29. september 2020. Michal, Michaela. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Na plese suverénne. Vyhnite sa spoločenským lapsusom!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  17.1.2017 17.1.2017  

Ples predstavuje spoločenské podujatie najvyššej úrovne, a hoci sú pravidlá etikety nemenné a striktne džentlmenské, málokto pozná podrobne všetky nuansy plesovej zábavy.

 

Celebrity je najlepšie pozdraviť

Na každom plese platí jedno pravidlo: Neuvádzať nikoho do rozpakov ani nepríjemnej situácie. Často sú súčasťou plesov aj vážené osobnosti, celebrity. Ako sa teda správať, keď máme tú česť sedieť s nimi pri jednom stole? Vhodné je pozdraviť, prípadne zaželať príjemný večer. Týmto osobe skladáte úctu. Vyslovene nevhodné je tváriť sa so známou osobnosťou ako kamarát a vyťahovať za stolom historky, kde ste sa náhle videli pred dvoma rokmi na podobnej udalosti. Málokedy si to vyššie postavená osoba pamätá a ak by aj spomienka v jej hlave skrsla, nie je to vhodné otvárať. Pred ostatnými to môže vyznieť ako vystatovanie sa a narúša sa príjemná atmosféra večera.

 

Koho je pečivo?

Každý raz príde na ples prvýkrát a často sa mu môže zakrútiť hlava z príborov, pohárov, pečiva a ak sú hostia usadení blízko pri sebe, niekedy nie je jasné, ktoré je vaše dezertné pečivo k predjedlu alebo na občerstvenie. Tu platí zásada, že po ľavici. Na opačnej strane by ste sa dopustili spoločenského faux pas v podobe neúmyselnej krádeže.

 

Pozor na predmety na zemi

Niekedy sa stane, že na zemi skončí papierový obrúsok, nožík alebo vidlička. Čokoľvek. Sila zemskej príťažlivosti sa jednoducho nevyhýba ani plesovej sezóne. V takomto prípade už zo zeme žiadny predmet nedvíhame. Je jedno, či ste na vine pádu vy, alebo niekto iný, je potrebné diskrétne zavolať obsluhu a upozorniť ju na problém, alebo spadnutý predmet topánkou posunúť do bezpečia, aby sa na ňom niekto nepošmykol. Pozor však na to, koho oslovíte. Môže sa stať, že si s personálom pomýlite napríklad niektorého z účinkujúcich alebo hudobníkov. Takéto prípady sa skutočne stávajú a je to väčší prešľap, akoby ste predmet v tichosti zdvihli a odpratali.

 

 

Ples nie je miesto na extravagantné výstrelky a plávanie proti prúdu.

 

 

Rešpektujte dress code

Na pozvánke na ples musí byť stanovený a od hostí sa jednoducho vyžaduje, aby ho dodržali. Ples nie je miesto na extravagantné výstrelky a plávanie proti prúdu. Vždy je vhodné informovať sa na základné pravidlá obliekania v príslušnom štýle, ako vzbudzovať pozornosť.

 

 

Platí zásada, že ples nie je zoznamovací večierok, a preto je slušné tancovať len s partnerom či partnerkou, s ktorou ste na ples prišli.

 

 

Ovládať tanečné kroky nestačí

Okrem tanečného majstrovstva je na plese vhodné poznať aj pravidlá, ako k samotnému tancu pristupovať. Platí zásada, že ples nie je zoznamovací večierok, a preto je slušné tancovať len s partnerom či partnerkou, s ktorou ste na ples prišli. Za akceptovateľné sa ešte považuje, ak muž vyzve do tanca inú ženu, ale iba pri rovnakom stole. Vtedy je povinnosťou partnera vyzvanej ženy, aby požiadal o tanec recipročne. Ak však partnerka odmietne, nie je to žiadny problém, zdôvodní, že tancuje výhradne s manželom či priateľom. Už však nemôže prijať pozvanie od nikoho iného. Zároveň je absolútne neprípustné opustiť polovičku a vybrať sa na tanečný lov po sále.

 

 

Pri príchode k stolu sa predstaví muž a uvedie aj svoju partnerku.

 

 

Zoznámte sa, prosím

Zoznamovanie je špecifickou procedúrou celého plesu. Zoznámiť sa s novými ľuďmi je jedným z očakávaní každého návštevníka. Má to však svoje pravidlá. Pri príchode k stolu sa predstaví muž a uvedie aj svoju partnerku. Nasleduje podávanie rúk, ktoré si najprv vymenia dámy. Vždy pri podaní ruky povstaneme. Následne sa muž posadí tak, aby mal ženu po pravici. Spôsob, ako sa zoznámiť s inými hosťami, sa naskytne počas rautu. Aj tu však platí, že ak má niekto v ruke tanierik a vidličku, iba sa pozdravíme bez podania ruky. Nevystavujeme druhého situácii, keď si bude musieť hľadať miesto na odloženie jedla, aby našej ruke vyšiel v ústrety.

 

Pozor na reči

Ples nie je krčmový priestor na výmenu názorov. Preto sa vo všeobecnosti neodporúča vyhľadávať politické, pracovné, náboženské témy a tie, ktoré by mohli ľudí polarizovať. Nie je slušné ani ohováranie, a preto je namieste diskusia priateľská v pozitívnom duchu, venujúca sa aktuálnemu plesu, alebo všeobecným témam, na ktoré skupina nebude reagovať antagonisticky, a tým sa nevytvorí ťaživá atmosféra.

 

Zaujímavé plesy

Okrem toho, že každoročne plesová sezóna znamená množstvo plesov rôznych spolkov, záujmových združení a takmer každé mesto má svoj ples, sú podujatia, ktoré by žiadnemu milovníkovi tanca a spoločenskej zábavy nemali uniknúť:

 

Opera Ball

Viedenský Ples v opere je najznámejší nielen v okolí strednej Európy, ale má aj celosvetové meno. Koná sa každoročne v tradičnej budove opery, ktorá bola prvý raz otvorená 25. mája 1869 Mozartovou operou Don Giovanni v prítomnosti cisára Františka Jozefa a cisárovnej Alžbety. Dnes je skutočne najnoblesnejším bálom, ktorého otvárací ceremoniál sprevádza prítomnosť zaujímavých hviezd. Tento rok sa bude konať 23. februára a vstupenky sa začínajú na cene 390 eur.

 

Bonbon Ball

Tento rok sa koná 24. februára a zábavychtivých gurmánov pohostí Vienna Konzerthaus. Pohostenie v tomto zmysle možno brať skutočne za slovo, keďže ide o najväčšiu viedenskú plejádu sladkostí v plesovej sezóne. Sladkosti a dobroty sú tu súčasťou menu aj tomboly. Vstup je 99 eur.

 

Česko-slovenský ples

Patrí k najprestížnejším plesom na území Česka a Slovenska a tento rok sa bude konať 18. februára v historickej budove pražského Obecného domu v Prahe, kde bol v roku 1918 vyhlásený vznik Československej republiky. Hlavnými hviezdami večera budú Helena Vondráčková, Celeste Buckingham a Dan Bárta. Cena vstupeniek sa pohybuje od 2 800 až po 7 800 korún českých.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow