26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Luxus a pôžitok ukrytý vo fľaške

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  30.11.2015 30.11.2015  

Slávny americký spisovateľ Jack London v knihe Majster alkohol dal svetu jasne na známosť svoje varovanie a postoj k alkoholu. Mnohé alkoholické nápoje sa však v dnešnom svete stávajú skôr labužníckymi zážitkami, majstrovskými dielami, ale aj umeleckými predmetmi v hodnotných zbierkach. Alkohol má totiž fenomenálnu vlastnosť uchovávať vône, chute a poštekliť zmysly. Prajeme teda na zdravie a rozhodne odporúčame zabudnúť na kvantitu a vyhľadávať už len kvalitu.

 

Svetový alkohol

Alkoholické nápoje sú tajuplným svetom dospelých. Majú svoju omamnú moc, no tie najlepšie druhy alkoholu sa nepijú kvôli sile destilátu, ale vďaka výnimočnosti chutí a charakteru. O niektorých sa dokonca vraví, že majú priam magickú receptúru.

Whisky – nápoj džentlmenov

Íri so Škótmi sa dodnes hádajú o prvenstvo v príprave tohto nápoja. Viac písomných prameňov však smeruje k škótskym koreňom, hoci obe whisky predstavujú výnimočnú kvalitu. Najväčším rozdielom je, že škótska je dvakrát destilovaná z jačmenného sladu sušeného zvyčajne dymom z rašeliny, tá írska je trikrát destilovaná a minimálne tri roky skladovaná v dubových sudoch. Medzi najoceňovanejšie whisky na svete patrí škótska single malt whisky (vyrobená z jedného druhu sladu). Keď sa povie Bowmore, každý znalec spozornie. Ich whisky Bowmore 25 Year Old Islay má cenovku od 400 dolárov. Produkujú dokonca aj exkluzívnu 50-ročnú whisky. Podľa znalcov dosiahla vrchol destilačného umenia. Niektorým jej chuť pripomína zrelú citrónovú kôru, niektorým nádych pekanových orieškov či dochuť kakaa. Každý, kto ju ochutná, však na jazyku pocíti výnimočnosť kvality a precíznej rodinnej tradície.

Anjelský koňak

Pili ho Victor Hugo, Winston Churchill a väčšina súčasných hudobníkov a umelcov ním tiež nepohrdne. Radi si ho vychutnajú aj biznismeni a všetci tí, čo si vedia život vychutnať plnými dúškami. So svojím pravým francúzskym rodokmeňom predstavuje nositeľa tradície, núka zážitok zo sveta boháčov, šľachty a historických postáv. Vyrába sa v regióne Poitou-Charentes vo francúzskom meste Cognac. Grande Champagne je oblasť, z ktorej pochádzajú tie najlepšie a najjemnejšie destiláty.

Žiaden koňak dokonca nedozrie bez toho, aby ho najskôr neochutnal anjel. Ako je to možné? Počas zrenia sa totiž destilát vyparuje a tento jav sa nazýva „anjelská daň“. Vyparovanie destilátu zároveň osoží mikroskopickej hube Baudoinia compniacensis, ktorá sa rozmnožuje na stenách pivníc a farbí ich tým do čierna. Takéto „čierne“ pivnice vlastne súčasne označujú miesto produkcie koňaku a práve spomínanej mikroskopickej hube sa pripisuje výnimočná chuť pravého francúzskeho koňaku. 

Keďže Francúzi sú po celom svete známi ako nekoneční pôžitkári, okrem koňaku vyrábajú aj ďalší lahodný destilát z hrozna nazývaný Armagnac. Vyrába sa z bieleho suchého vína a pochádza z Gaskonska, presnejšie z kraja Armagnac.

Kráľovský rum

Hemingway preslávil rum po celej planéte. Bol jeho spoločníkom a často aj inšpiráciou. V našich končinách sa istý čas meno rumu trochu defraudovalo, zamieňalo s lacnými napodobeninami, ktoré dávame na Vianoce do koláčov. Tento destilát sa však s kvalitným rumom nedá ani porovnávať. Jedným z najzaujímavejších rumov je Legacy. Na svetlo sveta sa dostalo len niekoľko kusov a všetky v umelecky spracovaných karafách. Iba 20 z nich bolo uvoľnených do predaja. Ide o vysokokvalitnú zmes rumov, z ktorých sú všetky staršie ako 17 rokov a práve Legacy sa podávalo pri oslave 50. výročia samostatnosti Trinidadu a Tobaga. Už samotná karafa upúta vašu pozornosť a zapôsobí ako luxusný šperk. Oprávnene. Vyšla z dverí londýnskej dielne Asprey, ktorá navrhuje šperky aj kráľovskej rodine. Ak by mal niekto záujem pováľať ho na jazyku, jedna fľaška má cenu 25 000 dolárov.

Vodka – štýlová a blýskavá

Nesie spanilé meno Diva a za jednu fľašku s objemom pol litra potrebujete milión dolárov. Viac sa tak opijete z predstavy, že platíte toľko peňazí za liehovinu ako zo samotného alkoholu. Vodka Diva rozhodne nechutí zle. Je tu použitý najkvalitnejší lieh a tri stupne filtrácie. Prvý stupeň zahŕňa pretekanie cez ľad, ďalšia filtrácia je cez uhlie a tretí stupeň obsahuje piesok s prímesou drahých kameňov. Prekvapenie čaká ale aj v samotnej fľaške, kde nenájdete iba vodku, ale stredom sa šinie aj stĺpik Swarovského krištáľov.

Diamantová tequila

Ak narazíte na Tequilu Ley .925, tak vedzte, že máte v poháriku najdrahší alkohol na svete, o ktorom v podstate nikto nevie ako chutí. Prečo je teda na zozname gurmánskych špecialít? Táto tequila je totiž uchovávaná vo fľaši so 6 400 diamantmi, ktoré jej majú dávať nezameniteľne dokonalú chuť. Možno vás záujem o ochutnávku prejde, ak zistíte, že ten pravý originál tvoril mexický návrhár viac ako štyri roky a dnes stojí sedmička takejto tequily pekných a okrúhlych 3,5 milióna dolárov. Existuje však aj Tequila Ley .925 Anejo, ktorá je rovnaká ako tá v diamantovej fľaši, akurát je v klasickom skle. Je lacnejšia a vďaka svojej chuti sa stala najlepšie hodnotenou tequilou na svete. Ak „oželiete“ diamanty, môžete si nechať tiecť dole hrdlom chuť najdrahšieho alkoholu na svete v „smiešnej“ cene približne 200 eur za jednu fľašku.

Magický absint

Mocný a slávny nápoj. Svojho času ho v Prahe objavil aj rocker Marilyn Manson, čo nápoju spravilo veľkú reklamu. Ide o alkoholický nápoj s minimálne 70-timi percentami alkoholu. Jeho moc nie je len v sile, ale aj ingredienciách. Pri jeho výrobe sa kedysi používala látka thujon, ktorá mala priam euforické účinky. Dnes je táto látka v každej jeho fľaši prísne obmedzená, no eufóriu pri jeho popíjaní pocítili už mnohí. Znalci za najlepší považujú Pernod Absint, ktorý je postavený na tradičnej pôvodnej receptúre. Cena tohto unikátneho absintu sa začína pri sedemdesiatich dolároch za pol litra.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow