  15.11.2016 15.11.2016  
 

CAFÉ SOCIETY (FILM)

Najnovší film Woodyho Allena Café Society určite nesklame jeho skalných fanúšikov, a to aj napriek tomu, že neprináša nič nové či prevratné, zato úspešne recykluje jeho doterajšie, rokmi preverené, ingrediencie. Patrí medzi ne nostalgia za minulosťou (tridsiate roky 20. storočia), židovský humor, ale aj odľahčené zamýšľanie sa nad témou lásky. Hlavným hrdinom jeho filmu je sympatický mladý muž z New Yorku Bobby (Jesse Eisenberg), ktorý sa vyberie do Hollywoodu za svojím strýkom, uznávaným agentom filmových hviezd. Tam sa zaľúbi do jeho mladej asistentky Vonnie (Kristen Stewart), ktorá je zmietaná láskou medzi dvoma mužmi. Vtipnými figúrkami sú nielen Bobbyho neustále sa hádajúci židovskí rodičia, ale aj jeho mafiánsky brat Ben (Corey Stoll), ktorý rieši každý problém zaliatím jeho pôvodcu do betónu. Po technickej stránke nie je filmu Café Society čo vytknúť. Sprevádza ho totiž fantastická bluesová a jazzová hudba, dokonalé kostýmy, ako aj pompézna výprava zachytávajúca bujarý životný štýl americkej vyššej vrstvy v tridsiatych rokoch.

SULLY (FILM)

Populárny americký herec Clint Eastwood, ktorý sa posledné roky venuje prevažne už len réžii, prichádza do kín so svojím novým filmom Sully. Ten vznikol podľa skutočnej udalosti z 15. januára 2009, ktorá obletela celý svet. Nachádzame sa v New Yorku, z ktorého štartuje lietadlo do mesta Charlotte v Severnej Karolíne. Niekoľko minút od vzlietnutia však do oboch motorov stroja vletí kŕdeľ vtákov a definitívne ich znefunkční. Kapitán Chesley Burnett Sullenberg (Tom Hanks) dospeje k záveru, že bez motorov sa na letisko LaGuardia vrátiť nedokáže, a preto sa rozhodne pristáť na rieke Hudson. Film Sully sa venuje nielen rekonštrukcii osudného letu, ale najmä situácii po núdzovom pristátí, keď musel kapitán lietadla čeliť vyšetrovaniu zo strany Národného úradu pre leteckú bezpečnosť, ktorý sa napriek jeho úspešnému manévru rozhodol prešetriť, či postupoval v súlade s predpismi. Do centra pozornosti sa tak dostáva vnútorný boj samotného hrdinu, ktorého nielenže mátajú nočné mory, ale navyše aj sám začína o svojom rozhodnutí pochybovať.

NEON DEMON (FILM)

Film Neon Demon zavedie diváka do sveta ženského modelingu, ktorý je plný závisti, klamstiev, predstieraných priateľstiev, posadnutosti krásou a duševnej prázdnoty. Hlavnou hrdinkou je osudové šestnásťročné dievča (Elle Fanning), ktoré prichádza do Los Angeles, aby si splnilo svoj sen o kariére modelky. Jeho hviezda začína stúpať veľmi rýchlo, čo sa však nepáči jeho konkurentkám, ktorým cesta na vrchol trvala roky. Film Neon Demon natočil osobitý dánsky režisér Nicolas Winding Refn, známy najmä kultovým filmom Drive (2011). Napriek tomu, že je farboslepý, jeho rukopis sa vyznačuje originálnymi a sugestívnymi farebnými kompozíciami. Navyše sa na tému a postavy svojho filmu pozerá z ironického nadhľadu, čo mu umožňuje si z nich nielen strieľať, ale ich aj poriadne vytrestať. Určite sa oplatí počkať si na záver filmu, ktorý je síce absolútne nerealistický, ale ako metafora či krutý žart však funguje dokonale. V menšej úlohe nepríjemného majiteľa motela sa vo filme predstaví aj niekdajší ženský idol Keanu Reeves.

VTEDY V BRATISLAVE (DIVADLO, SKD MARTIN)

Útek pred nacistami, ale aj komunistické procesy z obdobia päťdesiatych rokov minulého storočia sú neoddeliteľnou súčasťou autobiografického románu Vtedy v Bratislave autorky s buržoáznym a židovským pôvodom Žo Langerovej. Kniha, ktorá na Slovensku vyšla až dvadsaťosem rokov po svojom vydaní v Londýne, zaujala aj Slovenské komorné divadlo Martin, ktoré v réžii Patrika Lančariča a dramatizácii Petra Pavlaca pripravilo jej javiskovú adaptáciu. Inscenácia Vtedy v Bratislave je nielen svedectvom doby, ale aj intímnym pohľadom do duše silnej ženy, ktorá desiatky rokov bojovala nielen o svoju dôstojnosť, ale aj o holú existenciu, keďže jej manžel Oskar Langer bol pre svoj pôvod a kontakty so zahraničím odsúdený na dvadsaťdva rokov väzenia. Hlavnú hrdinku stvárnila v martinskej inscenácii výborná Jana Oľhová, ktorá bola za svoj herecký výkon nominovaná ako najlepšia herečka sezóny v ankete DOSKY. Sugestívne herecké výkony predvádzajú v inscenácii aj herečky Lucia Jašková, Eva Gašparová či Kamila Antalová.

A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení

(výstava)

Kunsthalle Bratislava (KHB) otvára výstavu venovanú reflexii tematiky Slovenského štátu v súčasnom slovenskom vizuálnom umení. Diváci budú môcť vidieť diela od viac ako dvadsiatich autorov a autoriek, z ktorých viacerí sa tejto téme venujú programovo.

Výstava s názvom A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení reaguje na aktuálnu a nielen na poli vizuálneho umenia citlivú tému – kontroverzného obdobia dejín Slovenska.

Kurátorky výstavy Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová a Nina Vrbanová pripravili výber diel autorov z celého spektra súčasnej výtvarnej scény. Zastúpení sú dnes už klasici slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia (Juraj Bartusz, Jozef Jankovič či Rudolf Sikora), ako aj etablovaní predstavitelia strednej a mladej generácie (Ilona Németh, Svätopluk Mikyta, Martin Piaček či Jaroslav Kyša). Názov výstavy odkazuje na známy román Timura Vermesa, ktorý hravou formou, ale s mrazivým výsledkom odhaľuje nástrahy a zákerné podprahové mechanizmy fašizmu.

Výstava potrvá do 26. februára 2017.

Foto a zdroj: MAGIC BOX, FILM EUROPE, Divadlo VTEDY V BRATISLAVE, Kunsthalle Bratislava (KHB)

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow