21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Kultúrne tipy

NextFuture NextFuture NextFuture  6.12.2016 6.12.2016  
 

MADE IN SLOVAKIA (DIVADLO RED CAT CABARET, BRATISLAVA)

Keby ste mali cudzincovi ukázať Slovensko v piatich obrazoch, pre ktoré by ste sa rozhodli? Hlavná hrdinka kabaretnej inscenácie Made in Slovakia, ktorú so šarmom stvárňuje anglická herečka Abbie Puskailer, prichádza na Slovensko kvôli svadbe. Jej budúci manžel ju už čaká v Košiciach, do ktorých sa ona musí dopraviť z Bratislavy. Jadro inscenácie, ktorá v sebe spája činohru v angličtine so slovenským ľudovým spevom a tancami, tvoria jej zážitky z cesty vlakom. Počas nej stretne starého Prešporčana, kňaza, dozvie sa históriu hradov Trenčín aj Čachtice, a stretne aj skupinku Rómov. Multinžánrovú road show zrežíroval vo sviežom tempe a so zmyslom pre správne načasovaný gag Václav Púčik, ktorý k nej spolu s Luciou Siposovou napísal i scenár. Komický prvok textu ukážkovo nesie na svojich pleciach herec Štefan Martinovič, ktorý každú mužskú úlohu obohatí o drobný detail či intonačné odlíšenie, a to bez skĺznutia do karikatúry. Made in Slovakia je príjemná oddychovka, ktorá prináša originálny a vtipný javiskový zážitok.

SNOWDEN (KINO FILM EUROPE)

Politicky angažovaný americký režisér Oliver Stone zostal verný svojej reputácii a ako predlohu pre svoj najnovší „životopisný“ film si vybral príbeh amerického whistleblowera Edwarda Snowdena. Bývalý zamestnanec CIA (Ústredná spravodajská služba) a NSA (Národná bezpečnostná agentúra) v roku 2013 zverejnil informácie o nelegálnom sledovaní telefonickej a internetovej komunikácie občanov tajnými službami. Film Snowden sa začína stretnutím hlavnej postavy s reportérmi britského denníka The Guardian, ktorým citlivé informácie o aktivitách amerických tajných služieb poskytol, a následne chronologicky rozpráva jeho životný príbeh. Krátkou vojenskou kariérou počnúc a obvinením zo špionáže končiac. Herec Joseph Gordon-Levitt hrá Edwarda Snowdena psychologicky verne, pričom sa na neho aj fyzicky podobá. Napriek tomu, že režisér Oliver Stone (Čata, Narodený 4. júla) hlavného hrdinu heroizuje až príliš okato, celkovému zážitku zo svižne natočeného filmu to neubližuje.

Informácia pod čiarou – Snowden sa v súčasnosti zdržiava so svojou partnerkou v Moskve, kde dostal dočasný azyl.

ZO ŽIVOTA ĽUDSTVA (DIVADLO SND, BRATISLAVA)

Bratislavské SND uvedie túto sezónu na svojich doskách viacero inscenácií hier súčasných slovenských autorov. Prvou z nich je vysoko aktuálna hra z blízkej budúcnosti Zo života ľudstva od dramatika Pavla Weissa, ktorá hovorí o tom, kam až môže našu spoločnosť priviesť bezbrehý kapitalizmus a úpadok hodnôt. Hlavnými hrdinami sú traja mladí ľudia, z ktorých na začiatku každý svojím spôsobom bojuje proti spoločenskej realite. Kým jeden vábeniu peňazí napokon podľahne, z druhého sa stane neonacista, a tretí svoj život radšej ukončí. Réžie pochmúrnej inscenácie sa ujal rodák z Bosny Dino Mustafić, ktorý počas svojich študentských rokov v Sarajeve zažil na vlastnej koži občiansku vojnu v Juhoslávii. Zrejme aj preto je jeho zobrazenie rozkladajúceho sa súčasného sveta také autentické, sugestívne a desivé zároveň. Veľkú hereckú príležitosť dostal v inscenácii mladý študent VŠMU Richard Autner, ale v zaujímavých úlohách sa predstavia aj Richard Stanke, Diana Mórová a Jana Oľhová. Kto z nich sa pridá na tú „správnu“ stranu? Bude na nej vôbec dostatok miesta pre všetkých?

PODVOLENIE (DIVADLO ARÉNA, BRATISLAVA)

Román Podvolenie francúzskeho spisovateľa Michela Houllebecqa je politicko-spoločenskou utópiou, ktorá hovorí o tom, čo sa stane, keď prezidentské voľby vo Francúzsku vyhrá v roku 2022 kandidát Moslimského bratstva. Jeho hlavným hrdinom je štyridsaťročný profesor francúzskej literatúry, ktorý okrem krízy stredného veku rieši aj závažnú morálnu dilemu. Divadelnú verziu románu, ktorá je maximálne verná predlohe, zinscenoval pre divadlo Aréna režisér Marián Amsler a postavil ju na budovaní sugestívnej atmosféry. Z javiska vanie znepokojivé zneistenie, ba priam až existenčný strach. Jedným z najvýraznejších divadelných prvkov je v nej hudba Slava Solovica, ktorá cielene pracuje s arabskými hudobnými motívmi. V pamäti ostane aj monumentálna scéna, ktorej dominujú dva masívne panely, medzi ktorými je do výšky navýšený piesočný val. V hlavnej úlohe sa netradične, ale uveriteľne predstavil zabávač Juraj Mokrý, vo vedľajších zase Zuzana Kocúriková, Ľubo Roman či Štefan Kožka. Podvolenie je inscenácia, ktorá nehovorí len o tých druhých, z ktorých máme strach, ale predovšetkým o nás samých.

Retrospektíva Júliusa Kollera vo viedenskom Múzeu moderného umenia (výstava)

Múzeum moderného umenia (MUMOK) vo Viedni otvorilo vo štvrtok 24. 11. 2016 výstavu Július Koller: One Man Anti Show. Ide o doteraz najväčšiu retrospektívnu výstavu tohto umelca, ktorého dielo má kľúčový medzinárodný význam v umení 60. rokov 20. storočia a taktiež o vôbec prvú prezentáciu tvorby slovenského umelca v tomto prestížnom múzeu.

Rozsiahla samostatná retrospektívna výstava je vyústením viacročnej komunikácie so zahraničnými partnermi a možno povedať, že aj výrazným úspechom slovenskej kultúrnej diplomacie.

Slovenská národná galéria usporiadala v roku 2009 medzinárodnú konferenciu o Júliusovi Kollerovi a následne v roku 2010 prvú retrospektívnu výstavu sprevádzanú komplexnou bilingválnou monografickou publikáciou Július Koller: Vedecko-fantastická retrospektíva. Na retrospektívnej prehliadke v MUMOK-u je SNG hlavným spolupracujúcim partnerom, ako aj najdôležitejším vypožičiavateľom diel na výstave.

Kurátormi výstavy sú Daniel Grúň, Kathrin Rhombergová a Georg Schöllhammer. Vo viedenskom MUMOK-u si ju môžete pozrieť do 17. 4. 2017.

Zdroj a foto: SNG

JIŘÍ GEORG DOKOUPIL: OXYMORON (výstava)

Na výstave svetovo renomovaného umelca Jiřího Georga Dokoupila v Danubiane sa budú prezentovať nielen už legendárne bublinové obrazy, ale aj jeden z posledných projektov autora – Furniture For Fotos.

Dokoupil bol na začiatku osemdesiatych rokov prominentným členom nemeckej neo-expresionistickej skupiny Mülheimer Freiheit, ktorú založil spolu s ďalšími piatimi umelcami. Od jeho účasti na Documenta 7 v Kasseli v roku 1982 sa z neho stala hviezda svetového formátu. Odvtedy prezentoval svoju tvorbu na medzinárodných výstavách, napríklad na Bienále v Benátkach (1987, 1993), vystavoval v galériách slávneho Lea Castelliho, Ileany Sonnabendovej alebo Davida Zwirnera v New Yorku, aj v umeleckých inštitúciách – Centre Georges Pompidou v Paríži či viedenskom Museu moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK), Museo Reina Sofia v Madride alebo Museu of Modern Art (MOMA) v New Yorku. Jeho obrazy sú zastúpené v zbierkach významných umeleckých inštitúcií, aj v prominentných súkromných zbierkach po celom svete.

Dokoupil vyvinul asi sto rôznych techník a fascinujúce spektrum foriem výtvarného prejavu. Obrazy z mydlových bublín tvorí od roku 1992 a stále ich zdokonaľuje.

Výstava sa otvorila 2. decembra 2016 a potrvá do 5. marec 2017.

Kurátor: Vladimír Beskid

Koncepcia výstavy: DSC Gallery, Praha

Architekt výstavy: akad. arch. Ing. Rudolf Netík

Zdroj: DANUBIANA

Foto: Redakcia NF

Spracoval: Peter Scherhaufer

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow