28. september 2020. Václav. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Začala sa najdrahšia olympiáda v histórii sveta

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  17.2.2014 17.2.2014  

Piatok 7. februára 2014 sa v histórii športu zapísal ako deň, keď sa v Rusku prvý raz konali zimné olympijské hry. Krajina, ktorá má najviac medailistov v histórii bielej olympiády, dokazuje svetu, že ohromujúce sú výkony nielen jej športovcov. Viac ako dvojtýždňový maratón športového zápolenia na snehu v Soči prilákal na športoviská státisíce divákov a milióny k televíznym obrazovkám. Všetkých zaujíma aj to, ako sa „varila“ olympiáda, ktorá má už dnes oficiálnu nálepku najdrahšia v histórii športového zápolenia.

 

Hry zoslané bohmi

Zimné olympijské hry sú mladším vydaním tých letných, ktoré možno datovať až do roku 776 pred Kristom a stali sa prvou zaznamenanou udalosťou gréckych dejín. Už vtedy boli hry prvkom, ktorý mal zjednocovať národ, oslavovať bohov a, samozrejme, aj danosti a možnosti človeka. Išlo o zápasy, behy, športové zápolenie, ktorých víťazi si odnášali na hlavách bájny vavrínový veniec. Olympijské hry začali upadať najmä vplyvom šírenia kresťanstva, ktoré pokladalo udalosť za oslavu pohanských bohov. V roku 393 vydal cisár Theodosius zákaz konania hier, no tie pokračovali tajne ešte nejaký čas na miestnej úrovni. V roku 426 boli všetky budovy na bájnej Olympii zničené a história najstarších hier symbolicky pochovaná. Našťastie dokázali povstať z popola.

Oprášená povesť

Písal sa rok 1896, keď sa na návrh baróna Pierra de Coubertina uskutočnili prvé olympijské hry v novodobej histórii. Vrátili sa do kolísky športového zápolenia priamo do gréckych Atén. Nový koncept olympijských hier staval len na čistote športového výkonu a bol uchránený od náboženských či politických vplyvov. Na športoviská nastúpili len športoví rivali a všetky ohnivé diskusie na čas trvania hier ustúpili. Tradíciu na Peloponéze naštartovali letné športy, no čoraz viac pozornosti sa dostávalo aj športom ľadovým. Ako súčasť olympiády sa preto prvý raz objavilo v roku 1908 krasokorčuľovanie. Rok 1920 bol historicky prvým hokejovým šampionátom na olympiáde, čo bol už len krôčik k zrodu zimnej olympiády. Nebol však jednoduchý. V zime roku 1924 v stredisku Chamonix sa konala olympiáda iba ako prírastok k letnej olympiáde v Paríži. Až o rok neskôr boli tieto hry dodatočne vyhlásené za prvé zimné olympijské.

Európa má prím

Zimné olympijské hry si zapísali do roku 2014 rovných 21 sezón. Stali sa tak trochu európskou záležitosťou, keďže až trinásť z nich sa odohralo na starom kontinente. Prešli si však svojím peklom a hrozil im už krátko po začiatku zánik. V roku 1976 vzdal ich organizáciu Denver, ktorého našťastie suploval narýchlo rakúsky Innsbruck. Zároveň sa olympiáda spájala aj s menšou obľubou a zápasila často s finančnými suchotami. Zimné športy v sledovanosti pokrivkávali za letnými a televízne spoločnosti neboli ochotné platiť množstvo miliónov za letné aj zimné prenosy. To spôsobilo, že od roku 1992 sa nekonajú letné a zimné hry v rovnakom roku. Za zmenou kalendára stáli peniaze, ktoré však v Soči problémom rozhodne nebudú.

Olympijské rekordy pred otvorením

Rekordná. S týmto prívlastkom sa olympiáda v Soči spájala už pred samotným štartom podujatia. Na 22. ročníku sa oproti svetu postaví rekordný počet 88 krajín. Spoza Atlantiku prišlo do Ruska rekordných 230 pretekárov, ktorí majú jediné poslanie – potvrdiť svojimi výkonmi, že odveká rivalita medzi Ruskom a USA tentoraz vyčarí úsmev na tvári Baracka Obamu. V Soči sa bude na čo pozerať, pretože zápasiť sa bude v pätnástich športových odvetviach a spolu až dvanásť disciplín bude mať v tomto meste svoju olympijskú premiéru. Hoci bude Rusko hostiteľom vo veľkom štýle, cieľom je víťaziť v okázalosti, spupnosti aj extravagancii. Priamoúmerne tomuto ruskému snu o zimnej paráde zodpovedá aj rozpočet na prípravu hier. Aj ten je rekordný.

Rusko ukáže zlatú tvár

Ruský prezident Vladimír Putin sa rozhodol, že svetu dá najveľkolepejšie hry v dejinách ľudstva. Soči v súboji o pridelenie ZOH 2014 porazilo v druhom kole o štyri hlasy kórejský Pjongčang a zaujímavý kandidát, rakúsky Salzburg, vypadol už v prvom kole. Keď bolo zrejmé, kde sa v roku 2014 sústredí športové dianie, odhadovaný rozpočet na prípravu predstavoval 12 miliárd amerických dolárov. Paradoxom je, že táto suma mala byť konečná a zohrala aj úlohu pri konečnom výbere Soči ako úspešného kandidáta. Lenže megaloman Putin chce svetu ukázať krajinu v čo najlepšom svetle a už dnes sa odhadujú náklady na viac než 51 miliárd dolárov. Množstvo investícií si vypýtali nové štadióny a infraštruktúra. Vo výške rozpočtu Soči strčilo do vrecka aj doterajšieho lídra Peking, ktorý minul 40 miliárd, pričom sa súťažilo v 320 disciplínach a Rusko ukáže svetu len okresanú verziu s 98 disciplínami. Obrovské náklady okamžite vyvolali diskusie a ukázali na prepojenie Putina so súkromnou sférou, ktorá sa významnou mierou podieľa ako na financovaní, tak aj ťažení z olympiády. Ozývajú sa hlasy, že množstvo miliárd nakoniec skončí v súkromných rukách, či priamo vo vreckách hlavného predstaviteľa Kremľa. Otázkou návratnosti sa však ako sa zdá Rusko netrápi. Pre niektoré mestá sa totiž organizovanie hier stalo ziskovou záležitosťou ako v Tokiu či Barcelone, no v Montreale či Aténach ostali dlhy a Kanaďania splácali hry viac než 30 rokov. Ostatné správy z Británie, kde sa zisk olympiády z roku 2012 vyštveral na takmer desať miliárd libier, hlásia modré čísla. Je však viac ako pravdepodobné, že pre Rusko bude Soči viac ako zisk len jedna veľká investícia a exhibícia zároveň.

Foto: shutterstock.com

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow