27. september 2020. Cyprián. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Najväčší neopracovaný diamant môže stáť až 63 miliónov eur

NextFuture NextFuture NextFuture  1.7.2016 1.7.2016  

Streda, 29. jún 2016, vstupuje do histórie ako deň, kedy sa draží najväčší existujúci neopracovaný diamant na svete. Kameň Lesedi La Rona patrí spoločnosti Lucara Diamond a vyťažili ho v novembri 2015 v botswanskej bani Karow. Váži úctyhodných 1 109 karátov (221,8 gramu) a jeho predajná cena by sa podľa odhadov mohla vyšplhať až na 70 miliónov dolárov (zhruba 63 miliónov eur).

 

Úplný unikát

Vek kameňa je skutočne unikátny a odhaduje sa na 2,5 až 3 miliardy rokov. Veľkosťou sa podobá tenisovej loptičke. Meno Lesedi La Rona v botswanskom jazyku Tswana znamená Naše svetlo a má výnimočnú čírosť a kvalitu. Nikdy v histórii našej planéty nebol vo verejnej dražbe ponúkaný neopracovaný diamant takýchto rozmerov. Jeho kvalita je navyše naozaj výnimočná. Až 98% nájdených diamantov sa radí do kategórie I, ktorá obsahuje dusík. Lesedi La Rona patrí do veľmi vzácnej skupiny IIa, čo znamená, že neobsahuje prímesi dusíka ani bóru," uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds.

Pôvodne vážil viac

Lesedi La Rona pôvodne vážil oveľa viac ako súčasných 1 109 karátov. Svedčí o tom nájdená ulomená časť, ktorá sama váži 374 karátov. Preto sa predpokladá, že váha celého drahokamu mohla pred rozlomením na dve časti dosahovať približne 1 500 karátov. Dodnes však nie je známe, kedy sa diamant rozlomil. To už nikto nezistí, no napriek tomu ostal kameň kráľovským.

Čo s neopracovaným diamantom?

K tomu, aby Lesedi La Rona  dosiahol svoju plnú krásu je potrebná úprava. Existuje niekoľko spôsobov, ako môže nový majiteľ s kameňom naložiť. "Najpravdepodobnejšie je, že nový majiteľ kameň rozdelí na viac kusov, ktoré dá vybrúsiť. Pri brúsení tak veľkých kameňov je cieľom získať profesionálne opracovaný diamant čo najväčších rozmerov. Menšie kusy sa spravidla zasadzujú do investičných šperkov. Hodnota diamantu totiž brúsením vzrastie viac, než keby zostal v pôvodnej neopracovanej podobe, a to aj napriek tomu, že sa brúsením stratí až polovica jeho váhy. Stredom záujmu je tá časť, ktorá má najmenej chýb. Brúsenie je preto skutočným majstrovským umením," hovorí Alojz Ryšavý a dodáva: "Pokiaľ ide o cenu, pre diamanty tak veľkých rozmerov neexistujú žiadne cenníky ako pri bežných veľkostiach. Po vybrúsení sa predávajú na dražbách."

Ďalšou možnosťou je ponechať diamant v pôvodnej nespracovanej podobe ako raritu.  Pretože vybrúsiť celý takto veľký kus do jedného čistého je takmer nemožné a navyše existuje vysoké riziko, že by sa pri brúsení kameň nekontrolovane rozlomil.

Svetovým rekordmanom ostane aj po brúsení

Lesedi La Rona je druhým najväčším nájdeným diamantom na svete. Rozmermi a váhou ho prekonal iba Cullinan s 3 107 karátmi, ktorý bol objavený v roku 1905 v Juhoafrickej republike. Jeho osud spečatilo rozbrúsenie na deväť menších kúskov. Najväčší z nich váži 530 karátov a je doposiaľ svetovo najväčším brúseným diamantom najvyššej kvality. Známy je pod menom Veľká hviezda Južnej Afriky alebo aj ako Cullinan I a je osadený v žezle britskej kráľovnej. Od veľkej hviezdy z Južnej Afriky sa však očakáva, že by po dlhých rokoch mohol prevziať prvú pozíciu v podobe najväčšieho brúseného diamantu s najlepším farebným ohodnotením (stupeň D - prvotriedne biely).

Diamant ako zaujímavá investícia

V postate vlastniť čokoľvek, čo je svetovým unikátom, je z finančného hľadiska vždy veľmi zaujímavé. Ak ide o diamant, je to ešte zaujímavejší fenomén. "Treba povedať, že sám osebe tento neopracovaný diamant nemá vo veľkosti konkurenta. Hodnota diamantov navyše dlhodobo rastie. Cena veľmi kvalitných väčších diamantov v dolároch len v rozmedzí rokov 2010 - 2015 vyskočila o 54,5%. Nový majiteľ môže kameň po vybrúsení nechať zasadiť do investičného šperku. Investičné klenoty sú silnejúcim trendom a ako dlhodobú investíciu s minimálnymi rizikami ich v ostatnej dobe kupuje čoraz viac Slovákov,"  dodáva Alojz Ryšavý.

Zdroje a foto: ALO Diamonds

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow