13. august 2020. Ľubomír. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Mikroriasy v našom jedálničku

NextFuture NextFuture NextFuture  26.3.2015 26.3.2015  

Existuje viac ako 25 000 druhov rias, z toho len niekoľko desiatok je konzumovateľných, a len pár z nich je prospešných pre ľudský organizmus.

 

Riasy sa nachádzajú vo vode, v pôde, na skalách, rastlinách. Ich veľkosť môže byť od jednobunkových až po obrie, s dĺžkou viac ako 45 metrov. Makroriasy sú veľké ako morské rastliny, mikroriasy sú mikroskopické. Z tých pár druhov konzumovateľných a zdraviu prospešných sú známejšie morské riasy: wakame, kombu, arame, hijiky či obľúbená nori, používaná na prípravu suši. Väčšinu morských rias je nutné pred konzumáciou tepelne upraviť. Naopak, spracovanie za studena si vyžadujú sladkovodné riasy chlorella a spirulina. Tieto sa dostávajú v posledných rokoch aj u nás do širšieho povedomia.

Sladkovodné mikroriasy chlorella a spirulina patria k najstarším organizmom na Zemi. Už odpradávna sú využívané ako vysoko koncentrovaný zdroj živín, predovšetkým bielkovín (neesenciálne a esenciálne aminokyseliny), minerálnych látok, vitamínov a fytonutrientov. V oblastiach, kde tvoria prirodzenú súčasť jedálnička ako je Japonsko či Taiwan, sa pozoruje nižší výskyt srdcovo-cievnych ochorení, obezity aj cukrovky. Ľudia v týchto krajinách sú zdravší a vitálnejší. Pretože chlorella a spirulina neobsahujú takmer žiadne tuky, oproti rybám sa v nich neakumulujú toxické látky, ktoré sa môžu vo vodných plochách vyskytovať (perzistentné polychlorované bifenyly, ťažké kovy a pod.).

Chlorella je jednobunkový organizmus, ktorý žije na našej planéte už približne dva milióny rokov. Táto smaragdovozelená mikroskopická riasa obsahuje najväčšie množstvo chlorofylu zo všetkých známych rastlín. Výnimočná je však najmä vďaka rastovému faktoru – CGF (Chlorella Growth Factor). Ide o komplex živín, ktorý urýchľuje rast a vývoj nových buniek v organizme. Spirulina, modrozelená mikroriasa, či skôr sinica, je jednou z najvýživnejších a najkomplexnejších prírodných potravín. Okrem chlorofylu a betakaroténu obsahuje aj veľa fykocyanínu, antioxidantu, ktorý jej dodáva charakteristický modrastý odtieň. Aj spirulina je súčasťou ľudskej stravy už dlhé stáročia.

No rovnako ako napr. paradajka, aj chlorella a spirulina môžu mať rôzne zloženie a chuť, v závislosti od pôvodu. Obidva druhy mikrorias získavajú energiu pomocou fotosyntézy, preto potrebujú veľa intenzívneho slnečného svetla. Odroda, podmienky pestovania či spôsob spracovania ovplyvňujú obsah a využiteľnosť živín. Chlorella a Spirulina Green Power sa pestujú a spracovávajú na Taiwane, v ideálnych klimatických podmienkach. Majú tam dostatok tepla a prirodzeného slnečného žiarenia ale zároveň sa dodržiavajú prísne hygienické predpisy. Tablety sú vyrábané za studena, neobsahujú žiadne prídavné ani poťahové látky. Len čistá sušená biomasa sladkovodnej riasy stlačená do tablety.  Vďaka pravidelným testom sú dostupné aj konkrétne výživové hodnoty. Vieme presne, čo do tela dávame a aký efekt to môže priniesť. 

Chlorella Green Power je čistá Chlorella pyrenoidosa v tabletách. Táto odroda má pevnú bunkovú stenu. Jej narušením sa sprístupnia živiny a zvýši stráviteľnosť chlorelly. Tablety majú vysoký obsah železa, zinku a vitamínu A. Tento vitamín podporuje zdravie slizníc, pokožky, dobrý zrak aj celkovú imunitu. Zinok zas prispieva k plodnosti, správnej reprodukčnej funkcii, reguluje hladinu testosterónu v krvi. Pomáha tiež udržiavať zdravé kosti, vlasy, nechty. Železo podporuje tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka v tele. Obsiahnutý biotín má priaznivý vplyv na nervy a psychiku. Riboflavín podporuje látkovú premenu a chráni bunky pred oxidačným stresom. Železo a zinok vplývajú pozitívne aj na pamäťové funkcie.

Tabletami Spirulina Green Power vieme pokryť odporúčanú dennú dávku vitamínov A, D a K, takmer polovicu dennej dávky železa, doplníme chróm, vitamíny skupiny B. Železo pomôže pri látkovej premene, podporí prenos kyslíka do celého tela, čím prispeje k správnej činnosti životne dôležitých orgánov. Vitamín D dopomôže k zdravým kostiam, zubom, podporí funkciu svalov, zlepší využitie vápnika a fosforu. Správnu zrážanlivosť krvi a zdravie kostí podporí aj vitamín K. Nielen diabetici ocenia účinok chrómu, ktorý prispeje k regulácii hladiny glukózy v krvi. Vitamín A, rovnako ako v prípade chlorelly, prispeje k udržaniu zdravých slizníc, pokožky, dobrého zraku, posilní imunitu.

Telo máme na celý život len jedno, nedá sa vymeniť ako domáci spotrebič, vyžaduje si najväčšiu starostlivosť. Pestrý, výživovo bohatý jedálniček je dôležitý pre energiu, no najmä pre naše fyzické a psychické zdravie. Kvalitný výživový doplnok nám v tomto môže byť nesmiernou oporou. 

 

E-shop: www.ZdraviePreVas.sk

Green Power Company, s. r. o.
Mlynské Nivy 71, 821 05 Bratislava Info a objednávky: 0918 890 050

Zdroj a foto: Green Power Company, s. r. o.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow