24. september 2020. Ľuboš, Ľubor. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Mesto kúpeľov Víkend v Budapešti

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  25.3.2015 25.3.2015  

123! To nie je odpočítavanie, ale počet termálnych prameňov na území mesta Budapešť. Maďarsko nie je krajina, kde sa dá vyraziť za horskou turistikou, no čo príroda ubrala na hornatosti, to vložila do podzemného bohatstva. Maďarsko má tisíce prameňov s liečivou vodou a Budapešť sa stala vychýreným európskym hlavným mestom kúpeľníctva. Leží len pár kilometrov od Bratislavy a je ako stvorená na víkendový wellness relax.

 

Rimania vedeli, čo je dobré

Kúpeľníctvo ako také bolo preslávené práve rímskymi zážitkovými kúpeľmi. Hody v teplých prameňoch boli často spojené so sexuálnymi radovánkami. Rím ako dekadentné mesto svojej doby spravilo z kúpeľníctva nástroj rozkoší. Rím sa však v porovnaní s termálnym bohatstvom Budapešti môže ísť hanbiť do kúta, a preto oblasť dnešného hlavného mesta Maďarska kolonizovali medzi prvými. Tie najstaršie kúpele boli postavené v tomto období, no dnes už takmer vymizli prvky rímskej architektúry a väčšina kúpeľov je postavená v časoch tureckého obdobia. Budapešť bola v roku 1934 oficiálne pomenovaná ako mesto kúpeľov. Svoj potenciál a turistickú atraktivitu spojila práve s horúcimi prameňmi a dnes sú kúpele cieľom cesty ako domácich, tak aj zahraničných návštevníkov. Stačí zájsť na správnu adresu, kúpiť si lístok a preniesť sa do siedmeho neba starostlivosti a rozkoší budapeštianskych kúpeľov.

Muži, ženy aj mix

Budapeštianske kúpele si držia istú tradíciu, ku ktorej patrí, že muži a ženy sa kúpu oddelene. Je to prežitok minulosti, hoci najmodernejšie kúpele už nechávajú vstup bez obmedzení pohlavia. V najstarších a najväčších Széchenyi kúpeľoch sa kúpu muži aj ženy spoločne, ale napríklad Rudas má stále zavedené dni, keď je povolené kúpanie mužov, žien a pre odvážlivcov sú aj dni zmiešaných skupín. Pre návštevu konkrétnych kúpeľov je preto dobré oboznámiť sa, aký majú deň a či je kúpanie spoločné. S partnerkou v jednom bazéne totiž nepochodíte vždy. Pre niektorých návštevníkov kúpeľov je však segregácia stále žiaduca, keďže v kúpeľoch sa chodí prevažnú časť pobytu bez plaviek.

Széchenyi

Najstaršie, najväčšie, skrátka naj kúpele, ktoré stavajú na svojom tradičnom historickom vyžarovaní. Neobarokové prostredie je unikátom, kde sa budete cítiť skvostne, akoby ste prekročili nielen bránu do sveta vody, ale aj do inej dimenzie. Kúpele sú otvorené vďaka horúcej vode celoročne a kúpať sa v okolí historických skvostov, keď je všade navôkol snehová nádielka, má neopísateľné čaro. Tradičný ráz si však vypýtal daň v podobe menej moderných šatní či skriniek na prezlečenie. Na druhej strane 18 bazénov necháva dostatok priestoru aj keď je plno. Sauna, masáže, všetko, čo hrdlo ráči, si tu môžete dopriať naplno.

Gellért

Kúpele, ktorým vládne secesný duch. Výhodou budapeštianskych kúpeľov v tradičnom štýle je ich noblesa. Majú len trinásť bazénov, ale osviežiť sa sem dá prísť už o šiestej hodine ráno. Komplex obsahuje aj saunový svet. Bazény napustené liečivou vodou obsahujú vápnik, horčík, lúhy, chloridy, sírany aj fluoridy. Sú doslova na predpis všetkým ľuďom s problematickým pohybovým aparátom, zápalmi kĺbov aj chronickými bolesťami chrbtice.

Rudas

Ich autorom je Pasha Sokoli Mustapha z Turecka a písal sa rok 1560, keď ich otvorili. Dnes sú skutočným pokladom s veľkými „sálami“ tureckého štýlu. Platí tu delenie na vstupy pre mužov a ženy. Kúpele sú otvorené od skorého rána do neskorých nočných hodín, využiť sa dá aj víkendové nočné kúpanie. Pokladom je najmä saunový svet, ale rovnako aj sedem bazénov s vodou medzi 16 až 42 stupňami Celzia. Kúpele majú ešte jednu zvláštnosť, v roku 1988 sa objavili vo filme Červená horúčka s Arnoldom Schwarzeneggerom.

Lukács

Dalo by sa povedať, že ide o klasický liečebný dom s piatimi bazénmi. Zaujímavosťou je bazén pre ženy, pre mužov a bazén fancy, pre tých, ktorí sa neboja zmiešaného kolektívu. Stačí si vybrať a môžete sa kúpať vo vode od 22 do 33 stupňov Celzia. Parný kúpeľ a sauny sú už, samozrejme, štandardom. Kedysi práve tieto kúpele patrili k najobľúbenejším, veď ich história siaha už do roku 1894, keď boli aj najväčšími kúpeľmi v meste. Dýchajú nostalgiou a relax tu nájde každý, liečba sa oplatí pre tých, ktorí majú problémy so žlčníkom, trávením a obličkami.

Király

Kolekciu historických kúpeľov uzatvárajú najmenšie kúpele Király so štvoricou bazénov a saunou pre dvoch. Sú viac historickým skvostom, ale evokujú časy tureckej okupácie a pôvodnej architektúry. Dokonca aj mnohé zo stien nesú ešte pôvodné reliéfy zo šestnásteho storočia. Ide o unikát, ktorý sa oplatí vidieť aj ako múzeum.

Moderné kúpele pre hedonistov

Historické kúpele ponúkajú skĺbenie relaxu a tradície. No často je potrebné prižmúriť oči nad komfortom prezliekarní či priestorov, ktoré sa nedali prispôsobiť najmodernejším trendom. Pre milovníkov luxusu v súčasnom ponímaní však Budapešť ponúka aj moderné kúpeľné centrá. Jedným z nich je Four Seasons Gresham Palace. Budova je jednou z najkrajších secesných pamiatok a kúpele s wellness sa nachádzajú na najvyššom poschodí. Ide o najluxusnejší štýl budapeštianskych kúpeľov. Luxusné šatne, exkluzívna starostlivosť, vstup približne desaťkrát drahší ako do klasických liečebných centier. Na druhej strane cítiť sa rozmaznávaný ako rímsky cisár nie je lahôdka na každý deň. Zaujímavým tipom pre náročných je aj Danubius Health Spa Margitsziget na Margarétinom ostrove. Ide o jeden z prvých kúpeľných hotelov v oblasti a dodnes si drží vysoký štandard. Hoci už takmer žiadny budapeštiansky hotel nie je bez wellness centra, Health Spa Margitsziget ponúka od soľnej jaskyne, cez procedúry, viacero bazénov, po masáže a telesný oddych pre každého. Všetko vo vysokom štandarde a nie je tajomstvo, že biznismeni si práve v hotelových kúpeľoch doprajú oddych spojený aj s obchodnými rokovaniami. Veď príjemný oddych v bazéne je často lepšia investícia ako kilometre nachodené pri golfe.

Foto: Rudas, Four Seasons

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow