21. január 2021. Vincent. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Luxusné šperky viac ako len ozdoba

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  13.10.2015 13.10.2015  

Šperky sprevádzajú celú ľudskú civilizáciu od počiatkov. Boli nielen ozdobou, ale často do veľkej miery aj vstupenkou do vyššej spoločenskej vrstvy. Nie je to inak ani dnes. No okrem potvrdenia statusu v spoločnosti sa tie najdrahšie šperky stávajú viac investíciou ako okrasou.

 

Wittelsbach diamant

Keď sa povie Graff, okamžite spozornejú všetci milovníci diamantov. Ide o najluxusnejšiu značku v oblasti šperkov z diamantov založenou dnes 77-ročným Angličanom Laurencom Graffom. Jeho dielňa osadila do prsteňa aj najdrahší súčasný diamant a vytvorila klenot za 80 miliónov dolárov. Kedysi pôvodný kameň mal hmotnosť 35,56 karátu, bol súčasťou rakúskych aj bavorských korunovačných klenotov. V korune ho nosil Maximilian IV. Joseph von Wittelsbach a nakoniec sa dostal v roku 2008 práve k Laurencovi Graffovi. Ten však z neho zbrúsil takmer 4,5 karátu. Za to si vyslúžil značnú mieru kritiky, keďže z neho strhol pôvodný tvar aj charakter. Vytvoril však dielo za 80 miliónov dolárov, ktoré mu za prsteň zaplatila kráľovská rodina z Kataru.

http://diamondsamsterdam.com/wp-content/uploads/Wittelsbach-Graff-Diamond.png

L’Incomparable Diamond Necklace

Najdrahší náhrdelník na svete pochádza z dielne Mouawad a jeho unikátom je najväčší bezchybný kus diamantu na svete so 407,48 karátu. Krásny žltý diamant visí na konci náhrdelníka zdobeného množstvom ďalších, menších kúskov diamantových kameňov. Náhrdelník je pýchou šperkárskej práce a jedným z najhodnotnejších kúskov, aké sa na ženskom krku vôbec môžu vyskytnúť.

http://www.mouawad.com/media/mouawad/masterpieces/mouawad-creation-high-jewelry1.jpg

Diamantové bikiny

Šperky sú vždy tak trochu o výstrednosti a za vrchol možno považovať bikiny stvorené z čistých diamantov a platiny. Spolu žiaria silou cez 150 karátov a ich matkou je Susan Rosen. Návrhárka, ktorej snom bolo vytvoriť niečo, čo nebude len doplnkom, ale súčasťou ženskej garderóby a zároveň extravagantnou pýchou. Nie je to však oblečenie na bežnú pláž, keďže tento kúsok stojí viac než 30 miliónov dolárov. Boli predstavené v magazíne Sports Illustrated na modelke Molly Simsovej, ktorá v tomto najdrahšom plaveckom kostýme potešila najmä všetkých mužov. Napriek cene totiž veľa nezakryjú. Len to najnutnejšie, no ako sa zhodnotilo, v prípade tela Molly išlo o pridanú hodnotu samotných bikín.

Nefritový náhrdelník Hutton-Mdivani

Unikátny kúsok od Cartiera, ktorý dosvedčuje, že nielen diamant je hodnotným prvkom v šperkovniciach. Nefritový náhrdelník Hutton-Mdivani je dozdobený rubínmi, zlatom a diamantmi na mechanizme zapínania. Nosilo ho množstvo známych osobností počas histórie a asi najznámejšou sa stala Barbara Huttonová či princezná Nina Mdivani, po ktorých získal tento šperk aj svoje meno. Na aukcii sa nielen vďaka kráse, ale aj vďaka svojej unikátnej historickej hodnote po ňom za 18 minút len tak zaprášilo. Majiteľ zaň dokázal utratiť 27 miliónov dolárov. Suma, ktorá je aj podľa znalcov niekoľkonásobne vyššia ako boli odhady. Jej hodnotu však nenavyšuje drahý kameň, ale práve jeho historické korene a príbeh.

http://blogs-images.forbes.com/anthonydemarco/files/2014/04/jadite-necklace.jpg

Modrá kráska Ázie

Už podľa názvu ide o skvost, ktorý má mať aj zázračnú moc. Dokáže údajne spraviť kráskou každú ženu, ktorá si tento náhrdelník zavesí na krk. Možno aj preto sa cení na 17,3 milióna dolárov. Najcennejšou súčasťou je štvrtý najväčší opracovaný zafír, ktorý váži bezmála 400 karátov. Aby to nebolo málo, krásny modrastý kameň je vsadený do zlatej konštrukcie zdobenej čírymi diamantmi.

http://www.trbimg.com/img-545bbfeb/turbine/chi-photos-the-bluebelle-of-asia-20141106

Srdce oceánu

Sedemnásť miliónov dolárov je v podstate bagateľ za náhrdelník, ktorý poznajú nielen znalci šperkov, ale azda každý človek s trochu širším všeobecným rozhľadom. Ide o moderný kúsok a je tak trochu „fejkom“, ale neskutočne hodnotným. História vzniku tohto šperku sa totiž začína písať filmom Titanic z roku 1997 so známymi Leonardom DiCapriom a Kate Winsletovou v hlavných úlohách. Jednou z kultových relikvií celého filmu bol náhrdelník s modrým srdcom, ktorý prirodzene ozdobil hruď dievčiny, ktorá pobláznila hlavu chudobnému mladíkovi z dolnej paluby. Nešlo o žiadny drahokam, iba čisto záležitosť k filmu. Náhrdelník si však odvtedy vyžiadal množstvo replík. Tou najznámejšou, ktorá predbehla všetky ostatné, sa však stalo Srdce oceánu, ktoré po filme vytvoril klenotník Harry Winston. Replika, alebo lepšie povedané skutočný originál, má srde z 15-karátového modrého diamantu vybrúseného do tvaru srdca. Ide o skutočnú pýchu, ktorá poteší každú ženu, ktorá sa chce cítiť ako filmová hviezda.

https://www.titanicpigeonforge.com/images/cart_images/$15.99%20Necklace.jpg

Ružový diamant

Nikto nevie, prečo sú ružové diamanty ružovými, a tak sa v nich spája krása, cena aj tajomnosť. Vedci preskúmali zloženie diamantu aj pôvod jeho farieb, no ružový je stále na vážkach. Domnievajú sa, že ružová farba mohla vzniknúť akousi nevysvetliteľnou seizmickou aktivitou pred miliónmi rokov, no je to len hypotéza. V skutočnosti je týchto diamantov málo, sú vysokej hodnoty a keď sa podarí nájsť kúsok s veľkosťou piatich karátov, je to ako zázrak. Preto sa takýto kúsok stal okamžite predmetom záujmu klenotníkov z dielne Graff, ktorá stvorila z tohto diamantu prsteň za takmer 12 miliónov dolárov. Samozrejme, kameň je osadený aj na ružovom zlate.

http://www.thejewelleryeditor.com/media/images/filer_public/84/e9/84e9727d-8a15-49ca-9d75-bdf23c82fb52/graff_fancy_vivid_purple_pink_round_diamond_ring.jpg

Foto ilustračná zo: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow