30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

McLaren predstavil športový model 540C Coupé

NextFuture NextFuture NextFuture  1.6.2015 1.6.2015  

Automobilka McLaren opäť ukázala svoju športovú tvár. Pre autosalón v Šanghaji pripravila svoju novinku s označením McLaren 540C Coupé. Takto vyzerá zážitok zo športovej jazdy na britský spôsob. Automobilka pritom myslela aj na to, aby bolo toto auto súčasťou každodenného života svojho majiteľa.

 

Toto auto nadväzuje na model 570S Coupé. Športový ráz novému McLarenu dodáva predovšetkým motor. Model 570S Coupé poháňa 3,8-litrový, twin-turbom preplňovaný osemvalcový agregát s výkonom 533 koní pri 7 500 otáčkach za minútu. Motor dosahuje krútiaci moment 540 newtonmetrov (Nm) pri otáčkach od 3 500 do 6 500 za minútu. Auto dosahuje maximálnu rýchlosť vo výške 320 km/h. Z nuly na sto sa nový McLaren dostane za 3,5 sekundy, z pokoja na 200 km/h auto zrýchli za 10,5 sekundy. Nový McLaren je vybavený sedemstupňovou prevodovkou Seamless Shift Gearbox. Motor produkuje CO2 258 g/km emisií. Tento motor taktiež využíva technológiu stop-start, ktorá zvyšuje efektívnosť práce motora.

Výrobca uvádza, že McLaren 540C Coupé má suchú hmotnosť 1 311 kg, dĺžku 4 530 mm, šírku 2 095 mm a výšku 1 202 mm. Spoločnosť McLaren uvádza, že vozidlo je o 150 kg ľahšie ako najbližšie konkurenčné modely. Nový McLaren má obuté pneumatiky Pirelli P Zero na diskoch s rozmerom 19, prípadne 20 palcov.

Automobilka McLaren avizuje aj inovovaný systém odpruženia. Ten by mal zabezpečiť, že sa bude vozidlo cítiť dobre aj na cestách v meste a taktiež na okruhu. O pohodlie jazdy sa starajú aj nezávislé adaptívne tlmiče. V porovnaní s modelom 570S prešli tlmiče úpravami, McLaren 540C Coupé je vo väčšej miere určený na dennodenné používanie. Adaptívne tlmiče umožňujú nastaviť tri režimy jazdy. Tieto režimy sú označené ako „Normal“, „Track“ a „Sport“.

Zvládať riadenie v zákrutách vodičom pomáha systém Brake Steer pribrzďujúci vnútorné koleso. Tieto brzdy sú odvodené od brzdových systémov, ktoré sa používajú v monopostoch Formuly 1. Umožňujú neskoršie brzdenie a zároveň sa sila motora pri výjazde zo zákruty uplatní skôr.

Auto ponúka kožený interiér, pričom dominantou je sedempalcová dotyková obrazovka IRIS, ktorá umožňuje ovládanie DAB rádia, rozhrania bluetooth či satelitnej navigácie. Automobilka McLaren sa pri tvorbe interiéru zamerala na jeho ergonómiu a na to, aby mali pasažieri dostatok priestoru. Línie vonkajšej karosérie preniesli dizajnéri aj do interiéru. Dôraz taktiež kládli na to, aby mal vodič dobrý výhľad okolo seba.  

Automobilka McLaren ohlásila, že nový model bude k dispozícii na trhoch vo viac ako tridsiatke krajín sveta. Vôbec však nejde o lacnú záležitosť. Najlacnejší McLaren 540C Coupé má na cenovke sumu 126-tisíc britských libier. 

Zdroj a foto: McLaren

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow