29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Letné radosti aj počas zimy

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  18.1.2016 18.1.2016  

Mať štyri ročné obdobia je síce krásne rozmanité, ale ak už zima trvá príliš dlho, nie je nič lepšie ako zbaliť si kufre a vyraziť za letom. Namiesto skrehnutých prstov na nohách vás čaká piesok, pláž, exotický drink aj porcia nových exotických skúseností.

 

Srí Lanka

Ideálna krajina, ak chcete vymeniť zimu za leto. Srí Lanka je miestom, kde nájdete počas roka zmiešané klimatické podmienky, no pre relax na pláži na západnom pobreží v okolí hlavného mesta Colombo sú ideálne práve mesiace január, február a marec. Tu máte najväčšiu istotu, že nespadne ani kvapka monzúnového dažďa. Srí Lanka okrem skvelého kari ponúka aj množstvo krásnych vtákov, živé opice, leopardy a unikátne slonie safari. V týchto mesiacoch je najlepšie skombinovať aktívne poznávanie krajiny a nekonečných čajových plantáží, z ktorých vám domáci spravia šálku čerstvého čaju. Uvidíte, že aj v tridsaťstupňovej horúčave dobre padne.

Chcete okúsiť aj mysticizmus budhizmu? Je to krajina so stovkami kláštorov vrátane stromu, pod ktorým Budha dosiahol osvietenie, či chrámu Budhovho zubu v KANDY. Určite si vychutnajte aj novodobý div sveta Anuradhapura, sloní sirotinec v Pinnawale a stovky kilometrov krásnych pláží.

Thajsko

Z pohľadu Slováka nemá Thajsko nejaké vážne výkyvy v počasí, ale možno povedať, že „pravé leto“ sa tu začína vo februári a končí sa v júni, keď začne nad krajinou až do novembra úradovať monzún. Leto je skutočne pekelné, už v marci sa môžete „piecť“ pri teplote 40 stupňov Celzia. Thajsko je nielen kultúrny, ale aj tepelný šok. Vystúpiť napríklad v januári v Thajsku z lietadla, do ktorého sme predtým nastúpili na viedenskom letisku..., nuž rozdiel si iste všimne každý. Okrem teploty pocit horúčavy znásobuje aj vlhkosť, ktorá dosahuje úroveň 60 – 80 percent. To už máte pocit, že by ste si vyzliekli nielen tričko, ale aj pokožku. Thajsko sa javí ako skvelá a krásna destinácia pre tých, ktorí nemajú chuť čakať na slovenské leto. Je to aj možnosť, ako si dopriať popri oddychu spoznávanie inej kultúry. V Thajsku treba určite vidieť plávajúce trhy s exotickými jedlami od nepoznaných kúskov ovocia až po flambované škorpióny. Bangkok je centrom turizmu vrátane všetkých pamätihodností, nad ktorými kraľuje Temple of Dawn Wat Arun. No atrakciou pre turistov je aj „Cave dildo“ plná „vibrátorov“. To už sa dostávame k ďalšiemu rozmeru Thajska. Pol sveta si sem chodí užívať nielen teplo podnebia, ale aj horúce Thajčanky. Pre tých, ktorí chcú skúsiť aj rozvinutý sexturizmus, treba rozhodne do batožiny pribaliť viac ako len opaľovacie krémy a ešte navyše byť aj veľmi opatrný.

Karibik

Okrem bežných turistov je to aj raj milionárov, ktorí už pochopili, že keď v Európe vrcholí zima, tak v Karibiku je na vrchole letná sezóna. Karibik je známy svojimi ústretovými obyvateľmi a bezpečnou flórou a faunou. Nie je tu žiadna veľká koncentrácia jedovatých živočíchov ani vírusov či baktérií, čo robí z oblasti, kam zaraďujeme Dominikánsku republiku, Kubu, Mexiko či Bahamy, Barbados, Grenadu a ďalšie, skutočným turistickým rajom. Karibik je dlhé roky najvyhľadávanejšou turistickou destináciou práve v čase európskej zimy. Je prakticky jedno, ktorú krajinu si vyberiete, na poznávanie, na koncert chutí aj zážitkov je bohatá každá karibská oblasť.

Spojené arabské emiráty

Na rozdiel od Karibiku či Srí Lanky sú zo Slovenska takpovediac „na skok“. Lietadlom sa lieta priamo z Bratislavy a stačí šesť hodín a odrazu akoby ste boli v inom svete. Otvára sa rozprávka Dubaja či Ománu. Jedinou nevýhodou je, že ak spadne v Dubaji celoročne málo zrážok, tak najviac ich sem dopadne práve v januári a februári. To však nemení nič na tom, že si môžete vychutnať luxus, najvyššiu stavbu sveta, umelé ostrovy, lyžovačku v nákupnom centre a neobmedzené možnosti krajiny, z ktorej ropa spravila perlu sveta. Aj Omán sa otvára cestovnému ruchu. Postupne všetky emiráty, ktoré cítia príležitosť spraviť z cestovného ruchu zdroj príjmov vyvažujúci straty z poklesu ropy na svetových trhoch, vás radi privítajú.

Maroko

Krajina, ktorá je opäť len pár hodín letu, ale ponúka už v skorom marci plážovú pohodu. Teploty sú tu rozumné. Dlhodobo sa pohybujú na úrovni 22 – 25 stupňov, čo keď sa „zaprie“ marocké slnko, je skutočne dostatočná teplota na vylihovanie pri mori, no stále vás pri tejto teplote baví aj poznávanie. Maroko totiž neradno odbaviť len v all inclusive rezorte. Napríklad Marrákeš bol vždy mestom umelcov, ktorí sem chodili pre svoju múzu. Rovnako ako Casablanca, Rabat či Fez sú stretom s pravým orientom. Tisíce vôní, ale aj závan hašišu a drahého korenia. Je to krajina, kde za relatívne malé peniaze s dobrým počasím absolvujete malú cestu okolo sveta.

Florida

Florida má úplne inú príchuť než akú poznáme z iných amerických metropol. Je ležérna, horúca a atraktívna. Okrem bielych pláží tu nájdete NASA Kennedy Space Center's, najväčší zábavný park na svete Disney World či zbierku diel Salvadora Dalího. Tento kraj miloval aj Hemingway a množstvo celebrít z celého sveta. Najideálnejšie na spoznávanie krajiny je práve obdobie od decembra do konca februára, keď tu hrozí najmenšie riziko zrážok aj hurikánov. Možnou nevýhodou sú nižšie teploty, ale komu z nás by krásnych 28 stupňov vo februári neprišlo vhod?  Floride dominuje subtropické prostredie a je to kraj, ktorý je dokonale prerobený na turistický sen. Medzi top ciele turistov patria centrá Clearwater, St. Pete, Sarasota, Fort Myers či Naples. Florida nesklame milovníkov pláže, zábavy ani slnka. Alebo lepšie povedané, každý si tu nájde to svoje.

Gambia

Zatiaľ neobjavený poklad na západe Afriky. Teploty okolo tridsiatky aj začiatkom roka a pravdepodobnosť zrážok nula percent. Bezpečný kraj s množstvom zaujímavých miest ako Psí ostrov či Posvätný les. Gambia má po problémoch s turizmom v Tunisku, Turecku aj Egypte byť novou vychádzajúcou hviezdou a vďaka menšiemu svetovému záujmu si tu môžete vychutnať exotiku Afriky naozaj naplno. Domáci ľudia sú tu usmiati, priateľskí a nedotknutí konzumom. No na druhej strane si tu môžete dopriať luxus tropických pláží a kvalitných hotelových rezortov.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow