26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

NA BRATISLAVSKOM KORZE OTVORILI GALLERY BAR MOARÉ

NextFuture NextFuture NextFuture  10.8.2015 10.8.2015  

V bratislavskom Starom Meste na Laurinskej ulici otvorili v stredu, 29. júla, nový podnik MOARÉ s konceptom Gallery&Bar. Okrem slávnostného programu počas otváracieho večera mohli hostia ochutnať kvalitné vína s degustačným menu. Trojpodlažným originálnym priestorom hostí previedla autorka interiéru i samotný majiteľ.

 

Prekvapením slávnostného večera bolo tanečné bojové umenie capoeira, ktoré predviedli umelci z Academia universum na ulici pred podnikom MOARÉ. Temperamentné predstavenie sprevádzané bubnovou show Campana Batucada v rytme samby na chvíľu zastavilo život na Laurinskej ulici a vytvorilo kultúrny zážitok nielen pre pozvaných hostí, ale aj viac než tri stovky náhodných divákov. Program pokračoval jazzovou improvizáciou známeho saxofonistu Nikolaja Nikitina.

Večer zavŕšila degustácia moravských vín z vinárstva Maňák, ktoré sa spolu s rakúskymi vínami nachádzajú v pravidelnej ponuke MOARÉ. „Ťažiskom nápojového lístka sú vína z Moravy, malokarpatskej a burgenlandskej oblasti. V jedálnom menu nájdete poctivé domáce polievky a nátierky, sladké aj slané pečivo. Do budúcna rátame tiež s hlavnými jedlami zo slovenskej kuchyne, ktoré budú podávané v novej modernej prezentačnej rovine,“ vysvetľuje Ján Mičík, majiteľ gallery baru MOARÉ. Jeho hlavným zámerom bolo prepojiť jedinečné miesto s kvalitnou autentickou ponukou jedál.

Interiér

Päť rokov opustený a zdevastovaný priestor v budove Primaciálneho paláca pretvoril J. Mičík v spolupráci s dizajnérkou Ing. arch. Júliou Kunovskou na originálny gallery bar. Prestavba do dnešnej podoby trvala viac než jeden rok a bola zabezpečená z veľkej časti svojpomocne.

Zámerom architektonickej koncepcie bolo dosiahnutie symbiózy medzi pôvodnou stavbou a novým architektonicko-výtvarným návrhom. Ťažiskom je drôtená textília, ktorá je  v štrukturálnom reliéfnom zoskupení podhľadov tvarovaná pre každý priestor iným spôsobom. V jej vrstvení vzniká vizuálny efekt moaré, čo sa prenieslo aj do názvu gallery baru MOARÉ. V priestore podniku sa efekt prejavuje ako vlnenie, ktoré v interakcii s meniacou sa ilumináciou symbolizuje jednak premenlivosť života, ale zároveň aj filozofiu „byť na jednej vlne“. A to nielen so zákazníkmi, ale aj s aktuálnymi trendami v gastronómii.

„Drôtené prvky interiéru sú odkazom na tradíciu drotárstva, ktoré má výnimočné postavenie v národnej histórii Slovenska. Jeho výtvarný posun do úžitkového umenia a dizajnu je motívom mojej životnej tvorby ako aj architektonického konceptu a dizajnu gallery baru Moaré,“ hovorí Júlia Kunovská. Priestor MOARÉ sa stal tiež inšpiráciou pre básnika Zbignewa Macheja, ktorého verše sú prezentované na čelných stenách vo výtvarnom spracovaní grafičky Zuzany Chmelovej.

Motto gallery baru „počúvajme sa a rozprávajme sa“ výtvarne symbolizuje ústredný visiaci kovový objekt – špirála, ktorý je akýmsi prijímačom a súčasne aj vysielačom v univerze. Tento objekt sa preniesol do loga podniku a táto špirála predstavuje vzájomné priateľské porozumenie. Princíp spájania sa deklaruje MOARÉ aj prostredníctvom menšieho multifunkčného priestoru v podzemí. „Túto miestnosť chceme poskytnúť bezodplatne občianskym združeniam, neziskovým organizáciám a záujmovým skupinám na stretnutia, diskusie alebo prezentácie. Zároveň bude fungovať aj ako malá galéria, na podporu slovenského výtvarného umenia,“ vysvetľuje ďalší rozmer gallery bar MOARÉ majiteľ Ján Mičík.

Zmenu priniesol gallery bar MOARÉ nielen na ulicu Laurinská, ale aj do života samotnému majiteľovi. „Je to pre mňa osobne začiatok nového života a výrazný odklon od toho doterajšieho,“ zdôveril sa J. Mičík, ktorý predtým 12 rokov pôsobil v korporátnej IT sfére a vytvorenie priestoru blízkych stretnutí je pre neho splneným snom.

Zdroje a foto: MOARÉ

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow