19. október 2020. Kristián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Mini prvýkrát ponúka hybridný motor. Dostal ho nový model Countryman

NextFuture NextFuture NextFuture  1.12.2016 1.12.2016  

Mini Countryman je najväčšie vozidlo, ktoré táto automobilka ponúka. Po úpravách, ktoré spoločnosť Mini predstavila, bude ešte väčšie a širšie. Navyše je to prvý model v 57-ročnej histórii značky, ktorý je k dispozícii s hybridným motorom.

 

Nový Countryman je v porovnaní so svojím predchodcom robustnejší. Je o 20 centimetrov dlhší a o 3 centimetre širší. Rázvor narástol o 7,5 centimetra. Objem batožinového priestoru je 450 litrov, dá sa zvýšiť na 1 309 litrov.

Automobilka taktiež sľubuje novú generáciu motorov a prevodoviek, aj nový systém pohonu všetkých štyroch kolies. Nový je aj centrálny panel s dotykovou obrazovkou s veľkosťou 8,8 palca.

Veľkou novinkou je však hybridný model Mini Cooper S E Countryman ALL4. Bez využitia spaľovacieho motora je tento hybrid podľa výrobcu schopný prejsť vzdialenosť do 40 kilometrov. Maximálna rýchlosť pri čisto elektrickej prevádzke sa vyšplhá na 125 km/h.

Toto vozidlo zažije oficiálnu premiéru na autosalóne v Los Angeles vo februári 2018. Na trh vstupuje s dvomi benzínovými agregátmi a dvomi naftovými motormi, piatou pohonnou jednotkou je hybrid.

Slabší benzínový motor je trojvalec s objemom 1 499 cm3, výkonom 136 koní a maximálnym krútiacim momentom 220 Newtonmetrov (Nm). Silnejším benzínovým motorom je štvorvalec s objemom 1 998 cm3, ktorý ponúka výkon 192 konských síl a maximálny krútiaci moment 280 Nm.

Obidva naftové agregáty sú štvorvalcové s objemom 1 995 cm3. Slabšia pohonná jednotka dosahuje výkon 150 koní a maximálny krútiaci moment 330 Nm. Živší agregát ponúka 190 koní a maximálny krútiaci moment 400 Nm.

Hybridný pohon pozostáva z trojvalcového motora a elektromotora. Spaľovacia jednotka má objem 1 499 cm3 a výkon 136 koní. Elektrický motor dosahuje výkon 88 koní. Hybridný systém teda súhrnne ponúka 224 koní a krútiaci moment 385 Nm.

Do tohto modelu sa bude montovať šesťstupňová manuálna prevodovka, prípadne šesťstupňová automatická prevodovka. Osemstupňová automatická prevodovka je k dispozícii pre výkonnejší benzínový motor a slabší naftový motor. V prípade silnejšieho naftového motora je osemstupňový automat štandardom.

Systém pohonu všetkých štyroch kolies bude k dispozícii s každým motorom. Výrobca uvádza, že systém elektronickej kontroly pohonu všetkých kolies je prepojený so systémom DSC (Dynamic Stability Control). Vozidlo teda podľa automobilky Mini bude rozdeľovať silu do jednotlivých kolies v závislosti od okamžitej situácie na ceste.

Štandardne je auto Mini Countryman vybavené kolesami s rozmerom 16 palcov, niektoré varianty modelu majú sedemnásťpalcové disky, v rámci voliteľnej výbavy môže mať nové Mini kolesá do veľkosti 19 palcov.

Systémy automobilu umožňujú vodičovi vybrať si z troch jazdných režimov. K dispozícii je model Mid, Sporty a Green. V rámci týchto režimov automobil upraví svoje nastavenia. Týka sa to napríklad prevodovky, riadenia, tlmičov, ale aj zvuku motora a elektronických funkcií motora. Okrem štandardnej prevádzky je teda možné zvoliť športové nastavenie, prípadne ekologickejší režim jazdy.

Zdroj a Foto: BMW Group

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow