30. september 2020. Jarolím. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Najvychytenejšie letné destinácie roka 2016

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  11.7.2016 11.7.2016  

Každý rok prináša do cestovného ruchu nové výzvy a s nimi sa menia aj chute cestovateľov. Svetové metropoly predstavujú lákadlá priťahujúce dobrodruhov z celého sveta. Vždy je preto dôvod vydať sa kamsi za poznaním.

 

Švédsko

Krajina očarujúca pre všetkých, ktorí chcú dať prednosť príjemnej klíme pred rozpálenými plážami. S príchodom severských kriminálnych románov sa zatraktívnila aj samotná krajina a medzi atraktivity turistov patria zážitkové cesty smerujúce po stopách známych spisovateľov alebo ich postáv. V Štokholme sú organizované výlety do krčmy, kde mal „chodiť“ známy Harry Hole, alebo by ste si radšej pozreli slávnu redakciu Millennium? Krajina je aj domovom hudobných velikánov ako Roxette a ABBA, ktorá sa tento rok významne pričinila o osvieženie ponuky zážitkov. Vo Švédsku vznikla tematická reštaurácia Mamma Mia! Otvorená je len od 20. januára v zábavnom parku Gröna Lund a servíruje nielen tradičné pokrmy, ale ako prílohu aj unikátne hity a nezabudnuteľné párty, ktoré sú súčasťou reštaurácie. Gurmánske, umelecké aj vizuálne zážitky v jednom.

Švajčiarsko

Pre fanúšikov turistiky, prírody a tých, čo uprednostnia hory pred morom, je Švajčiarsko opäť jednou z top destinácií tohto roka. Je skvelým miestom na trávenie rodinných dovoleniek a od tohto roku sa na krajinu upierajú oči všetkých milovníkov futbalu, možno viac ako na Francúzsko. Podarilo sa tu otvoriť prvé svetové múzeum futbalu FIFA World Football Museum. Na ploche 3 500 štvorcových metrov nájdu priaznivci lopty najväčšiu zbierku kníh o futbale, históriu hry, galériu, najkrajšie momenty futbalových zápasov, dresy, suveníry, autentické predmety vrátane majstrovských trofejí. Zážitok, ktorý sa aj vďaka Majstrovstvám Európy počas leta dostáva extrémne do popredia záujmu.

Indonézia

Ostáva exotickou, krásnou a relatívne vzdialenou od zúriacich konfliktov a teroristických útokov. Nie nadarmo sa Indonézia stáva aktuálnym rajom dovolenkárov. Bali je krásne, no pre mnohých turistov už príliš komerčné, a tak sa k slovu dostávajú aj nové ostrovy, akými je napríklad Gili Meno. Malý kúsok pevniny na skok od Bali a Lomboku. Je to rajská záhrada a hoci neponúka zvláštne atrakcie, podľa cestovateľského portálu Lonely Planet sa určite oplatí zavítať do nového, jedného z luxusných rezortov Bask s 87 vilkami. Pre ich obyvateľov dokonca umelec Jason de Caires Taylor vytvoril unikátne múzeum podvodných sôch, ktoré si „ľahko“ obhliadnete s použitím potápačského výstroja. Prvé takéto umelecké dielo stvoril v roku 2006 na Grenade a magazínom National Geographic je priradené k 25 súčasným divom sveta. Na pobreží Gili Meno je sôch niekoľko, a tak si umenie vychutnáte naozaj „do hĺbky“.

Maroko

Arabská krajina, ktorá však tento rok ostáva trochu v zákryte nepokojov, a tak pre všetkých milovníkov kultúry mätového času a minaretov predstavuje skvelú oázu. Maroko v tomto roku už tradične ponúka množstvo rezortov, príjemné pláže a od júna do októbra takmer žiadne zrážky. V obľube prudko rastie aj vďaka dosahu z Gibraltaru. Je vnímané ako prímorská krajina, ale Atlas pohostí aj krásnou prírodou vhodnou na dlhé turistické výlety. Extrémne zaujímavým je mesto Marrákeš a slávne námestie Djemaa El Fna so všetkým, čo by sme od Orientu očakávali vrátane zaklínačov hadov, akrobatov, klaunov a hudobníkov. V oblasti Essaouria  a Agadir sú rozšírené arganovníky. Stromy, ktoré sa dnes vyskytujú už len v Maroku. Pár možno nájsť ešte v Alžírsku a Izraeli, no stromu sa nikde inde na svete nedarí tak ako tu, a preto je veľmi vzácnym. Zároveň je magnetom pre turistov vďaka berberským kozám, ktoré na arganovníky lozia s cieľom uchmatnúť si orechy a dokážu sa vyštverať až vysoko do koruny stromu. Nie je nič zvláštne, ak si z Maroka okrem opálenej pokožky a zážitkov odnesiete aj fotku stromu obsypaného kozami.

Galícia

Je to Španielsko a zároveň aj trochu nie je. Preto je zaujímavé a vyhľadávané. Na juhu totiž hraničí s Portugalskom, na severe sa dotýka Biskajského zálivu a zo západu duní Atlantik. Nielenže táto oblasť je o niečo lacnejšia ako zvyšok ukričaného Španielska, ale tá atmosféra je na nezaplatenie. Stačí si vyjsť od hlavného mesta Santiago de Compostela smerom na západ a narazíte na pláže s bielym pieskom osedlané rybárskymi mestečkami, kde dostanete tie najlepšie čerstvé plody mora a ryby. Všetko sa zapíja miestnym bielym suchým vínom a na dobrej nálade nikto nešetrí. Je to kus sveta stvorený pre romantiku, ktorý dotvára prekvapivo zvuk gájd, keďže  práve na tomto území sa usadili potomkovia Keltov. Aj na tomto kúsku zeme, ako vo zvyšku Španielska, je však veľká úcta ku kultúre. Akejkoľvek. V Galícii sa kultúrny pretlak prejavuje na množstvo spôsobov. Rôzne festivaly, koncerty, divadlá aj pouličné predstavenia sa konajú celoročne, ale najmä v lete. Má trochu z atmosféry Chorvátska, južného Talianska, Írska a horkokrvného Španielska. Na rozdiel od zvyšku sveta sa tu ľudia veľmi radi obliekajú aj do tradičných krojov, tancujú a pochutnávajú si na svojej bohatej kuchyni, zažívajú naplno to, čomu sa hovorí južanský hedonizmus. Pre turistov skutočný dovolenkový raj.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow