29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Luxusné drinky pre pôžitkárov

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  27.9.2016 27.9.2016  

Svet ponúka celú plejádu krás, zážitkov a dobrodružstiev, z ktorých mnohé sa skrývajú v tekutom stave. Sú kráľmi „pitného režimu“ a každý milovník luxusných mokov pri nich mľaskne jazykom. Siahnuť po tom najlepšom je predsa labužníckym snom.

 

Winston kokteil

Je možné za jeden jediný drink v pohári zaplatiť viac ako 10 000 dolárov? Áno je! Takýto unikátny nápoj bol namiešaný v roku 2013 v austrálskom podniku Club 24. Vymyslel, stvoril a namixoval ho do dokonalosti Joel Heffernan z Austrálie. Vďaka tomuto svojmu jedinému životnému pokusu sa dostal aj do Guinnessovej knihy rekordov, pretože doposiaľ nikto nenamiešal nič drahšie. Joel bol prvý, ale dnes sa Winston pripravuje vďaka odhalenej receptúre na tých najluxusnejších večierkoch sveta, pretože jeho cena neklesá. Najdrahšia ingrediencia na celom nápoji je známy koňak Croizet Cuvee Leonie 1858, ktorého fľaška sa vydražila v septembri 2011 za viac ako 150 000 dolárov a stal sa najdrahším koňakom v histórii. Do Winstonu z neho ide až 60 mililitrov. Ďalšie zložky tiež nie sú lacná záležitosť a nápoj sa podáva v podmanivom servírovaní s čokoládou, muškátovým orieškom, ružami a kokosom.

Château d'Yquem

Francúzska pivnica, ktorá nikdy nesklame. Bez ohľadu na to, akú fľašku si z jej ponuky vyberiete. Vinice sa rozprestierajú na juhu Bordeaux a víno sa tu produkuje už od roku 1711. To je doba, počas ktorej spomínané francúzske vinárstvo doladilo umenie predávané vo fľaši do dokonalosti. Château d'Yquem priemerne vyprodukuje ročne okolo 65 000 fliaš prémiového vína. Ak si robíte zálusk na exkluzívnu lahôdku, pravdepodobne to najlepšie čo sa vo svete francúzskych vín podarilo, je potrebné ohliadnuť sa po bielom Château d’Yquem z roku 1811. Tento unikátny ročník je ešte stále k dispozícii a pri správnom uskladnení sa dá dodnes vychutnávať. Známy vínny kritik Robert Parker dostal fľašu vína a udelil mu 100 bodov zo 100. Jeho slová zneli, že je to ako piť tekuté crème brûlée. Rovnaké víno si v júli roku 2011 vydražil v Londýne someliér a zberateľ Christian Vanneque. Ten sa chystal víno ochutnať v roku 2017 pri oslavách päťdesiateho výročia svojej kariéry. Žiaľ, v minulom roku skonal, a čo sa stalo s touto historicky najdrahšou fľašou vína, zatiaľ nie je známe. Určite však bude cenným kúskom dedičstva.

Penfolds Block

Milovníkov červeného vína určite poteší, že na zozname labužníckych skvostov sa ocitlo víno Penfolds Block 42 Kalimna Cabernet Sauvignon, ktorého cena za fľašku sa priemerne pohybuje okolo 600 dolárov. To nie je taká nedosiahnuteľná cifra za chuťový orgazmus. Ide o jedno z najlepšie hodnotených vín Austrálie a pri hodnotení dostalo 97 bodov zo 100. Je to jedno z najdrahších vín z regiónu Barossa. Pri ochutnávke rozhodne nepôjde o žiadne sklamanie. Zlatou bodkou je však unikátna edícia tohto vína uložená v špeciálnych ampulkách. Pripomína vzácnu kvapku krvi a skrýva ročník 2004. Do predaja sa dostala limitovaná séria dvanástich ručne vyrobených fliaš. Ide taktiež viac-menej o zberateľský kúsok, keďže tu nejde len o víno, ale aj o umelecký dojem, ktorý však vyjde majiteľa na 170 000 dolárov. Cena na aukciách bude už len stúpať.

Crown Royal

Íri a Škóti zrejme ťažko prehltli fakt, že ako najlepšia whisky na svete  pre rok 2016 bola určená kanadská Crown Royal Northern Harvest Rye. Túto sortu totiž označila Jim Murray's Whisky Bible za najlepšiu. Pritom vytrela oči všetkým luxusným značkám, keďže tento skvostný mok z Kanady si môžeme vychutnávať už od 50 dolárov za fľašku. A to nie je všetko. Podľa rebríčka sa írska tradícia v podobe Midleton Dair Ghaelach objavila až na tretej pozícii a nečakane piatu priečku obsadila Suntory Yamazaki Mizunara z Japonska. Len málokto predpokladal, že sa vôbec medzi top najlepšími whisky nápojmi objaví výrobca z krajiny čaju a saké.

Stolichnaya Elit Grain Vodka

Bez výraznej príchute a zápachu a pritom aj tu sa dá hovoriť o množstve druhov a variácií. Vodka je jedným z najznámejších alkoholických nápojov. Je kráľovnou miešaných drinkov, no nájdu sa labužníci, ktorí nedajú dopustiť na jej hladkú a ľahkú chuť. Medzi top víťazmi sa v roku 2016 so ziskom dvoch zlatých medailí ocitla na vrchole pyramídy Stolichnaya Elit Vodka. Má chuť, ktorá nie je výrazná a typická pre Stolichnayu. Ide o ultra jemnú vodku získanú procesom štvornásobnej filtrácie, kvalitnej ozimnej pšenice a štvorstupňovej filtrácie cez aktívne uhlie a tkaninu. Výsledkom je pálenka, ktorú ocení každý znalec. Na to, čo ponúka, nemá ani najhoršiu cenu. Tento svetový skvost sa dá kúpiť aj u nás za tiež lahodných od 35 eur za fľašu.

Foto: Shutterstock

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow