25. november 2020. Katarína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Občianske združenie Akadémia urgentnej medicíny – Academy of Emergency Medicine

NextFuture NextFuture NextFuture  27.9.2016 27.9.2016  

O svoj život mali v Iraku obavu permanentne, na fronte boli jediní bieli cudzinci /Oliver26 a Matej 26/, mohli sa spoľahnúť len na seba. Obava tam bola každý deň, každú minútu, každú sekundu, pred tým, ako odišli do vojnou zmietanej krajiny, pracovali pre Záchrannú zdravotnú službu v Bratislave. Pri odchode do vojnového pásma Kurdistanu za sebou zanechávajú svoje rodiny a život na Slovenku.

 

 Na Slovensku slúžili bez prestávok dlhé hodiny, víkendy, sviatky. Pracovali v hlavnom meste, kde sa denne stretávali so smrťou, ale aj so zneužívaním zdravotného systému zo strany pacientov. To všetko za 600 eur mesačne. Slovenský zdravotnícky systém podľa ich slov nefunguje tak ako by mal. Jednou z vecí na ktorú upozorňujú je, že v každej sanitke na výjazd musí chodiť lekár,  je podľa mladých zdravotníkov prežitok komunizmu. Na západe to tak už nefunguje. Znechutení zle fungujúcim zdravotníckym systémom popri práci založili „Občianske združenie Akadémia urgentnej medicíny – Academy of Emergency Medicine“, aby zvyšovali zdravotné povedomie občanov a vzdelávali v oblasti prvej pomoci.

 Bytostne si však uvedomovali, že sú na svete miesta, kde ľudia potrebujú akútnejšiu pomoc. Pre svoje momentálne pôsobenie si vybrali jednu z najnebezpečnejších vojnových oblastí na svete, iracký Kurdistan, čo je autonómny región Kurdov, na ktorých od roku 2014 aktívne útočí samozvaný islamský štát. Pôsobili aj v Sinjare, niekoľkostotisícovom meste, ktoré bojovníci samozvaného islamského štátu vyhladili. V meste zostalo 300 civilistov a niekoľko tisíc vojakov, ktorí oblasť bránia. Zničená metropola, v ktorej, samozvaný islamský štát uplatnil stratégiu „spálenej zeme“ sa zmenila na jednu veľkú vojenskú základňu, kde je nedostatok pitnej vody, jedla a základnej zdravotnej starostlivosti a vybavenia ešte menej. Obyvatelia mesta, teda tí, ktorí prežili, sa skrývajú vysoko v horách, alebo v utečeneckých táboroch. Smrť je tam cítiť na každom kroku a takmer z každého človeka. „V súčasnej situácií sa jedná o pozičnú vojnu. Pôsobíme priamo na frontoch, na slnku je viac ako 50 stupňov, spíme na strechách a v zákopoch zasypaní pieskom a prachom,“ hovorí Oliver. Keď sa nebojuje, na vojenských základniach a pozíciách vládne pomerne dobrá nálada. Všetci spolu nažívajú, stretávajú sa pri jedle. Keď však zavelí veliteľ, sú v sekunde v pozore. Asi najsilnejší emotívny moment bol, keď priniesli ľuďom ukrytým v horách jedlo a deťom hračky, ktoré vyzbierali vďaka internetovej zbierke na Slovensku.

Ostatné mimovládne zdravotnícke zložky zo sveta nechcú pomáhať vojakom. Dokonca ani Lekári bez hraníc. Vládne taký vnútorný stereotyp, že keby pomohli zraneným vojakom z jednej alebo z druhej strany, automaticky by ich spájali s bojujúcimi militantnými skupinami a stranami ozbrojeného konfliktu. V Iraku pôsobia chlapci s ďalšími troma Američanmi, s ktorými organizujú prednášky a školenia pre všetkých, ktorí sa prihlásia a chcú sa naučiť základné kroky k záchrane života. Vyškolili desiatky ľudí. Základný výcvik trvá tri dni, prvý deň preberajú teóriu, ktorú im pomáha tlmočiť prekladateľ. Druhý deň si účastníci kurzu skúšajú na sebe navzájom ako zastabilizovať človeka, ako mu ošetriť rany a zranenia. Ľudia chcú vedieť, ako zastaviť krvácanie kusom látky či opaskom.  V oblasti majú dostupné aj sanitky a iné zariadenia, ktoré im poskytli vládne zložky a neziskové organizácie, ich prístrojové vybavenie však môžu používať len sporadicky, keďže tam nie je elektrina a batérie nie je možné dobíjať. Taktiež nie sú na využívanie tohto vybavenia preškoľovaní. Tretí deň školenia sa simulujú rôzne modelové situácie, ako oheň, dym, výbuch, krik či streľba, aby naučili vojakov a civilistov v reagovať a pracovať pod stresom. Výcviku sa zúčastňujú maximálne 15-20 členné skupiny, aby sa im zdravotníci mohli osobitne venovať a každý si všetko vyskúšal.

Hradia všetky náklady z peňazí, ktoré zarobili ako občianske združenie na prednáškach a kurzoch, ktoré organizovali na Slovensku a z vlastných úspor.  Na jednej strane to je reálny sen, na druhej to záleží na finančných prostriedkoch, ktoré sú obmedzené. www.ozaem.sk, IČO: 42364639 DIČ: 2024131285,

Mail:ok.skoutloozaem@

IBAN: SK96 7500 0000 0040 2112 1387

Ďakujeme!

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow