27. október 2020. Sabína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Najobľúbenejšie úžitkové auto pre firmy? Namiesto českej sú to nemecké značky

NextFuture NextFuture NextFuture  10.3.2014 10.3.2014  

Firmy, ktoré si na Slovensku prenajímajú na svoj biznis úžitkové autá, siahajú pri výbere najčastejšie po modeloch nemeckej značky Volkswagen. Po nej nasleduje Opel a trojku uzatvára americký Ford. Vyplýva to z rebríčka spoločnosti Business Lease Slovakia, ktorá firmám aj jednotlivcom poskytuje autá na operatívny lízing.

Česká značka Škoda, ktorá je inak top voľbou firiem v prípade operatívneho lízingu osobných áut, je pri úžitkových autách až na chvoste prvej desiatky. „Dôvodom je, že Škoda má obmedzenie v ponuke úžitkových vozidiel. Veľké úžitkové vozidlá u nej absentujú, zastúpené je len vozidlo Škoda Roomster Praktik,“ vysvetľuje Lucia Urbanová, obchodná riaditeľka Business Lease Slovakia.

Z úžitkových áut poskytuje Business Lease firmám na operatívny lízing malé úžitkové autá a veľké úžitkové vozidlá do 3,5 tony. Hoci sa pri operatívnom lízingu najviac oplatia autá, kde je najmenší rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla po ukončení prenájmu, v prípade úžitkových áut si firmy vyberajú značky aj na základe iných dôvodov. „Zaváži nielen cena, ale aj kvalita a účel, na ktorý sa firma chystá autá využívať. Podstatná je funkčnosť,“ spresňuje. Napríklad firmy v prípade vozidiel, ktoré chcú využívať v náročnejšom teréne, kde je vysoké riziko poškodení, sa častejšie rozhodujú podľa obstarávacej ceny. Inak je však pre ne oveľa dôležitejšie, či to ktoré vozidlo bude spĺňať požiadavky na veľkosť úložného priestoru a funkčnosť. „Často krát sú tieto vozidlá následne vybavované napríklad dodatočným nábytkom, rôznymi držiakmi, skrinkami, zásuvkami na náradie a inými odkladacími priestormi,“ dopĺňa.

Z malých úžitkových vozidiel je podľa údajov Business Lease medzi firmami najobľúbenejší model VW Caddy, ale rozmerovo tiež menšie a cenovo dostupnejšie modely Škoda Roomster Praktik alebo tiež Peugeot Partner. Všetky sú dvojmiestne s väčším úložným priestorom. „V prípade veľkých úžitkových vozidiel firmy často volia vozidlá ako Peugeot Boxer, Citroen Jumper alebo Fiat Ducato,“ dodáva Urbanová. Aj tieto modely firmy volia hlavne kvôli cenovej dostupnosti. Medzi cenovo drahšími zas vyberajú najmä podľa kvality a účelnosti. Obľúbené sú VW Transporter, Caravelle, Crafter alebo Mercedes Sprinter či Viano. „Tu skutočne rozhoduje účel, na ktorý chce firma vozidlo využívať,“ hovorí.

Zaujímavé pritom je, že na rozdiel od osobných áut v prípade úžitkových sa firmy menej rozhodujú podľa „národnosti“. Teda napríklad nie vždy nemecké či francúzske firmy volia aj svoje „domovské“ značky. Na druhej strane ale badať, že ak firma jazdí osobné vozidlá už istej značky, snaží sa aj pri úžitkových siahnuť v prvom rade po danej značke, ak takéto autá ponúka. Dôvodom je obvykle možnosť získania dodatočných zliav pri nákupe.

Business Lease Slovakia patrí na slovenskom trhu medzi lídrov poskytujúcich operatívny lízing. Ten dnes firmy a jednotlivci využívajú v snahe outsourcovať finančné zdroje a správu osobných aj úžitkových  vozidiel. Benefity sú totiž pri oboch typoch rovnaké. „Pri oboch typoch vozidiel nepotrebujete vstupnú investíciu, vozidlá nie sú v majetku firmy, tu prefinancuje len rozdiel medzi obstarávacou cenou a zostatkovou hodnotou vozidla,“ hovorí Urbanová. Rovnaké sú aj všetky ostatné služby ako zabezpečenie platieb cestných daní a poplatkov, zabezpečenia agendy poistenia a riešenie poistných udalostí, servisných, pneuservisných, či asistenčných služieb,“ vypočítava. Niektoré firmy však jazdia na úžitkových vozidlách menej kilometrov než na osobných, preto si už flexibilnejšie nastavujú operatívny lízing daných vozidiel namiesto štyroch rokov na 60 respektíve 72 mesiacov.

Zdroj: TS Business Lease Slovakia s.r.o,

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow