21. október 2020. Uršuľa. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Najrýchlejší Jaguar v histórii nesie názov F-TYPE Project 7

NextFuture NextFuture NextFuture  8.8.2014 8.8.2014  

Spoločnosť Jaguar plánuje vyrobiť 250 kusov týchto vozidiel. K prvým zákazníkom by sa tento Jaguár mal dostať v polovici budúceho roka. Z nuly na sto zrýchli za 3,9 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 300 kilometrov za hodinu (km/h). Údaj o cene však Jaguar zatiaľ neposkytol

 

Inžinieri automobilky Jaguár majú radi rýchlosť a opäť to dokázali. Pre festival rýchlosti 2014 Goodwood Festival of Speed pripravila britská automobilka špeciálne prevedenie modelu F-TYPE s označením F-TYPE Project 7. Číslica 7 je pritom spomienkou na sedem víťazstiev vozidiel značky Jaguar na dvadsať pretekoch v Le Mans. Inšpirovaní minulosťou však vývojári spoločnosti Jaguar prišli doteraz s najrýchlejším a najsilnejším modelom, aký kedy táto britská automobilka vytvorila. Stať sa jeho vlastníkom však bude skutočne exkluzívnou záležitosťou, pretože automobilka plánuje vyrobiť do 250 kusov, pričom jednotlivé kusy budú vyrobené ručne. K prvým zákazníkom by sa tento Jaguár mal dostať v polovici budúceho roka. Toto športové auto by malo byť dostupné na trhoch vo viacerých oblastiach sveta vrátane EÚ, Severnej Ameriky a Ázie a Austrálie. Cena nie je známa.

Srdce pretekára má toto auto ukryté pod kapotou. F-TYPE Project 7 je poháňaný preplňovaným päťlitrovým osemvalcovým motorom, ktorý ponúka 575 koní a pri otáčkach 2500-5500 za minútu dosahuje maximálny krútiaci moment 680 newtonmetrov (N.m). Celé auto váži 1 585 kilogramov a v porovnaní s modelom Jaguar F-TYPE V8 S Convertible je o 80 kilogramov ľahšie. Aj to prispelo k tomu, že tento stroj dokáže z rýchliť z nuly na sto kilometrov za hodinu (km/h) za 3,9 sekundy a z nuly na 60 míľ za hodinu (MPH) za 3,8 sekundy. Elektronika auta automaticky obmedzuje jeho rýchlosť na 186 MPH, vodiči tak z tohto auta dostanú maximálnu rýchlosť 300 km/h. Auto má náhon na zadnú nápravu. Tento športový Jaguár ponúka osemstupňovú prevodovku Quickshift. 

F-TYPE Project 7 sa podľa typu karosérie radí do kategórie roadster. Inžinieri automobilky Jaguar si týmto spôsobom uctili model Jaguar D-type, ktorý na dvadsaťštyrihodinovke v Le Mans zvíťazil trikrát po sebe v rokoch 1955, 1956 a 1957. Zároveň zachováva prvky konceptu Project 7, ktorý britská automobilka predstavila minulý rok v lete. Auto má pohyblivú strechu. Typickou črtou karosérie je tak ochrana posádky v prípade prevrátenia. Tento automobil má samozrejme viacero aerodynamických komponentov, ktoré zabezpečujú, že sa auto na ceste správa želaným spôsobom. Tento športový model je vybavený predným splitterom, zadným difúzorom, bočným lemovaním a aj zadným spojlerom.  

F-TYPE Project 7 je prvým dielom špecializovaného pracovného tímu, ktorý nesie názov Special Operations. Brzdový systém sa opiera o uhlíkovo-keramické brzdy. Automobilka zvolila pre tento model dvadsaťpalcové disky.

Automobilka Jaguar s úctou spomína na športové úspechy minulosti. Tieto spomienky však spoločnosť pretavila do skutočne exkluzívnej podoby. Tento automobil umožní ľuďom za volantom, aby zažili vzrušenie z pretekárskych okruhov na vlastnej koži, ale v modernom prevedení.

Zdroj a foto: Jaguar

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow