24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Menej je viac

Jim Heidema Jim Heidema Jim Heidema  20.5.2015 20.5.2015  

Ako možno niektorí z vás vedia, minulé leto sme sa s manželkou presťahovali na ďaleký sever Kanady, aby sme pomohli s výchovou nášho vnuka. Sťahovali sme sa z mesta so štyristotisíc obyvateľmi do mestečka, ktoré má dvetisícpäťsto obyvateľov. Toto mestečko Fort Smith v Severozápadných teritóriách je taktiež etnicky rozmanitou komunitou. Máme tri etnické skupiny, pričom prvou sú takzvaní „First Nations peoples“ (predtým nazývaní rodáci), druhou sú tí, ktorí nie sú rodáci (všetci ostatní) a treťou sú miešaní obyvatelia nazývaní „Metis“ (majú väzby na First Nation).

 

Ako možno očakávate, štyristotisícové mesto bude mať všetky druhy služieb, reštaurácií, zábavných zariadení a solídnu infraštruktúru. Na druhej strane malé mesto s dvetisícpäťsto obyvateľmi bude mať všetkého menej, pričom menej sa zdá byť v tomto prípade viac.

V malom meste je človek nútený do častejšej interakcie s menším počtom ľudí. Vo všeobecnosti služby poskytuje menej ľudí. Je tu menej reštaurácií (počet: 4), menej čerpacích staníc (3), menej kliník a nemocníc (1), menej obchodov s potravinami (2), menej kaviarní (2), menej ciest a tak ďalej.

Pre osobu, ktorá potrebuje veľa rozptýlenia, by bolo malé mesto výzvou. Vzniklo niekoľko veľmi zábavných príhod o ľuďoch, ktorí sa trápili so životom v malom meste. Pracujem pre malého leteckého prepravcu. Zamestnávame veľa ľudí z juhu a títo ľudia prichádzajú z väčších miest. V Kanade máme rozsiahlu značku kaviarní s názvom Tim Hortons (podobná firma ako Starbucks). Po celej Kanade je týchto kaviarní už približne tisíc a sú už aj v USA.  Jeden z našich nedávno úspešných uchádzačov tu vo Fort Smith prijal inžiniersku pozíciu. Jedného dňa prišiel a zistil, že v meste nie je kaviareň Tim Hortons. Okamžite sa otočil a odišiel naspäť do svojho južného mesta. Bol som prekvapený, že táto osoba potrebovala konkrétnu značku kávy, aby bol jej život kompletný, alebo aspoň zvládnuteľný.

Ďalší človek sa rozhodol nenastúpiť do firmy, lebo v meste Fort Smith nemáme divadlo. Som si istý, že teraz počas čítania máte pocit, že dobrá kaviareň a divadlo sú veci, ktoré si vychutnávate. Som si však istý, že ak by neboli, váš život by sa neskončil.

Po takmer siedmich desaťročiach strávených na tomto svete som zistil, že mojimi najväčšími aktívami a radosťami sú rodina a priatelia. Hmotné zabezpečenie nie je najdôležitejšia vec v mojom živote.

Dovoľte mi podeliť sa s vami o to, čo mám naozaj rád na živote v malom meste. Keďže sa väčšina ľudí navzájom pozná a často sa denne a týždenne stretávajú, väzby medzi priateľmi sú omnoho pevnejšie. 

Keďže ide o malé mesto, ktoré je izolované (najbližšie mesto je tri hodiny cesty autom), je veľmi ľahké prejsť celé mesto. Cesta z jedného konca na druhý zaberie iba päť minút. 

V mojom meste väčšina vodičov cestou máva. Väčšina pracovníkov prichádza na obed domov so svojimi deťmi. Jediná zápcha sa vytvorí, keď rodičia vyzdvihnú alebo vyložia deti pred školou. Mimochodom, dopravná zápcha vo Fort Smith sú tri či štyri autá za sebou. Zdá sa, že ľudia nie sú netrpezliví. Ak dve autá zastavia uprostred cesty, aby si pasažieri pohovorili, ľudia sa nenahnevajú. Trpezlivo počkajú a potom pokračujú v ceste.

Hoci máme iba dva obchody s potravinami, ponúkajú široký výber potravín, k dispozícii je všetko, čo si zaželáte. Ceny sú tu vyššie, približne o štvrtinu až tretinu v porovnaní s cenami na juhu. Príjmy sú však taktiež vyššie.

Nedávno som letel na juh, do mesta, ktorého počet obyvateľov dosahuje 1,5 milióna. Požičal som si auto a cestoval po meste. Rýchlo som si uvedomil, že to mesto je neosobné a plné stresu. Zdá sa, že každý sa ponáhľa, aby sa niekam dostal. Zistil som, že život v malom meste odstraňuje množstvo vonkajšieho stresu.

Život v malom meste nie je pre každého, ale zdá sa, že mne to prináša do života veľkú hodnotu. V mojom prípade je menej určite viac!

Foto: Stockfresh

Foto: archív autora

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow