27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Merten Creativ – štýlová oslava 130. výročia vynálezu spínača

NextFuture NextFuture NextFuture  1.10.2014 1.10.2014  

Pred koncom 19. storočia bol svet vcelku tmavé miesto. Sviečky, svietniky, petrolejové a olejové lampy boli možno romantické, no asi by sme ich nevymenili za Edisonov objav. V roku 1879 svet uzrel svetlo žiarovky a veľmi rýchlo sa doňho zamiloval. Na kvalitné vypínače si však ešte musel chvíľu počkať.

Keď preskočí iskra

Začiatky elektrického osvetlenia však mali svoje muchy a v domácnostiach to poriadne iskrilo. Kontakty spínačov elektriny sa kvôli iskreniu rýchlo opotrebovali, nehovoriac o tom, že iste nebolo príjemné mať osobný kontakt s iskrami. Netrvalo však dlho a už o 5 rokov, v roku 1884, šikovný Angličan John Henry Holmes vynašiel novú spínačovú technológiu, ktorá sa používa dodnes. Spoločnosť Schneider Electric sa hrdo hlási k vynálezu a pri príležitosti 130. výročia tejto významnej „vypínačovej“ udalosti na trh prináša inováciu v podobe prvého personalizovaného vypínača Merten Creativ. Samozrejme, so špičkovým spínačom QuickFlex.

Hore či dole? Pri stole či pri dverách?  

Prvými modelmi boli otočné vypínače, ešte v iskriacom režime. Neskôr ich nahradili páčkové či tlačidlové a tesne pred prvou svetovou vojnou kolískové modely. Ak ste v dvadsiatych rokoch minulého storočia vošli do miestnosti, k vypínaču ste museli prejsť veľa krokov, kým ste zažali svetlo. Šlo o pozostatok z čias plynových lámp a sviečok, ktoré domáci rozsvecovali ručne a v tesnej blízkosti. Vypínače pri vchode do miestnosti boli v tom čase považované za luxus, dobové inštalačné knihy ich uvádzajú ako „najdrahšiu alternatívu“.

„Vypínačové“ zvyklosti sú odlišné dodnes. Viete, v ktorej polohe má byť svetlo vypnuté a v ktorej zapnuté? Banálna vec, ktorá sa však, nevedno prečo, líši podľa krajín. Kým v USA a Kanade je obvyklé, že pri zapnutom svetle je vypínač stlačený hore, vo Veľkej Británii, Austrálii, či na Novom Zélande je stlačený dole. U nás je bežný americký model.

Cesta dizajnu

Kým dnes je bežné, že nad dizajnom vypínačov sa zamýšľa len málokto, pohľad na vývoj dizajnu vypínačov hovorí jasne: tak isto, ako každý iný spotrebný dizajn, aj ten „vypínačový“ sa vyvíjal s duchom doby. Dnes obvykle prevažuje ergonómia nad experimentom, takže otočný či tlačidlový vypínač je skôr raritou. No stále existuje množstvo variácii klasického klapkového systému, ktoré netreba hádzať do jedného vreca. Merten Creativ je jednou z dizajnovo najinovatívnejších možností, po ktorej môžme siahnuť. Personalizovaný vypínač bude niesť špecifický rukopis, až kým vás neomrzí a nezmeníte ho. Stačí si na podklad vytlačiť či nakresliť nový vzor a máte nový, originálny model. 

Zdroj: TS Schneider Electric

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow