26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Najkrajšie golfové ihriská sveta

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  27.5.2014 27.5.2014  

Odpáliť golfovú loptičku čo najďalej je len jedna z túžob pravého golfistu. Druhou je triafať čo najpresnejšie a vychutnať si nielen hru, ale aj prírodu. Golfové ihriská predstavujú čarokrásnu prírodnú architektúru, v ktorej sa hra už nestáva iba športovým zápolením, ale životnou filozofiou. Green môže byť skvelý aj na ihrisku za mestskou priemyselnou zónou. Sú však ihriská, ktoré prerástli bežné osemnásťjamkové potreby hráčov a ponúkajú niečo omnoho viac. Porciu skutočného potešenia. S našimi tipmi trafíte presne na miesta po celom svete, kde sa hra stane nezabudnuteľným zážitkom.

 

Golfové ihriská za hranicou všedných dní

Svetové ihriská predstavujú pre každého hráča nesmiernu výzvu. Sú miestom, kde šliapu po greene tí najlepší. Inšpirovať sa a nasať trochu správneho grifu chce každý. Rebríček tých najlepších golfových ihrísk sa mierne upravuje každým rokom. Sú však medzi nimi aj stálice. Keď sa na ne postavíte, je to akoby ste si pripli vyššiu hodnosť golfového fajnšmekra.

Pine Valley Golf Club

Tento klub patrí do kategórie tých najprestížnejších a zároveň najtajomnejších. Láka nielen golfových hráčov, ale aj všetkých milovníkov tajných spolkov. Sám totiž trochu pripomína jeden z nich. Odhaduje sa, že na svete je približne 1 300 členov, ktorí majú členstvo v tomto americkom klube. Pre svoje kvality už roky kraľuje z prvého miesta najlepších ihrísk na svete. Samotná totožnosť členov je prísne utajená a na green sa skutočne dostanú len pozvaní. História klubu sa začala písať v roku 1913 hŕstkou golfových nadšencov, ktorí chceli vo Filadelfii stvoriť ihrisko podľa vlastných snov. Vysoké hodnotenia dostáva vďaka unikátnemu konceptu a náročnosti hry. Terén nie je rovný a náročnosť je skutočne pozoruhodná. Poskytuje tie najlepšie jamky Par 3 a Par 5 a slope rating dosahuje úroveň náročnosti 155. Piesok, stromy, jazierka, to všetko je lákadlom pre vyvolených.

The North Berwick Golf Club

Pokračovaním luxusnej golfovej tradície je anglický klub The North Berwick. Jeho história kotví v roku 1832, čo samo o sebe hovorí, že na greene vyrástli lordi s modrou krvou. Ide o najstarší golfový klub na svete a preto prekročiť jeho prah predstavuje dotknúť sa pravej histórie golfu. Je ozdobou East Lothian, pretože hra na tomto trávniku poskytuje neskutočný výhľad. Šum mora trieštiaceho sa o pobrežie a pri troche (ne)šťastia môžete loptičku odpáliť až na pláže v okolí. Súčasťou areálu je luxusný rezort, kde si každý môže oddýchnuť a vychutnať si život. Zelené plochy sa tiahnu pozdĺž zálivu Firth of Forth. Rozdať si to s pravidlami tohto golfového veterána môže každý za 90 libier cez týždeň a 95 libier počas víkendov. Oprávnenie na vstup však majú len hráči s hendikepom pod 24, v prípade žien pod 28.

Pohľad na klubový dom v The North Berwick Golf Club

Kingston Heath Golf Club

Pri mene tohto klubu spozornie každý milovník bieleho športu. Ide o jeden z najväčších a najprestížnejších klubov v Austrálii. Ak pocestujete k protinožcom, rozhodne neobíďte zážitok odpáliť svoju loptičku na povrchu dizajnovanom Danom Soutarom v roku 1925. Celkovo ide o dvadsiate najväčšie golfové ihrisko sveta, takže za štartovné začínajúce na hranici 350 austrálskych dolárov sa aj dostatočne prejdete. Dokonalá úprava, klasické prekážky, atmosféra dýchajúca noblesou a pritom stály kontakt s prírodou. Klub hostí aj mnohé prestížne turnaje, medzi ktorými určite svieti veľkými písmenami Australian Open Championships.

Bunkre v Kingston Heath Golf Club sú zradné

 

Unikátny pohľad na ihrisko Kingston Heath Golf Club

Royal Porthcawl Golf Club

Skutočné útesy, skutočné zážitky, nefalšovaný svet golfu balansujúci na skalách skúšaných morským príbojom. Málo klubov na svete má výsadu nosiť titul kráľovský. Ide len o 25 tradičných ihrísk a práve Royal Porthcawl v Spojenom kráľovstve takým je. Praví džentlmeni na ňom patovali už v roku 1891 a neskôr prišlo vybudovanie deväťjamkového ihriska. Na ihriskách sa hrajú turnaje po celý rok. Od amatérskych až po profi ligu a nebol by to kráľovský klub, keby po jeho trávniku nechodil s palicou v ruke aj slávny Tiger Woods. Klub nie je lákavý len kvalitou, ale aj prírodou, ktorá je na okraji pobrežia podopretého mohutnými bralami skutočne ako zážitkom z iného sveta.

Royal Porthcawl Golf Club s jamkami obklopenými krásou prírody

Old Course at St Andrews

Ide doslova a do písmena o architektonický skvost golfových ihrísk. A to nielen v Škótsku, ale po celom svete. Je skĺbením stavebnej tradície a efektívnych prekážok, bunkrov a prírodnej scenérie. Ihrisko je domovom The Road Hole, jednej z najslávnejších golfových jamiek. Hráči vedia, že jedinou možnosťou, ako sa dostať cez prekážky, je hra v protismere hodinových ručičiek. Toto ihrisko hostilo od roku 1850 stovky svetových hráčov a množstvo prestížnych turnajov. Pritom je stále prístupné aj hráčom, pre ktorých je golf hobby. Mimochodom význam ihriska stúpa práve po tom, ako bolo ohlásené, že Old Course at St Andrews bude hostiteľom prestížneho British Open v roku 2015. Nie každému je tento krok po chuti, ale keď nie osobne, dostaneme sa na tieto krásne greeny aspoň prostredníctvom televíznych obrazoviek. Aj to už bude atraktívny zážitok.

Foto: Kingston Heath Golf Club, The North Berwick Golf Club, Royal Porthcawl Golf Club

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow