24. november 2020. Emília. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Nové Bentley Bentayga: Rýchle, silné a luxusné SUV

NextFuture NextFuture NextFuture  21.10.2015 21.10.2015  

Veľké a luxusné. Také je nové SUV z dielne automobilky Bentley. Novinkou v tomto segmente je model Bentayga. Toto vozidlo patrí k tomu najluxusnejšiemu, čo sa dá medzi SUV vozidlami na trhu nájsť. Čerešničkou na torte je, že k výrobe tohto luxusného auta prispeje aj bratislavský závod spoločnosti Volkswagen.

 

Nové Bentley je výrazné v každom ohľade. To, že nejde o žiadneho drobca, dokazujú jeho rozmery. Rázvor kolies nového SUV od Bentley je 2 992 milimetrov, dĺžka tohto vozidla je 5 141 milimetrov a šírka spolu so zrkadlami dosahuje 2 223 milimetrov. Celková výška modelu Bentayga je 1 742 milimetrov. Pohotovostná hmotnosť tohto Bentley je 2 422 kilogramov.  Štandardom sú disky s rozmerom 20 palcov, automobilka k tomuto modelu ponúka aj disky s veľkosťou 21 palcov a 22 palcov.

Týmto parametrom je prispôsobený aj motor. Model Bentayga má pod kapotou šesťlitrový dvakrát preplňovaný dvanásťvalcový motor s výkonom 608 konských síl. Maximálny krútiaci moment motora je 908 Newton metrov. Hoci práve rýchlosť nie je špecialitou v segmente SUV, vodič môže počítať s maximálnou 301 km/h. Z nuly na sto zrýchli nové Bentley za 4,1 sekundy. Šesťlitrový dvanásťvalec však má svoje nároky. Podľa údajov od výrobcu má Bentayga v meste spotrebu 19,2 litra na sto kilometrov, mimo mesto je to 9,1 litra a kombinovaná spotreba dosahuje hodnotu 12,8 litra na 100 kilometrov. Horúcou témou sú v súčasnosti emisie, o to viac, že Bentley patrí do Volkswagen Group. Auto je vybavené osemstupňovou automatickou prevodovkou ZF. Systém 4x4 kladie dôraz na zadnú nápravu, keďže 60 % krútiaceho momentu smeruje práve dozadu.

Bentayga nadväzuje na koncept EXP 9 F, ten sa však v minulosti nestretol s pochopením motoristického sveta. Tento koncept bol až priveľmi hranatý. SUV, ktoré Bentley predstavilo v septembri je na prvý pohľad oblejšie. Na karosérií je výrazná predná maska štyri LED svetlomety. Prvkom, ktorý si pasažieri vychutnajú aj v interiéri je presklená strecha. Vo farebnej škále karosérie je sedemnásť farieb, v rozšírenej palete je 90 odtieňov.

Interiér SUV z automobilky v Crewe je celkovo exkluzívny. Kožené prvky a drevené obloženie interiéru sú vyrábané ručne. Vodič má k dispozícii osempalcovú dotykovú obrazovku a pevný disk s veľkosťou 60 gigabajtov. Vodič obsluhuje celý rad nastavení, medzi inými má na výber osem jazdných režimov.

Automobilka Bentley neváhala počas vývoja svojho SUV cestovať po svete za v rôznych smeroch extrémnymi podmienkami. Vývojári pracovali v Juhoafrickej republike, v Dubaji, či na severe Nórska. Teplotné podmienky sa tak pohybovali od -30 °C do 50 °C. Dynamickú tvár modelu Bentayga automobilka formovala počas štyroch stoviek okruhov na okruhu Nürburgring.

Pasažieri nachádzajúci sa na zadných sedadlách sú v tomto smere na tom ešte lepšie. Interiéroví dizajnéri k sedadlám vzadu pridali tablety s veľkosťou 10,2 palca. Tieto tablety umožňujú pripojenie na internet prostredníctvom WiFi a technológie 4G.

Interiér je možné prispôsobiť vlastným preferenciám. Na výber je pätnásť druhov luxusných kobercov, pätnásť druhov kožených poťahov sedadiel a sedem rôznych druhov obloženia.

Zdroj a foto: TS Bentley

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow