6. august 2020. Jozefína. °C  drop down arrow
Svet financií jasne a pútavo
Quotes by TradingView
 

Odkazy Krstného otca sú stále živé

NextFuture NextFuture NextFuture  16.2.2015 16.2.2015  

Krstný otec nie je životopisný román, ale nemá od neho ďaleko. Známy filmový don Vito Corleone rozdával múdrosti, ktoré sa zapísali nielen do dejín kinematografie a literatúry. Krstný otec nie je film a kniha, ktoré by zapadli prachom a ukotvili v minulosti. Ich odkaz je aktuálny aj v 21. storočí. Mafiánske praktiky nevymizli, hoci už mnohé nemajú „štýlovosť“ dona Corleoneho a neoháňajú sa zbraňami. Základné princípy zločinných múdrostí ovládajú aj dnešný moderný svet.

 

Vždy hovorím pravdu. Aj vtedy, keď klamem

Veta, ktorá zaváňa sofistickým sylogizmom. Dá sa rozlíšiť lož od pravdy? Žijeme vo svete informácií. Sme atakovaní protichodnými teóriami na zdravie, jedlo či financie. Hovoríme pravdu, aj keď klameme, pretože čo platí dnes, zajtra už nemusí. Ak vám to niečo hovorí, je to klasická metóda politických špičiek. Akurát v Krstnom otcovi zaliečanie sa slovami pomenovali celkom výstižne. V súčasnom svete sú to napríklad hlasy podobné premiérovi, alebo nahrávky usvedčujúce z podvodu, ktoré sa dajú vyložiť ako nevinné laškovanie. Sme svedkami uplatňovania výrokov mafiánskeho bossa na najvyšších miestach?

Drž si priateľov blízko, ale nepriateľov ešte bližšie

Základný princíp podnikania. Tejto vety by sa mali držať všetci, ktorí chcú zatočiť s konkurenciou. Svoje základy má tento výrok dokonca aj v Biblii, veď sám Kristus povedal: „Milujte svojich nepriateľov.“ Zaspať na vavrínoch a nechať sa upokojiť hlasmi prívržencov si vodcovia jednoducho dovoliť nemôžu. Nepriateľov si treba dobre strážiť, či už ide o jasných sokov, alebo tých rafinovanejších z „vlastných radov“ prezlečených za verných priateľov. Koniec koncov, práve na pritakávanie doplatili aj tí najväčší vojvodcovia ako Napoleon Bonaparte či Cézar. Kto čítal Krstného otca vie, že jeho úspech sa nestaval len na rýchlom tasení koltu, ale premyslenej a rafinovanej stratégii, ku ktorej patrilo aj „milovať“ nepriateľov. Niekedy až za hrob...

Krstný otec mu pomohol s kariérou...

Rodinkárstvo? Nič nezvyčajné! Nedá sa vykoreniť a vždy bude súčasťou podnikania, štátu aj systémov. Už v starovekom Ríme fungovali rodinné zväzky a ako sa dedili kedysi šľachtické tituly, tak sa dnes „dedia“ aj niektoré povolania. Sú to slová, ktoré odzneli otvorene aj vo filme, veď každý rodič pomôže dieťaťu, kamarát známemu, a tak nejako sa tvoria dejiny plné vplyvných rodín.

Všetci sme iba bábkami...

Legendárny snímok Krstného otca z filmového plátna znázorňuje zásadný odkaz veľkého manipulátora. Všetci sme bábkami v rukách mocných. V súkolí, o ktorom si myslíme, že je naším svetom, no v skutočnosti nevieme, kto ho riadi. Kto ťahá za šnúrky našich životov? Majú finančné skupiny, ktoré na Slovensku vlastnia televízie, rádiá, tlač aj internetové spravodajstvo, svoj zámer? Kde hľadať objektivitu? Sú informácie, ktoré sa k nám dostávajú, skutočne objektívne? Odkaz Krstného otca má priam filozofickú rovinu, hoci to bol chlap, ktorý často filozofoval so zubatou. Krstný otec nemusel veľa hovoriť, aby dosiahol čo chcel. Bol to „bábkar“, ktorý vedel, že príde čas, keď ho niekto vymení. Niekedy je však ťažké odhadnúť, kto drží v ruke ovládanie a kto je na scéne...

Peniaze nie sú všetko

Áno, aj takáto hláška sa vyslovila v jednom z najdrsnejších filmov o praktikách, kde zmluvu netreba, pretože na krk dýcha vendeta. Peniaze skutočne nie sú všetko. „Klasickí“ mafiáni odmietali obchodovať s drogami a ich rodina bola nadovšetko. Aj pri podnikaní by mal každý mať isté hranice. Morálny princíp, etický daimonion. Dosiahnuť v živote harmóniu a šťastie sa nedá len peniazmi. To vedel už aj don Corleone. Najznámejší zo všetkých bossov.

Ilustrácia: Pavol Roško

Aktuálne správy

tlacove spravy left arrowtlacove spravy right arrow