23. november 2020. Klement. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Nový rok je starý ako ľudstvo samo!

Marek Mittaš Marek Mittaš Marek Mittaš  8.1.2014 8.1.2014  

Od chvíle, keď si ľudstvo uvedomilo zmysel času a cyklickosti rokov, poznačilo si rozlúčku so starým rokom a vítanie nového do kalendára červeným písmom. Prvé oslavy nového roka sa odohrali pred viac ako 2 000 rokmi v kolíske civilizácie na brehoch riek Eufrat a Tigris v Mezopotámii. Aj rok 2014 sme naštartovali s vervou, predsavzatiami a očakávaniami, ale ako sa hovorí, všetko tu už bolo, či včera, alebo pred tisíc rokmi...

 

Nový rok je vecou dohody

Hoci sa história opakuje, už nič nie je ako kedysi. Nový rok je skrátka vecou dohody. Základom je dodržať 365 dní, plus myslieť na nejaké priestupné výnimky. Preto si mohli prví vyznávači osláv nového roka zasadiť radosť z príchodu niečoho nového na jarné mesiace, konkrétne na prvého marca, ako to zaznamenal prvý rímsky kalendár. Generácie pred nami vnímali príchod roka s príchodom novej zelene, rastlinstva a prebúdzania sa k životu. Július Cézar v roku 46 pred naším letopočtom však zaviedol juliánsky kalendár, v ktorom bolo čierne na bielom, že rok začína 1. januára a bolo rozhodnuté. Keďže Rím bol v tých časoch akýmsi veliteľstvom sveta, kalendár za svoj prijala väčšina národov. Nie však všetky. Mnoho národov aj rozličných vier neakceptovalo nastolené zmeny okamžite. Aj preto Briti prijali januárové oslavy začiatku roka až v roku 1752. No a niektorí sa s diktátom katolíckej cirkvi nepobratali dodnes a idú si podľa vlastnej časomiery, hoci väčšina sveta sa stala prvojanuárová.

Kde sa vzal Silvester?

Oslavy začiatku roka by neboli dokonalé bez rozlúčky s rokom starým. Nie je to náhoda, že prelomu rokov ľudovo hovoríme oslava Silvestra. Koniec koncov, práve toto meno korunuje posledný deň v roku. Nebolo vybrané náhodne. Tento deň je venovaný oslave Silvestra I., pápeža, ktorý bol na stolci v čase, keď sa podarilo zažehnať divoké prenasledovanie kresťanov a začal im takpovediac nový život. Hoci sa v stredoveku oslavy nového roka spájali s pohanstvom a neboli prípustné, spomienka na Silvestra ostala a po obnove osláv sa Silvester stal nechtiac symbolom rozlúčky s niečím starým a oslavou príchodu nového, samozrejme, lepšieho ako si každoročne sľubujeme.

Nový rok po celý rok

Najväčšia časť sveta sa zhodla na juliánskom kalendári, ale nie celý svet si povedal, že bude oslavovať tak ako Rím bude hrať. A hoci bola Rímska ríša mocnou, svoj vplyv mala obmedzený. Ortodoxné cirkvi a gregoriánsky kalendár oslavujú nový rok 14. januára a čínsky nový rok sa stanovuje premenlivo podľa mesiaca vždy medzi 21. januárom a 21. februárom. Tibeťania oslavujú rovnako variabilne od januára do marca.

Marec je práve obdobím, ktoré nielen kopíruje najstaršie zvyky, ale ostala mu verná skoro celá India aj Perzská ríša a v Iráne tiež oslavujú v marci rovnako ako mnohí hinduisti roztrúsení po celom svete. V apríli sa oslavuje nový rok nielen v niektorých oblastiach Indie, ale napríklad aj v Laose a Kambodži či v Thajsku. Zatiaľ čo u nás sa už rok pomaly chýli aj ku koncu, podľa koptskej ortodoxnej cirkvi sa rok začína v jeseni a takisto aj starí Kelti práve jeseň pokladali za začiatok novej éry.

Pozor na predsavzatia

Stať sa lepším, prestať fajčiť, viac cvičiť, menej jesť. Ak vám to niečo pripomína, tak pamätajte, že dávať si predsavzatia nie je výmyslom modernej doby. Najväčšia časť predsavzatí sa totiž zhoduje so životom podľa desiatich božích prikázaní. Rimania sa v tomto období často spovedali. A bolo aj po čom, keďže bujaré oslavy prinášali nielen zmyslové a chuťové, ale aj sexuálne pôžitky každého druhu. Predsavzatia dnes predstavujú takú tichú spoveď aj s pokáním. No a tak ako rímske hriechy, končia aj tie moderné predsavzatia. Nedodržaním.

Oslavy nového roka ako v Ríme

Tí, ktorí zaviedli oslavy nového roka v novom režime, dopriali si skutočne to naj, aby bolo všetko o luxuse a rozkoši. Dnes sláva talianskeho mesta upadla a oslavy nového roka s puncom najluxusnejšie sa presídlili.

Berlín – hoci je teplota na bode mrazu, nemecké hlavné mesto už roky považujú za mekku silvestrovskej zábavy, keď k víťaznému oblúku vypochodujú milióny zabávajúcich sa ľudí. Silvestrovské oslavy rozprúdia život v tých najnoblesnejších podnikoch a niektorým súkromným klubom by mohli závidieť aj rímske kúpele. Tento rok sa ulice pred Brandenburskou bránou premenili na pódium s hviezdami ako Pet Shop Boys, Bonnie Tyler, the Scorpions, the Boss Hoss a inými. Naozaj veľkolepá šou.

Bangkok – kvôli turizmu oslavujú aj juliánsky nový rok v plnej paráde. Vystupujú tie najlepšie miestne hviezdy a neskutočné množstvo sexturistov sa sem každoročne vydáva na skusy. Začať rok netradične je heslom tejto krajiny. Vychýrený je aj hotel Tower Club a jeho reštaurácia na 63. poschodí, kde najlepší šéfkuchári z celého sveta pripravujú tie najlepšie novoročné dobroty pre miestnu smotánku. Kto sa sem dostane, môže si byť istý, že oslavuje naozaj vo veľkom štýle. Inak to nebolo ani v úvode roka 2014. Najkrajšie tanečnice z mesta zamávali starému roku aj svojimi podprsenkami. Párty vo veľkom štýle, na ktorú sa nezabúda.

Rio de Janeiro – stačí vysloviť Copacabana Palace Hotel a všetkým sa rozžiaria oči. Už dlhé roky pripravuje tie najokázalejšie oslavy nového roka, ktoré často končia aj kúpaním sa na pláži priamo pred hotelom. Neskutočná svetelná aj pyrotechnická šou vyráža svojím bohémstvom dych. Až dvadsaťminútový ohňostroj a pláž plná svetiel, tanca, polonahých tiel, alkoholu a zábavy. Tak sa vyznamenali prvé hodiny roka 2014.

Foto: Stockfresh

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow