26. november 2020. Kornel. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

NOC VÝSKUMNÍKOV 2016 v SNG Berlinka

NextFuture NextFuture NextFuture  29.9.2016 29.9.2016  

Piatok 30. 9. 2016 / 17.00 – 20.00 SNG Esterházyho palác – kaviareň Berlinka Námestie Ľudovíta Štúra 4, Bratislava Vstup voľný

 

Príďte sa bližšie oboznámiť s výskumom v galerijnom prostredí! Slovenská národná galéria v rámci najväčšieho európskeho festivalu zameraného na popularizáciu vedy odhalí výskumné aspekty svojej práce. Vo vedeckých stanovištiach v galerijnej kaviarni Berlinka v Esterházyho paláci vám priblížime vedecké a technologické prístupy k umeniu, ktoré si môžete vyskúšať aj sami.

Čarovanie s kufríkom (Veronika Gabčová a Miroslav Slúka, reštaurátori)

Chcete vedieť, aké nástroje a materiály používame pri výskume a prvej pomoci  poškodeným dielam? Veronika Gabčová a Miroslav Slúka vám predstavia  prácu reštaurátorov s mobilným minipracoviskom – reštaurátorským kufríkom; odhalia jeho vzácny obsah a umožnia vám spoločné skúmanie reálneho umeleckého objektu. Prekvapia vás nečakané objavy či tajomstvá, ktoré spoločne zažijete.

Reštaurovanie historickej knihy (Peter Ližbetin, reštaurátor kníh)

Viete, čo všetko je potrebné urobiť, aby sme vzácnej (ale poškodenej) knihe navrátili jej niekdajšiu podobu? Peter Ližbetin, reštaurátor kníh, vám odkryje „anatómiu“ historického knižného artefaktu a predstaví fázy, metódy, postupy, materiály a pracovné nástroje používané pri jeho reštaurovaní. Upozorní tiež na limity, riziká a úskalia, s ktorými sa knižný reštaurátor pri svojej práci stretáva.

Preskúmavanie obzorov (oddelenie galerijnej pedagogiky)

Umelecké diela v galérii primárne vnímame očami. Naše zorné pole je však limitované množstvom prekážok. Ukážeme vám, ako si vytvoriť jednoduchý nástroj na ich prekonanie. Preskúmate tak nielen hranice vašich obzorov, ale vyskúšate si aj niektoré optické princípy a dozviete sa, akú úlohu vo svete umenia môže hrať zrkadlo.

Farba (Branislav Horňák a Peter Marek, skeneristi) 

Čo je vlastne farba? Zistíte, ako sa zachytáva, porovnáva, kontroluje, ako sa dá merať a ako sa s ňou pracuje pri digitalizácii a reprodukovaní umeleckých diel.

Umenie hľadať (Michal Čudrnák a Lukáš Štepanovský, lab.SNG)

Technológie, ktorými sa v galérii popisujú, uchovávajú a vyhľadávajú umelecké diela a ich obrázky sa za posledné desaťročia výrazne zmenili. V minulom storočí to boli špeciálne zariadenia na čítanie a „zoomovanie“ mikrofišov – obrázkov diel v zmenšenej podobe, zachytených na (mikro)filme. Dnes to je napríklad aplikácia pre dotykovú obrazovku, ktorá po nakreslení konkrétneho tvaru nájde dielo obsahujúce spomínaný tvar. Vydajte sa s nami na výlet do minulosti a budúcnosti vyhľadávania...

Viac informácií o programe Noci výskumníkov nájdete na webe podujatia.

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow