26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Majstrovstvá sveta vo futbale 2014: Futbalová fiesta o góloch a miliardách!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  18.6.2014 18.6.2014  

Dvanásť štadiónov, dvanásť atraktívnych miest, tridsaťdva národných tímov a štrnásť miliárd dolárov. Čísla, ktoré sme poznali ešte predtým, ako nastúpila na trávniky tohoročných majstrovstiev sveta vo futbale prvá futbalová jedenástka. Krajina investovala do prípravy rekordnú sumu, čo sa považuje za malý gól do vlastnej brány. Na druhej strane krajina očakáva, že ako hostiteľka si nechá už šiestu futbalovú trofej doma. Tohoročné majstrovstvá na plnej čiare dokazujú, že keď ide v Brazílii o futbal, nič iné nehrá väčšiu rolu.

 

Otváranie svieže ako Brazília

Kto zažil Brazíliu na vlastnej koži, má pocit, akoby sa tu konali futbalové majstrovstvá po celý rok. V Brazílii je futbal doslova náboženstvom a hrá sa všade a neustále. Brazília je jediná krajina, ktorá sa doteraz zúčastnila všetkých majstrovstiev sveta v tomto športe a rovnako ziskom piatich titulov pretromfla všetkých rivalov. Tých porazila aj čo sa týka investície vyplytvanej na prípravu šampionátu. Mesiac futbalového zápolenia podľa oficiálnych štatistík stál nie práve najbohatšiu krajinu neuveriteľných 14 miliárd dolárov. Otvorene sa hovorí, že práve korupcia mohla v tomto prípade navýšiť náklady až o tretinu. To sú dohady. Faktom však ostáva, že šampionát v Južnej Afrike spred štyroch rokov stál štyri miliardy, Nemci na majstrovstvá v roku 2005 minuli šesť miliárd, Francúzi v 1998 skromných 0,34 a Brazília mala rozpočet porovnateľný s olympijskými hrami v Londýne. Hoci otvárací ceremoniál majstrovstiev nebýva príliš dlhý ani extrémne pompézny, v Brazílii bol najmä farebný. Na štadióne Arena Corinthians v Sao Paule sa bolo na čo pozerať. Približne tridsaťminútová šou predstavovala oslavy brazílskej prírody, pôvodných obyvateľov, aj capoeiry a ceremoniál zakončila domáca spevácka superhviezda Claudia Leitte, ktorá zaspievala hymnu We Are One spoločne s Jennifer Lopez a Pitbullom. Potom zaznel hvizd píšťalky, ktorá je nielen súčasťou klasického brazílskeho karnevalu, salsy, ale práve futbalu.

Európsky futbal v Južnej Amerike

Šampionát sa uskutočnil v Brazílii po druhýkrát v histórii. Pritom najviac futbalistov, ktorí sa tento rok na futbalovej fieste zúčastnia, prichádza z európskych futbalových klubov. Sú teda našim divákom dobre známi. Až 76 % účastníkov majstrovstiev sveta 2014 hráva v Európe. Podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) sa na majstrovstvách predstavia hráči z 52 ligových súťaží. Prirodzene najväčšie zastúpenie má Anglicko, na druhom mieste Nemecko a Taliansko. Na klubovej úrovni je najvyšší Bayern Mníchov s 15 hráčmi, o jedného menej má Manchester United. Vychutnať si túto svetovú elitu, prirodzene, niečo stojí. Lístok na otvárací zápas sa pohyboval na úrovni niečo pod päťsto dolárov a na finále atakuje hranicu 2 000 dolárov. Najlepší z najlepších si tento rok zmerajú sily v Rio De Janeiru na najväčšom štadióne Maracana, ktorý pohltí takmer osemdesiattisícový kotol fanúšikov. Napriek očakávaniam sa do finále neprebojovalo domáce mužstvo, ktoré si vylámalo zuby na Nemecku, ktoré zlomilo odpor brazílskych kanárikov šokujúcim výsledkom 7:1. Mužstvo to zlomilo a tak nedokázali dohrať úspešne ani boj o striebro a doma ostali ako sa hovorí bez trofeje. Majstrovská chuťovka však bola v znamení Nemecka s Argentínou, ktorej víťazstvu na trávniku nepomohol ani favorizovaný Lionel Messi a trofej putuje do Európy. Napriek tomu, že domáci futbalisti už zavesili kopačky na klinec, štadión bol vypredaný do posledného miesta. Aj to naznačuje, o aké peniaze ide v majstrovskom futbale.

Miliardy bežiace po trávniku

Majstrovstvá sú prezentáciou nielen futbalových výkonov, ale aj financií. Stabilne najsilnejšími partnermi futbalu sú spoločnosti Adidas, Nike a Puma, ktorým sľubuje sponzoring vygenerovanie obrovských tržieb. Nakrátko však neprídu ani účastníci turnaja. Majster sveta si odnesie sumičku 35 miliónov dolárov. Je to však nič oproti tomu, koľko miliárd dolárov sa pohybuje priamo na trávniku. Najlepší hráč súčasnosti Christiano Ronaldo sa predstaví v drese Portugalska. Má 29 rokov a je pre súčasný Klub Real Madrid oporou, rovnako ako pre národné mužstvo. Anglický klub za jeho prestup v roku 2009 ponúkol 93,6 milióna eur a ročný plat tohto športovca sa pohybuje na úrovni 21 miliónov dolárov. Ďalšou hviezdou, ktorá už v počiatočných zápasoch ukazuje svoju cenu je Lionel Messi, extrémne bonitne platený futbalista, ktorému na účet ročne pritečie 65 miliónov dolárov. Medzi hlavných favoritov celého turnaja však patrí mladučký Brazílčan Neymar. Pre svoje výkony, ale najmä dôraz na imidž a reklamu získal prezývku juhoamerický Beckham a môže byť jeho smelým nasledovníkom aj čo sa financií týka. Ako 22-ročný mladík behá po trávniku za ročný plat takmer 9 miliónov dolárov, ale ďalšie milióny k nemu pritekajú prostredníctvom reklamy. No práve faul tohoročných majstrovstvách a zlomenine v oblasti chrbtice vyradí mladučkého Neymara z hry na pol roka. Nemohol preto nastúpiť ani do posledných dvoch zápasov Brazílie, čo mnohí považujú za hlavný dôvod zlyhania tohto mužstva. Problémom však nie je len to, že Brazília prehrala. S každým zápasom, keď Neymar nenastúpi na trávnik totiž niekto prichádza o peniaze.  Futbal je doslova investičnou záležitosťou. Veď sledovanosť majstrovstiev prekonáva akékoľvek iné športové podujatie a finálový zápas každoročne láme rekordy v počte divákov pred televíznymi obrazovkami. Oplatí sa to sponzorom, televíznym spoločnostiam aj samotným hráčom. Vo futbale chce jednoducho každý skórovať. 

Majstrovstvá sveta vo futbale

Majú kratšiu históriu ako olympijské hry, no chvália sa omnoho vyššou sledovanosťou aj obľubou. Prvé futbalové majstrovstvá sa konali už v roku 1930. Hostiteľom bol Uruguaj, ktorý si pripísal aj prvé víťazstvo. Odvtedy sa konajú každé štyri roky s výnimkou druhej svetovej vojny, ktorá futbalové zápolenie prerušila. V začiatkoch sa víťazom udeľovala soška Zlatá Niké a súčasná trofej, ktorú poznáme, siaha do roku 1970. Meria 36 centimetrov, váži šesť kilogramov, je navždy putovná a z číreho osemkarátového zlata. Najviac gólov, spolu 15 na majstrovstvách sveta, strelil Brazílčan Ronaldo, ktorý však na tieto majstrovstvá nenastúpil, na troch turnajoch ich trafil spolu 15. Brazília je zapísaná zatiaľ v dejinách aj ako tím s najväčším počtom gólov a trofejí. Ostáva už len čakať, či pripojí aj ďalšiu.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow