16. január 2021. Kristína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Módni dizajnéri s prívlastkom „naj“

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  27.6.2016 27.6.2016  

Móda sa z roka na rok mení, ale v pravidelných intervaloch sa aj vracia a recykluje. Jej dejiny píšu ľudia, ktorí určujú, čo „letí“, a občas zmenia pravidlá obliekania razantným spôsobom. Špičkových dizajnérov, ktorí sa stali legendami, prípadne držia kormidlo a určujú smer v móde ešte aj dnes, však nie je mnoho. Predstavíme si aspoň niektorých z nich.

 

Coco Chanelová

Prínos tejto ženy do sveta módy je taký závažný, že dodnes sa jej meno spája s kvalitnou módnou značkou a jednoducho každý, kto staví na Chanel, bude v kurze. Francúzska milovníčka šiat, vlastným menom Gabrielle Bonheur Chanel, však paradoxne nepatrila k ženám s typickými zaoblenými ženskými krivkami, čo sa podpísalo aj na jej tvorbe. Do dámskej módy priniesla prvky pánskej módy. Ako prvá predstavila v dámskej móde kostým s nohavicami. Jej šaty boli v zásade jednoduché, ale zároveň veľmi progresívne a až neuveriteľne „šik“. Žila na prelome 19. a 20. storočia a jej príbeh je zaujímavý nielen z hľadiska prínosu pre módu, ale aj ako príklad húževnatosti, keď sa chudobnému dievčaťu podarilo vybudovať jednu z najprestížnejších značiek. Vždy to síce nebolo len o práci a talente, dôležitú úlohu v jej živote zohrali aj bohatí muži. Sen o veľkej móde sa začal rodiť už v roku 1903, keď nastúpila ako obyčajná šička detských výbavičiek do priemyselnej výroby. V tomto však nevidela zmysel, a tak už o päť rokov spievala vo francúzskych krčmách. Tu si ju všimli mnohí vplyvní muži, s ktorými sa zblížila. Asi jej najznámejším milencom bol diplomat Arthur Capela, ktorý jej finančne umožnil otvoriť si vlastný butik. Práve v ňom začínala vytvárať nové modely pre francúzsku vyššiu spoločnosť ešte v čase, keď sa nosili korzety. Jej nový štýl však spôsobil revolúciu a Coco vyniesol do hviezdneho neba. Keďže dobre vedela, čo žena potrebuje, súčasne so šatami začala predstavovať aj nápadité vône a nové parfumy, ktoré jej ducha stelesňujú až do dnešných čias. Jej slogan, že móda zmizne, ale štýl zostane, je aktuálny aj dnes.

Klan rodu Versace

Nestáva sa často, aby sa na poli módy úspešne etablovali súrodenci. Vetva Versace je v tomto skôr výnimočná. Hlavným zakladateľom značky bol Gianni Versace, kráľ talianskej módy, ktorý v roku 1989 debutoval svojou prvou kolekciou. Uchvátila luxusom, vysokou mierou zdobnosti a až barokovou riasenosťou. Versace bol nielen vizionár a dizajnér, ale aj vynikajúci marketingový guru, ktorý dokázal spraviť zo značky, ktorú mnohí označili až za gýčovú, kult luxusu. Jeho modely si obliekali najznámejšie hviezdy šoubiznisu a umenia. V roku 1997 ho však zastavila guľka vraha. Po jeho smrti z tieňa vystúpila Gianniho sestra Donatella, ktorá síce po boku svojho staršieho brata tvorila vlastné modely, no pozornosť na jej prácu sa upriamila až po bratovom skone. Dnes je viceprezidentkou skupiny Versace a stále zostáva aj významnou návrhárkou, ktorá sa snaží robiť svet krajším a luxusnejším.

Karl Lagerfeld

Muž po osemdesiatke s dušou mladého chlapca. Tak hovoria o jednom z najuznávanejších a zároveň najvplyvnejších svetových módnych návrhárov od druhej polovice 20. storočia až po dnešok. Je kontroverznou postavičkou, ktorá je podpísaná pod excelentnými kúskami módy, ako napríklad sprchové šaty či slávna čierno-biela kolekcia, do ktorej obliekol hviezdy porno priemyslu a ulice. Stala sa jednou z najkontroverznejších prezentácií, počas ktorej odišlo priamo zo sály niekoľko módnych znalcov vrátane šéfredaktorky módnej biblie, časopisu Vogue. Zabezpečoval kostýmy na svetové turné popových hviezd Madonny či Kylie Minogueovej. Je výstredný a nepredvídateľný. Dnes je však upísaný značke Chanel ako hlavný módny návrhár, a túto pozíciu zastáva už od roku 1982. Prepožičiava jej dnes svoju precíznosť a zmysel pre luxus.

Karl Lagerfeld necháva svoje nápady niekedy poriadne uletieť. Tie však podpisuje svojím vlastným autogramom. Okrem šiat sa zanietene venuje aj fotografovaniu. Miluje najmä akty a netradičné kompozície.

Karl rozhodne nepatrí k návrhárom, na ktorého vzhľad by ste si nevedeli spomenúť. Naopak, zo svojej typickej vizáže vytvoril karikatúru, ktorá ho okamžite identifikuje. Tá sa s jeho tvorbou spája dokonca omnoho výraznejšie ako podpis alebo logo značky. 

Ralph Lauren

Silný príbeh značky a silný príbeh muža, ktorý sa zo syna ruských robotníkov vypracoval na pravého multimilionára a splnil si svoj osobný americký sen. Založil značku s názvom Polo Ralph Lauren a stal sa okrem módneho dizajnéra aj tvorcom parfumov. Začal otvárať vlastné predajne a jeho portfólio dnes zahŕňa aj domáce potreby, bytové doplnky či nábytok. Všetko v originálnom dizajne s prvkami noblesy. Je známy svojou kolekciou luxusných automobilov. Môže si to dovoliť, má takmer osemdesiatku, ale v januári minulého roka sa umiestnil v rebríčku Forbes na 115. mieste medzi najbohatšími ľuďmi planéty. Jeho majetok sa odhaduje na viac ako 8 miliárd dolárov. Má nielen nos na módu, ale aj na budovanie značky. Preto má úspech, ktorý mnohí nápadití návrhári nikdy nedosiahli.

Vera Wangová

Dá sa povedať, že dnes hýbe svetom módy práve táto 66-ročná žena. Jej modely sú podložené históriou, keď bola dlhé roky editorkou magazínu Vogue a neskôr pracovala aj pre Ralpha Laurena. Svoje vlastné sny o pekných šatách začala stvárňovať do svadobnej kolekcie, ktorú predstavila svetu v roku 1990. Získala také priaznivé ohlasy, že do svadobného obliekla aj celebrity ako sú Ivana Trumpová, Campbell Brownová, Alicia Keysová, Mariah Careyová, Victoria Beckhamová, Avril Lavigneová, Jennifer Lopezová a mnoho ďalších. V jej šatách sa objavuje aj súčasná prvá dáma USA, Michelle Obamová. Nie je to len svadobná móda, ale aj vysoký štýl spoločenských šiat, plných elegancie a vkusu. Bez zbytočného prepychu v kvalitnom spracovaní a decentnom štýle. Kolekciu Very Wangovej vynieslo do neba predstavenie v rámci seriálu Sex v meste. Aj preto dnes určuje nákupné zvyky moderných žien nielen v Amerike.

Foto: Shutterstock

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow