31. október 2020. Aurélia. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Napnuté plachty a nespútané dobrodružstvo

Lucia Mandincová Lucia Mandincová Lucia Mandincová  12.8.2013 12.8.2013  

Slobodný, nespútaný, adrenalínový aj oddychový. Jachting má mnoho neodolateľných prívlastkov. Či už ho robíte profesionálne, alebo si jednoducho s priateľmi vyrazíte k letnému moru, väčšinou sa stane vašou vášňou. Vďaka mocnému vodnému živlu totiž zažijete neočakávané dobrodružstvá. Okúste s nami čaro jachtárskeho športu, ktorý už dávno nepatrí len vetrom ošľahaným moreplavcom.

 

Výber jachtárskej destinácie

Jachting je šport pestovaný ako na mori, tak aj vo vnútrozemských vodách. Stávate sa pri ňom takpovediac súčasťou prírody a bojujete so všetkými jej vrtochmi a vlastnosťami. Odolávate sile vetra, nespútanej vode a spoliehate sa na svoju odvahu či intuíciu. Ak sa mu chcete venovať len v zmysle hobby, určite na vás zapôsobí obraz zapadajúceho slnka na vodnej hladine. Nejestvujú presné kritériá pre výber tej najlepšej destinácie. Všade totiž zažijete niečo jedinečné.

Stredozemné more

Stredozemné more je obľúbenou a skutočne dostupnou jachtárskou destináciou. Je špecifické svojou prírodou, kultúrnym bohatstvom a šarmom. Jeho západná aj východná časť disponuje skrytými zátokami a čarovnými prístavmi. Medzi destinácie, ktoré musíme spomenúť, patrí výstredná francúzska riviéra, temperamentné Taliansko, vášnivé Španielsko, bohémske Grécko či šarmantné Chorvátsko, v ktorom sa obvykle skladajú kapitánske skúšky.

Exkluzívna francúzska riviéra

Francúzska riviéra patrí k jednej z najexkluzívnejších jachtárskych destinácií. Jej pobrežie sa vlní v rytme zvučných prístavov akými sú napríklad kráľovské Monako, Ville Franche, Cannes a mnoho ďalších. Azúrové pobrežie vám navyše ponúka príjemné podnebie a sezónu, ktorá trvá od apríla až do októbra.

Iónske more

Najlepší prívlastok pre grécke ostrovy zo severu na juh, od Korfu až po Zakynthos, je neutíchajúca zelená paleta farieb. Medzi nimi vo vzdialenosti 150 námorných míľ ležia ostrovy, ktorých mená pripomínajú slávne Homérove báje. Pri pohľade na magické odtiene tyrkysovomodrej ľahko uveríte známej mystike Grécka. Mimo sezóny je na ostrovoch neuveriteľný pokoj. Najideálnejšie na návštevu sú práve jarné mesiace. Krajina vám navyše ponúka bezpečné bezveterné zátoky na kotvenie. Šíri sa v nich omamná vôňa mandarínkovníkov a citrónovníkov, ktorých plody si môžete odtrhnúť priamo z paluby.

Vzdialená exotika Karibiku

Karibik je právoplatným kráľom jachtárskych dovoleniek. Pýši sa zaujímavými kultúrami a exkluzívnymi možnosťami plachtenia. Krajina je plná nádherných prírodných divov akými sú napríklad koralové ostrovy. Najobľúbenejšou plavebnou destináciou je Antigua, Anguilla, Culebra, Svätý Martin, Grenada či Panenské ostrovy. V Karibiku si jednoducho každý jachtár nájde kúsok svojho tajného tropického neba.

Vedeli ste, že...

• najväčšia jachta na svete stojí 470 miliónov eur? Je dlhá 180 metrov, má 50 apartmánov a výkon 94-tisíc koní?

• dizajnér Stuart Hughes zhotovil 30 metrov dlhú jachtu, ktorú zdobí 100 kg zlata?

• jachtu Lady Moura z jednej strany zdobí plážový rezort, ktorý sa zvažuje priamo do mora?

Zdroj: SZJ, mariankoscelnik.estranky.sk

Foto: Slovenský zväz jachtingu, mariankoscelnik.estranky.sk, Lucia Mandincová

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow